Koronavirüsten bugün 75 kişiyi kaybettik
Koronavirüsten bugün 75 kişiyi kaybettik
Antalya'da aranan 2 kişi yakalanıp tutuklandı
Antalya'da aranan 2 kişi yakalanıp tutuklandı
Zeytin Mektebi'nde ders zili çaldı
Zeytin Mektebi'nde ders zili çaldı
Antalya'da ormanda minibüs yangını
Antalya'da ormanda minibüs yangını
29 Eylül 2020 Salı - 09:01

25 yıl sonra 'gazi' unvanı aldı

ANTALYA'da yaşayan Nihat Kiraz (49), 1993 yılında Özel Harekât Grup Komutanlığı'nda görev yaparken İran sınırında teröristlerin saldırısı sonucu yaralandı. Vücuduna 3 mermi isabet eden Kiraz'ın iç organları zarar gördü.

25 yıl sonra  gazi  unvanı aldı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Antalya'da yaşayan Nihat Kiraz, Özel Harekât Grup Komutanlığı'nda görev yaptığı sırada 23 Haziran 1993'te İran sınırındaki operasyonda teröristlerin saldırısı sonucu yaralandı. Kiraz'ın vücuduna 3 mermi isabet etti. Mermilerden biri, Kiraz'ın sağ karaciğer lobuna isabet ederken, ikinci mermi ise kalbine yarım santim kala durdu. Üçüncü mermi ise akciğerini parçalayarak boynundaki kemiğe saplandı. Kiraz'a ilk müdahale, 8 saat sonra yapıldı. Çatışma bölgesine gelen helikopter, şehit olan ve Nihat Kiraz gibi yaralanan askerleri alarak Van Askeri Hastanesi'ne götürdü. Vücudundaki 3 mermi çıkartılan Nihat Kiraz, 2 gün sonra sağlık durumu ağırlaştığı için özel kargo uçağıyla Ankara'da bulunan Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) sevk edildi. İç kanaması olduğu için ameliyata alınan Kiraz'ın akciğerinin yarısı ve zarı alındı. 13 günü komada geçiren Nihat Kiraz, hastanede toplam 94 gün tedavi gördü.

ÖLMEDEN 'ŞEHİT' HABERİ ULAŞTI

Ankara'da tedavi gören Nihat Kiraz, komada olduğu sırada memleketi Konya'nın Seydişehir ilçesi Ortakaraören beldesine şehit haberi gönderildi. Akrabaları Kiraz'ın ailesine taziye ziyaretinde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Komada yaşam mücadelesi veren Nihat Kiraz'ın şehit olmadığı, olayın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı anlaşıldı. Nihat Kiraz, 94 günün sonunda taburcu oldu. Askerliği biten Kiraz, 1993 yılının Ekim ayında Antalya'ya yerleşti. 1 ay sonra rahatsızlıkları artan Kiraz, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tedaviye alındı. GATA'da yapılan ameliyatta komplikasyon geliştiği ve derinin kemik altına dikildiğinin anlaşılmasının ardından Nihat Kiraz, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyat oldu.

NORMAL ASKER GİBİ TERHİS EDİLDİ

Aylar sonra Nihat Kiraz'ın, resmiyette 94 gün boyunca izinli ve teskeresini alan asker gibi terhis edildiği anlaşıldı. Kiraz'ın annesi, tüm birimlere oğlunun gazi olduğunu belirten dilekçeler gönderdi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından terör mağduru sayılacağı, vurulma belgeleri ve hastane raporlarının bakanlığa ulaştırılması istendi. Tüm evrakı toplayan Nihat Kiraz, uzuv kaybı olmadığı için gazi sayılmadı. Devlet kurumlarında işçi olarak çalışmasına izin verilen Kiraz, 2 yılda bir sağlık durumu nedeniyle gazilik unvanı alabilmek için başvuruda bulundu. 2015 yılının ocak ayında bir komutanın önerisi üzerine Kiraz, 'Vietnam Sendromu' nedeniyle ruh sağlığının bozulduğuna dair yeniden hastaneye başvurdu. Heyet, Nihat Kiraz'ın ruh sağlığının iyi olduğu yönünde görüş bildirdi.

2018'DE MALULEN EMEKLİ SAYILDI

Nihat Kiraz, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından 2017 yılı ocak ayında çıkan kanun hükmünde kararnameye göre, 15 Temmuz'da yaralanıp, gazi sayılmayanlar ile Güneydoğu'da vurulup, gazi sayılmayanların başvuruları halinde, hastaneden 'askerliğe elverişli değildir' raporu alması halinde gazi olabileceğini öğrendi. Gazi olabilmek için tüm heyet raporlarını toplayan Nihat Kiraz'ın başvurusu reddedildi. Umutlarını kaybetmeyen Kiraz, yeniden başvuru yaptı. Kiraz, 17 Haziran 2018'de malulen emekli sayıldı.

TEKİN PAŞA, GAZİ BRÖVESİNİ TAKTI

2 yıl önce Jandarma Şehit Gazi Şube Müdürlüğü'nden aranan Nihat Kiraz'a, yıllarca beklediği müjdeli haber verildi. Kiraz, 25 yıl sonra 'gazi' unvanını aldı. 2018 yılında dönemin Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, Nihat Kiraz'a gazi brövesi taktı. Terör saldırısından 27 yıl sonra, 17 Eylül 2020 tarihinde ise Kiraz'a, Antalya Valisi Ersin Yazıcı tarafından Devlet Övünç Madalyası takdim edildi.

'BU DEVLET İÇİN HER ŞEY YAPILIR'

Vatan uğruna canını hiçe sayan on binlerce gaziden biri olan Nihat Kiraz, verdiği mücadeleyi DHA'ya gözyaşlarıyla anlattı. Nihat Kiraz, "İnanın hiç umudum, hiçbir beklentim yoktu. Bu madalya bir onur. Bu devlet için her şey yapılır" dedi.

25 YIL SONRA GELEN 'ÖZÜR'

Gazi olduğu haberini aldığındaki telefon görüşmesini anlatan Nihat Kiraz, "'Gazim, 25 yıl önce seni gazi yapamadık. Devlet, kurum ve birliğim adına ben özür diliyorum. Sen bu ülkenin gazisisin, onur duyabilirsin. Bundan sonra her zaman seni arayıp, bilgi ulaştıracağız' dediler. Dünyalar benim oldu. Hiçbir şey düşünmedim. Gelip, ailemle paylaştım. Benim uzuv kaybım olmadı ama bu onur her şeye değerdi. 25 yıl sonra gazi olduğum açıklandı. Bununla gurur duydum. Tekin Aktemur Paşa'm birliğine davet ederek, brövemi taktı. Sağ olsun her zaman yanımda oldu. 27 yıl sonra Cumhurbaşkanımızın teveccühüyle Vali Ersin Yazıcı'nın ellerinden Devlet Övünç Madalyası'nı aldım. Çok gurur duyuyorum" diye konuştu.

Devlet için her zaman hazır olduğunu vurgulayan Nihat Kiraz, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde 25 yıllık onurum, gururum geri geldi. Artık bu devletin bir gazisi olarak gururla dolaşabiliyorum. Ceketimde madalyamı ve brövemi onurla taşıyacağım. Yine göreve çağrılsam koşa koşa giderim. Her ne görev olsa yaparım. Bu vatan kolay kazanılmadı. Bu vatan hep kanla alındı. Kanla savunuluyor. Onun için bu vatana bir damla kan değil, bin damla kanımız feda olsun. Bu vatan uğruna ölmeye hazırım" dedi.

ANTALYA'DA YASAYAN NIHAT KIRAZ (49), 1993 YILINDA IRAN SINIRINDA TERORISTLERIN PUSUYA DUSURMESI SONUCU YARALANDI. VUCUDUNA 3 MERMI ISABET EDEN KIRAZ'IN IC ORGANLARI ZARAR GORDU. UZUV KAYBI OLMADIGI GEREKCESIYLE 'GAZI' SAYILMAYAN KIRAZ'A, 25 YIL SONRA 'GAZI' UNVANI, 27 YIL SONRA ANTALYA VALISI ERSIN YAZICI TARAFINDAN DEVLET OVUNC MADALYASI TAKDIM EDILDI.(FOTO:ASLI DURAN/ANTALYA-DHA)

ANTALYA'DA YASAYAN NIHAT KIRAZ (49), 1993 YILINDA IRAN SINIRINDA TERORISTLERIN PUSUYA DUSURMESI SONUCU YARALANDI. VUCUDUNA 3 MERMI ISABET EDEN KIRAZ'IN IC ORGANLARI ZARAR GORDU. UZUV KAYBI OLMADIGI GEREKCESIYLE 'GAZI' SAYILMAYAN KIRAZ'A, 25 YIL SONRA 'GAZI' UNVANI, 27 YIL SONRA DEVLET OVUNC MADALYASI VERILDI.(FOTO:ASLI DURAN/ANTALYA-DHA)

ANTALYA'DA YASAYAN NIHAT KIRAZ (ESI VE COCUKLARI ILE), 1993 YILINDA IRAN SINIRINDA TERORISTLERIN PUSUYA DUSURMESI SONUCU YARALANDI. VUCUDUNA 3 MERMI ISABET EDEN KIRAZ'IN IC ORGANLARI ZARAR GORDU. UZUV KAYBI OLMADIGI GEREKCESIYLE 'GAZI' SAYILMAYAN KIRAZ'A, 25 YIL SONRA 'GAZI' UNVANI, 27 YIL SONRA DEVLET OVUNC MADALYASI VERILDI.(FOTO:ASLI DURAN/ANTALYA-DHA)

ANTALYA'DA YASAYAN NIHAT KIRAZ (49), 1993 YILINDA IRAN SINIRINDA TERORISTLERIN PUSUYA DUSURMESI SONUCU YARALANDI. VUCUDUNA 3 MERMI ISABET EDEN KIRAZ'IN IC ORGANLARI ZARAR GORDU. UZUV KAYBI OLMADIGI GEREKCESIYLE 'GAZI' SAYILMAYAN KIRAZ'A, 25 YIL SONRA 'GAZI' UNVANI, 27 YIL SONRA DEVLET OVUNC MADALYASI VERILDI.(FOTO:ASLI DURAN/ANTALYA-DHA)

ANTALYA'DA YASAYAN NIHAT KIRAZ (HASTANEDE CEKILMIS FOTOGRAFI GOSTERIRKEN), 1993 YILINDA IRAN SINIRINDA TERORISTLERIN PUSUYA DUSURMESI SONUCU YARALANDI. VUCUDUNA 3 MERMI ISABET EDEN KIRAZ'IN IC ORGANLARI ZARAR GORDU. UZUV KAYBI OLMADIGI GEREKCESIYLE 'GAZI' SAYILMAYAN KIRAZ'A, 25 YIL SONRA 'GAZI' UNVANI, 27 YIL SONRA DEVLET OVUNC MADALYASI VERILDI.(FOTO:ASLI DURAN/ANTALYA-DHA)

ANTALYA'DA YASAYAN NIHAT KIRAZ (49), 1993 YILINDA IRAN SINIRINDA TERORISTLERIN PUSUYA DUSURMESI SONUCU YARALANDI. VUCUDUNA 3 MERMI ISABET EDEN KIRAZ'IN IC ORGANLARI ZARAR GORDU. UZUV KAYBI OLMADIGI GEREKCESIYLE 'GAZI' SAYILMAYAN KIRAZ'A, 25 YIL SONRA 'GAZI' UNVANI, 27 YIL SONRA DEVLET OVUNC MADALYASI VERILDI. (NIHAT KIRAZ'IN HASTANEDE TEDAVI GORURKEN CEKILDIGI FOTOGRAFI) (FOTO:ANTALYA-DHA)

ANTALYA'DA YASAYAN NIHAT KIRAZ (49), 1993 YILINDA IRAN SINIRINDA TERORISTLERIN PUSUYA DUSURMESI SONUCU YARALANDI. VUCUDUNA 3 MERMI ISABET EDEN KIRAZ'IN IC ORGANLARI ZARAR GORDU. UZUV KAYBI OLMADIGI GEREKCESIYLE 'GAZI' SAYILMAYAN KIRAZ'A, 25 YIL SONRA 'GAZI' UNVANINI ALDI. 2018 YILINDA DONEMIN ANTALYA IL JANDARMA KOMUTANI TUGGENERAL TEKIN AKTEMUR, NIHAT KIRAZ'A GAZI BROVESI TAKMISTI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Aslı DURAN/ANTALYA, (DHA)

 
Nakil olan çocuklardan doktorlarına teşekkür
 
Otoparkta hayal etti, kortta şampiyon oldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Nakil olan çocuklardan doktorlarına teşekkür
ANTALYA'da annelerinden alınan 200 gramlık karaciğer dokularıyla hayata ...
Antalya'daki cinayet çözüldü
Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde, ormanlık alanda vücudunun yarısı yanmış ...
Fuhuş operasyonunda 4 tutuklama
ANTALYA'da yabancı uyruklu kadınları fuhşa zorladığı ileri sürülen 5 kişi, ...
 
'Otoyol magandası'ndan tepki çeken paylaşımlar
ANTALYA'da otoyol kenarına park ettiği otomobilinin önünde havaya art ...
Antalya- Burdur Karayolu'nda inanılmaz görüntü...
ANTALYA'dan İstanbul'a gelmek için yola çıkan TIR'ın dorse kapağı açılınca ...
Antalya'da trafik magandaları iş başında
ANTALYA'da bir otomobil sürücüsü, seyir halindeki aracının camından iki ...
 
Sümer Ezgü'nün aracının motoruna giren kediyi, itfaiye çıkardı
TÜRK halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü'nün aracının motoruna giren yavru ...
Taciz şüphelilerinin serbest kalmasına tepki
ANTALYA'nın Korkuteli ilçesinde zihinsel engelli 17 yaşındaki torununa ...
İnterneti olmayan mahalle halkı yardım istiyor
ANTALYA'nın Serik ilçesine bağlı Gökçepınar Mahallesi'nde yaşayanlar, ...
 
Dursun Gündoğdu
O parada varsa benim hakkım helal etmiyorum
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Örtülü savaş günleri
İsa Altun
İsa Altun
İnternetin karanlık yüzü
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Hayatımıza hoş geldin miniğim…
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Antalya’da başhekim olmak
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Muratpaşa'da neler neler oluyor?
Duran Canatan
Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Ekim ayında yaşlılarla ilgili daha fazla bağlılığınız olacaktır. Sağlık sorunları ile veya bir ailenin veya mali yapının ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletiYimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
casino siteleri-dijital ajans-en iyi bahis siteleri-bitcoin haberleri- Maxiva