Turizmde üç talep: Aşı, kısa çalışma ödeneği ve yabancı personel
Turizmde üç talep: Aşı, kısa çalışma ödeneği ve yabancı personel
Bambus ve Narenciye için Başkan Uysal'a tam destek
Bambus ve Narenciye için Başkan Uysal'a tam destek
Başkan Çetin'den Şubat ayı enflasyonu değerlendirmesi
Başkan Çetin'den Şubat ayı enflasyonu değerlendirmesi
Kemer Belediyesi'nden halka ücretsiz maske
Kemer Belediyesi'nden halka ücretsiz maske
16 Ocak 2021 Cumartesi - 09:09

Alanya'da 120 farklı ülkenin insanı bir arada

ANTALYA'nın Alanya ilçesi, Türkiye'de en çok yerleşik yabancının yaşadığı ilçelerin başında geliyor. Alanya'da Karayip Adaları'ndan, Habeşistan'a kadar yaklaşık 120 farklı ülkeden insan yaşıyor.

Alanya da 120 farklı ülkenin insanı bir arada
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Türkiye'nin en çok göç alan ve yurt dışına göç eden nüfus oranlarıyla İstanbul ve Ankara'dan sonra 3'üncü sırada yer alan Antalya'da çok sayıda ülkeden insan yaşıyor. Turizm kenti olan Antalya'ya tatile gelen birçok turist, burayı çok beğenerek ev alma kararı alıyor. Türkiye'de yerleşik yabancıların en çok yaşadığı şehirlerden olan Antalya'da da yabancılar, genellikle yaşamak için Alanya'yı tercih ediyor. Yaklaşık 120 farklı ülkeden insanın yaşadığı Alanya'da, yerleşik yabancılar hiçbir zorluk ve yabancılık çekmediklerini, Türkiye'de yaşamaktan çok mutlu olduklarını her daim dile getiriyor. Toplamda 120'yi aşkın ülkeden Alanya'ya yerleşen yabancılar, başta turizm sektörü olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren iş kollarında çalışıyor. Alanya'daki yerleşik yabancıların önemli bölümünü bir bölümünü ise emekliler oluşturuyor.

IRAK VE İRANLI NÜFUSU ARTTI

Alanya'da yerleşik yabancılar arasında, turist sayısında olduğu gibi yine Ruslar ilk sırayı alıyor. İkinci sırada Almanlar yer alırken, onları İran ve Iraklılar takip ediyor. Asya'dan Avrupa'ya, ABD'den Afrika'ya her ülkeden insanın yaşadığı Alanya'yı, bölgesel açıdan bakıldığında ise en çok Rusya ve çevresindeki ülkelerle Türki Cumhuriyetlerinden gelenler tercih etti.

SAİNT KİTTS VE NEVİS ADALARI'NDAN DAHİ YAŞAYAN VAR

Alanya Belediye Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, ilçeyi, Rusya, Almanya, İskandinav ülkeleri, Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra Habeşistan ve Karayip Adaları'na bağlı Saint Kitts ve Nevis Adaları'ndan da insanların yaşamak için tercih ettiğini söyledi. Alanya'da yerleşik yabancılarla bir arada yaşamaya çok alıştıklarını ve artık onlara yabancı demediklerini söyleyen Karaoğlu, "Alanya'da biz artık 'yabancı' kelimesini söylemekten imtina ediyoruz. Çünkü biz artık onlara 'Yeni Alanyalılar' diyoruz. Aynı denizi kullanıyor, aynı oksijeni soluyor, aynı yerde yaşıyoruz. Yaklaşık 120 farklı ülkenin vatandaşları Alanya'da barış ve güven içerisinde mutlu bir şekilde yaşıyor. Birinci sırada Rusya vatandaşları geliyor. İkinci sırada Almanya, üç ve dördüncü sırada genelde İran'dan, Irak'tan kopmuş, Avrupa'ya yerleşen, gittiği ülkenin vatandaşı olmuş ama maalesef gittikleri ülkelerden yabancı gözüyle bakıldıkları için kendilerine yabancı olduklarını hissetmeyecekleri bir yer arayanlar oluyor. O şehrin de tam kelime karşılığı; Alanya" dedi.

'ALANYA'DA BİR DÜNYA BİRLİĞİ VAR'

Alanya'da çok farklı milletin var olduğunu dile getiren Karaoğlu, "Bunların içerisinde Avrupalılar olduğu gibi dünyanın öbür tarafından Karayip Adaları'ndan bir kişi de burada yaşıyor. Dolayısıyla Alanya'da yaşayanları Avrupa Birliği değil de dünya birliği vatandaşları olarak tanımlayabiliriz. Çok farklı renkler, ırklar, dinler, diller bir arada yaşıyor. Bu da güzel bir olay" diye konuştu.

'KURALLARA HARFİYEN UYDULAR'

Koronavirüs sürecinde Alanya'da yaşayan yerleşik yabancıların hiçbir sıkıntı yaşamadığını aktaran Karaoğlu, "Koronavirüsle ilgili Alanya'da yaşayan Yeni Alanyalıların en ufak bir sıkıntıları olmadı. Bu insanlar da neticede Alanya Kaymakamımızın, İçişleri Bakanlığımızdan alarak uygulamış olduğu kurallara harfiyen uydu" dedi.

'TÜRKÇEYİ 1 AYDA ÖĞRENMEM İÇİN ANNEM ŞART KOYDU'

Yaklaşık 6 yıldır Alanya'da yaşayan ve 13 yıl önce ilk kez tatil için geldiği bu ilçeye hayran olduğunu söyleyen Gürcistan vatandaşı Luiza Gigitashvili (36), burayı çok sevdikleri için kız kardeşi ve annesiyle bir ev alarak yerleştiklerini söyledi. Türkçeyi de öğrenen ve bunun ilginç bir hikayesi olduğunu söyleyen Gigitashvili, "Türkçeyi nasıl öğrendiğimin çok ilginç bir hikayesi var. Buraya ilk taşınmaya karar verdiğimizde annem şart koydu. Buraya ilk geldiğimizde bazı sorunlar çıktı, tatile gelirken kaldığımız evin nasıl olduğunu çok düşünmüyorduk ama biz geldiğimizde tadilata başladık. Tadilat sürecinde ustalar geliyor, bir şeyler anlatıyor anlamıyorsunuz, sen bir şeyler anlatmak istiyorsun ama o da olmuyor. O yüzden de annem şart koydu, 'Bir ayda Türkçe konuşamazsan hepimiz gidiyoruz' dedi. O yüzden kendimi toparladım, interneti açtım, kitaplar aldım, 2 ay içerisinde Türkçeyi öğrendim. Pratik de yapıyorum. Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi sayesinde de çok fazla pratik yapabiliyorum, bazen tercüme de yapıyorum" dedi.

BİRÇOK FARKLI KÜLTÜR BİR ARADA

Alanya'da birçok farklı milletin bir arada yaşamasının çok güzel olduğunu söyleyen Gigitashvili, belediyenin tüm yabancı vatandaşların her zaman yardımına koştuğunu da belirtti. Gigitashvili, "Alanya için düşünürsek, çok güzel. Ne kadar insan gelirse, burayı seçer ve burada kalırsa gelişmesi açısından o kadar önemli. Çünkü farklı kültürler, farklı milletlerden gelen insanlar yatırım yapıyor. Faydası da zararı da illa ki oluyor. Ne kadar çok insan buraya gelirse, belediyemizin başı o kadar ağrıyor. Herkesin iyiliğini düşünüyorlar. O yüzden çok insan demek çok güzel" diye konuştu.

'ALANYA'DA GÜNLERİM ÇOK GÜZEL GEÇİYOR'

Kızlarıyla birlikte Moskova'dan gelerek Alanya'ya yerleşen Gürcistan vatandaşı Lali Seliverstova (58), Türkiye'nin şartlarının çok iyi olduğunu dile getirerek, "Türkiye'yi daha önce de çok sevdim. Her zaman tatile geliyordum. Türkiye'de hem iklim hem de sosyal açıdan şartlar yaşam için çok güzel. Toplu taşıma araçlarını daha az kullanarak, daha çok güneşten faydalanabiliyoruz. Meyveler, sebzeler daha çok burada ve çok güzel. Günlerim çok güzel geçiyor, yürüyoruz, spor yapıyoruz" dedi.

'TÜRK DOKTORLARINA GÜVENİM TAM'

Koronavirüs sürecinde Türkiye'nin aldığı tedbirleri beğendiğini ve Türk doktorlarına çok güvendiğini söyleyen Seliverstova, şöyle konuştu:

"Türk doktorlarına çok büyük güvenim var. Çünkü gördüğüm kadarıyla her hastaya ayrı bir yaklaşımları var. Herkese özel tedavi yapılıyor. O yüzden Türk doktorlarına çok güveniyorum ve bugüne kadar Covid-19 olmadım ama Allah korusun bir şey olursa burada daha sakin ve güvenli bir şekilde hastalığı atlatacağımızı biliyorum. Tedbirlere gelecek olursak, maalesef hepimiz eğlenmek, restoranlara gitmek, dans etmek, yeni yıl kutlamak tabii ki istiyoruz ama bence sağlık çok daha önemli. O yüzden kurallara uymalı, tedbirler almalıyız. Her şey çok doğru yapıldı."

ANTALYA'NIN ALANYA ILCESI TURKIYE'DE EN COK YERLESIK YABANCININ YASADIGI ILCELERIN BASINDA GELIYOR. ALANYA'DA KARAYIP ADALARI'NDAN, HABESISTAN'A KADAR YAKLASIK 120 FARKLI MILLETTEN INSAN YASIYOR. (FOTO:ALANYA-DHA)

ANTALYA'NIN ALANYA ILCESI TURKIYE'DE EN COK YERLESIK YABANCININ YASADIGI ILCELERIN BASINDA GELIYOR. ALANYA'DA KARAYIP ADALARI'NDAN, HABESISTAN'A KADAR YAKLASIK 120 FARKLI MILLETTEN INSAN YASIYOR. (FOTO:ALANYA-DHA)

ANTALYA'NIN ALANYA ILCESI TURKIYE'DE EN COK YERLESIK YABANCININ YASADIGI ILCELERIN BASINDA GELIYOR. ALANYA'DA KARAYIP ADALARI'NDAN, HABESISTAN'A KADAR YAKLASIK 120 FARKLI MILLETTEN INSAN YASIYOR. (LUIZA GIGITASHVILI)  (FOTO:ALANYA-DHA)

ANTALYA'NIN ALANYA ILCESI TURKIYE'DE EN COK YERLESIK YABANCININ YASADIGI ILCELERIN BASINDA GELIYOR. ALANYA'DA KARAYIP ADALARI'NDAN, HABESISTAN'A KADAR YAKLASIK 120 FARKLI MILLETTEN INSAN YASIYOR. (FOTO:ALANYA-DHA)

ANTALYA'NIN ALANYA ILCESI TURKIYE'DE EN COK YERLESIK YABANCININ YASADIGI ILCELERIN BASINDA GELIYOR. ALANYA'DA KARAYIP ADALARI'NDAN, HABESISTAN'A KADAR YAKLASIK 120 FARKLI MILLETTEN INSAN YASIYOR. ALANYA BELEDIYE YABANCILAR MECLISI BASKANI ABDULLAH KARAOGLU (FOTODAKI), "ALANYA'DA YASAYANLARI DUNYA BIRLIGI VATANDASLARI OLARAK TANIMLAYABILIRIZ. COK FARKLI RENKLER, IRKLAR, DINLER, DILLER BIR ARADA YASIYOR" DEDI.(FOTO:ALANYA-DHA)

Burcu MUTLU- Engin ANAK/ALANYA (Antalya), (DHA)

Etiketler:
 
Patara Antik Kenti'ne rekor ziyaretçi
 
İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 3 ölü, 4 yaralı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Patara Antik Kenti'ne rekor ziyaretçi
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020'nin 'Patara Yılı' ilan ...
Dalgıçlar, akvaryum sakinlerini elle besliyor
ANTALYA Akvaryum'da, dalgıçlar günde üç kez köpek balıkları başta olmak ...
Marangozlar Kavşağı'nda TIR’ların geçişine izin verilmiyor
Antalya kara yolu Alacabel mevkisinde öğle saatlerinde başlayan ve akşamüzeri ...
 
Antalya Muratpaşa'da ev yangını... İçeride engelli karı-koca vardı...
ANTALYA'da, bir evde çıkan yangında engelli olduğu öğrenilen Özgür ve ...
Sokakta eğlence yapanlar polis sirenini duyunca böyle kaçıştı
ANTALYA'da, koronavirüs salgınına rağmen sokakta müzikli eğlence yapan ...
Antalya'da yolcu otobüsü kaza yaptı: 3 ölü, 4 yaralı
ANTALYA'nın Akseki ilçesinde, yoğun kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda ...
 
Jandarma, trafik ve pandemi kurallarını denetledi
ANTALYA'da Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan denetimlerde ...
Kemer'in çehresi değişiyor
KEMER Belediyesi Başkan Vekili Ferhan Fidan, Mustafa Ertuğrul Aker Parkı'ndaki ...
Antalya'da çocukların torpil şakası esnafı korkuttu
ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde arkadaşlarıyla yolda yürüyen çocuk, elindeki ...
 
Dursun Gündoğdu
Hapsini istediği adamı başkan yaptı
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Yasaklar sana bana
İsa Altun
İsa Altun
Yaşam hakkı kutsaldır
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Kolesterol suçlu muydu, biz mi suçladık?
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Vallahi güle güle 2020
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Yıl yeni umut daimi...
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Antalya’da başhekim olmak
Prof. Dr. Duran Canatan
Prof. Dr. Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Şubat 2021 koç burcu olarak kişisel ilişkileriniz oldukça mutlu bir şekilde devam ediyor. Ayrıca sevdiğiniz bazı kişiler ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletiYimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva