Antalya'da satılan 3 konuttan birini yabancılar aldı
Antalya'da satılan 3 konuttan birini yabancılar aldı
Tahta köprüden düşen eski belediye başkanı öldü
Tahta köprüden düşen eski belediye başkanı öldü
Teknenin pervanesi ayağını kopardı
Teknenin pervanesi ayağını kopardı
Çocuğa cinsel istismar sanığına 16 yıl hapis
Çocuğa cinsel istismar sanığına 16 yıl hapis
28 Haziran 2022 Salı - 17:39

Antalya’nın en büyük kütüphanesinin temeli atıldı

Kepez Belediyesi’nin 2023 yılına 16 kütüphane projesi kapsamında inşa edeceği kütüphanelerin amiral gemisi olarak nitelendirilen 1 milyon kapasiteli, aynı anda 2 bin kişinin ders çalışabileceği Antalya Kütüphanesi’nin temeli törenle atıldı.

Antalya’nın en büyük kütüphanesinin temeli atıldı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Kepez Belediyesi, Antalya’ya bir kütüphane daha kazandırıyor. Gülveren Mahallesi’nde 8 bin metre kare alana inşa edilecek, Antalya’nın en büyük, Türkiye’nin ise sayılı kütüphanelerinden biri olacak Antalya Kütüphanesi’nin temeli törenle atıldı. AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Kemal Çelik, AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, muhtarlar ve vatandaşların katıldığı temel atma töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Kütüphanesinin 16 kütüphanenin amiral gemisi olduğunu söyledi.  

GÜLVEREN’E MUHTEŞEM DÖNÜŞÜM PROJESİ

Gülveren Mahallesi’nde heyecanlı bir vakti paylaştıklarını belirten Başkan Tütüncü, “ Yıllar önce bu mahallede ciddi bir kentsel dönüşüme ihtiyaç vardı. Gecekondular burada bir alanın içerisinde sıkışmış vaziyetteydi. Onların mülkiyet problemlerini çözmek ve ortadan kaldırmak bize düşüyordu. Kentsel dönüşümün mantığını kurmak ve bu sistemle yürüyeceğiz demek yaklaşık 5 yıllık bir zamanımızı aldı. Antalya'nın en kıymetli arazilerinden biri olan Gülveren kentsel dönüşüm alanında muhteşem harika bir proje hayata geçirildi. Türkiye'de eşi benzeri olmayan bir kentsel dönüşüm modelini Antalya'ya armağan ettik. Kentsel dönüşüm modeli buradaki hak sahipleri için büyük bir kazanç oldu. Eşi benzeri olmayan bir konforda bir güzellikte yeni yaşam alanı oluşturduk. Aynı zamanda mahalleyi de ayrı bir cazibe haline getirdi. Bugün kentimizde hangi kentsel dönüşüm projesi ele alınsa büyük bir mutlulukla ifade etmek istiyorum ki; buradaki kentsel dönüşüm projesi ile Gülveren konutları ile  mukayese ediliyor. Burada konutların ticari alanların yüklenici firmanın kat karşılığı olarak yaptığı konutların kalitesi bir yana bu güzellikler bir yana bundan daha anlamlı bir bütünün içerisinde kıldan ince ama kılıçtan keskin bir nokta var. Onu da ifade etmek gerekiyor o da şudur; ‘biz bu kentsel dönüşüm alanının içerisinde mahallenin sosyal ihtiyaçlarını karşılayan tesisleri de bu bünyede gerçekleştireceğiz’ diye ifade etmiştik. Burada bu kentsel dönüşüm bölgemize nitelikli güzel bir okulda armağan edecek, ama bugün burada temelini attığınız Türkiye'nin en büyük kütüphanelerinden birini de halkımızın istifadesine sunacaktık. Diğer yandan da hemen yan tarafta Akdeniz üniversitesi 80 binden fazla öğrencisiyle aslında Kepez'e son derece büyük bir sosyo ekonomik hareket getiren bir okul ve şehrimiz için de çok önemli bir değer. Biz bu değeri alıp kendi bölgemizin gelişmesi için itici bir güç haline getirdik. Akdeniz üniversitesini buraya biz kurmadık. Bizden önce de Akdeniz üniversitesi vardı. Ancak Akdeniz Üniversitesi'nin etrafındaki mahallelerin imar ve şehirciliğe ilişkin tüm meselelerini çözen buradaki arkadaşlarım, bizim belediye meclisimiz, bizim dönemlerimiz ve bizim bürokrat arkadaşlarımız, bizim çalışanlarımız oldu. Bu yüzden diyorum ki; Kepez'in diğer yerlerinde de olduğu gibi bu bölgede Kültürde, Ahatlı'da, Yeni Doğan’da bugün muhteşem bir şehircilik hamlesi meydana geldiyse artık burası üniversitelilerin her anlamda bir yaşam merkezi haline gelmişse her şeyden evvel bizim bakışımızın, bizim vizyonumuzun, bizim belediyeciliğimizin, Akdeniz Üniversitesi'ne yönelik geliştirdiği bir bakış açısı, onu şehrin bir değeri olarak kabul etmesi ve onu şehrin gelişmesinde itici bir güç haline getirmesi olmuştur.” dedi.

1 MİLYON KİTAP KAPASİTELİ

 Gülveren Mahallesi’nde temeli atılan kütüphanenin Antalya'nın en büyük kütüphanesi olacağını belirten Başkan Tütüncü, “1 milyon kitap kapasitesi ile aynı anda 2 bin kişinin ders çalışabileceği ortama sahip, aynı zamanda içinde kültürel etkinliklerden fuarlara, sergilere kadar birçok etkinliğin yapılabileceği gibi bölgeye güzel bir sosyal imkan sunacak. 1 milyon kitabın 8 bin metrekarenin 2000 kişinin aynı anda ders çalışmasının ötesinde, burası bizim bölgeye nasıl bir şehircilik hamlesi getirdiğimizi de özetleyen, hepsini bünyesinde barındıran tek bir eser haline gelmiştir. Kepez'e ne kadar güzellik kazandırdıysak; bu bölgeye ne kadar büyük bir gelişmişlik yaşattıysak, 90.000 gece konduyu nasıl dönüştürdüysek, 50.000 tapuyu şehirde nasıl verdiysek, 45 mahallede top yekün imar revizyonlarını nasıl ortaya koyduysak, Antalya'nın bütün sanayi sitelerinde nasıl bir değişimin dönüşümün fitilini ateşlediysek, yaktığımız o çoban ateşinin buradaki izdüşümünü rengini, güzelliğini hepsini birleştirdiğimiz bir modern mimarıyla güzel bir binaya dönüştürdüğümüz eserin bugün temelini atıyoruz. Bu yüzden bu çalışma çok büyük anlam ifade ediyor. 3 dönemimizin en değerli eseri… Çünkü biz biliyoruz ki okumaya öğrenmeye önem veren bir inançtan bir geçmişten bir gelenekten böylesi önderlerin olduğu coğrafyada ve kitaba değer verilen bir Anadolu coğrafyasından geliyoruz. Tarihin en büyük antik kütüphanesi İskenderiye Kütüphanesidir. İskenderiye kütüphanesi ile mücadele eden kütüphane savaşlarının yapıldığı yıllarda, antik dünyanın ikinci ve üçüncü zengin kütüphanesi bu topraklarda inşa edilmiş. Aynı şekilde biliyoruz ki; ‘Oku’ diyen bir dinin bir ümmeti olarak bizler dünyanın en uzak coğrafyalarına kadar gittiğimiz her yere kütüphaneye götürmüşüz. Ve onu sevgiyle saygıyla birleştirmişiz. Bütün bunlarla beraber dünya'ya büyük bir medeniyet imzası atmışız. Gülveren kütüphanesi için bir milyon kitap diyoruz ya, dile kolay…100.000 kitaplı bir kütüphane kurmanız için yeri geliyor 8-10 sene çaba sarf etmek gerekiyor. “diye konuştu.

KEPEZ’DE KONFORLU YAŞAMIN YOLLARINI AÇTIK

2009 yılından itibaren Kepez'de 1100 kilometreden daha fazla yeni yol açtıklarını, ilçeye 3 milyon 500 metrekare yeşil alan kazandırdıklarını vurgulayan Başkan Tütüncü, “Biz Kepez'de 45 mahallede imar revizyonları ile Kepez'in adeta imar değerini yükselterek hemşehrilerimizin daha konforlu bir hayatla tanışmasının yolunu açtık. Biz bütün bunları yaparken bu şehrin gençleri bilgiyle konuşsunlar bilgiyi konuşsunlar tasarımı konusunda teknoloji ile konuşsunlar teknolojiyi günde mi alsınlar ve bu evrensel değerlerle ar-ge'ye inovasyona katkı sağlasınlar istedik. İşte Kepez'de buna hizmet eden çok önemli bir program. Bu programın temel atmasını çok özel olarak kabul ettiğimiz için sizleri buraya davet ettik. Her birinize yürekten gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah temelini attığımız bu kütüphaneyi 29 Ekim 2023'te Cumhuriyetin 100 yılında Kepez'in 16. kütüphanesi olarak ama amiral gemisi kütüphanesi olarak hizmete açacağız. 16 kütüphane hedefini gerçekleştirebilen Türkiye'de başka hiçbir belediye yok. Bizden daha fazla yaşayan eserler ortaya koyacağız. Bugün bu kütüphanemiz 30 sene sonranın ihtiyaçlarına göre kendine geliştirebilecek bir yapıda ve 365 gün 24 saat açık olacak. “ dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dokumapark’taki Cemil Meriç Kütüphanesi’nin 1 yılda  500.000 öğrenci ağırladığını da sözlerine ekledi.

KEPEZ’DE HER ŞEY GÖNÜLDEN YAPILIYOR

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse de, “Hakan Başkan bugüne kadar ne yapıyorsa yaptı, hep gönülden yaptı. Gönülden yaptığı içinde yaptığı işler bereketleniyor. Yaptığı hizmetler içinde bende gönülden teşekkür ediyorum” dedi. Milletvekili Köse, Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde belediyeciliğin nasıl yapıldığını gösterdiğini de sözlerine ekledi. Hakan Başkan’ın, millet kütüphanesini külliyenin tamda ortasına inşa eden ustası cumhurbaşkanının bir evladı olarak ta 16 kütüphaneyi Kepez’e kazandırmak için yola çıktığını belirterek, “Allah yolunu açık etsin. Bugün bu memleket için ortaya konulan eserler geleceğimiz için, yarınlarımız içindir. Bizler seçimler için değil, gelecek nesiller için hizmet yapıyoruz.” dedi. 

Konuşmaların ardından kentin en büyük kütüphanesinin temeli duaların ardından butona basılarak atıldı.

 

 

 
Esen: Her can değerlidir
 
Kamyonun çaya devrildiği kazada kayboldu, cansız bedeni bulundu
YORUMLAR
Toplam 6 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Timur 30 Haziran 2022 Perşembe 10:22

Bu vb. samimi çalışmaları alkışlıyoruz lakin özellikle kültürel yatırımlarda nitelik, uluslararası yeterlilik ve gereklilikler kriterinin göz önünde bulundurulması isabetli olacaktır. Bu yatırımların sonucunun da kent müzesi veya dokuma parkın geneline yansıyan bir olmamışlıkla sonuçlanmaması temennimle.

Yorumu oyla      0      0  
bekir bülend özsoy 30 Haziran 2022 Perşembe 09:24

önce içinde ki kitapları bir görelim.

Yorumu oyla      0      0  
Vatandas 29 Haziran 2022 Çarşamba 19:02

Annem kanser hastasiydi son donemindeydi binanın asansörünu açtırmak icin belediyeye gittim hiç tanımadığım durumu görevliye anlattım hiç tanımadığım bir bayan evrakı 5 dakika içinde hazırladı imzalatti önüme koydu olaydan 2 yil sonra belediyeye gittim karşılaştık beni hatırladı ve annemi sordu gerçekten çok duygulandım ekibinle ne kadar gurur duysan az geleceğin buyuksehir başkanı sizsiniz ve sonuna kadar hakediyorsunuz yolunuz açık olsun

Yorumu oyla      0      0  
taş 29 Haziran 2022 Çarşamba 07:24

İşte hizmet diye buna derler,eğitim ve öğretime kim yatırım yapıyorsa alkışlarım.Öbür tarafta da Büyükşehir Belediyesi ne iş yapar anlayan var mı.Bu arada 20 sene boyunca Ak Partiye oy vermemiş biriyim,önümüzdeki Genel seçimde de bu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedeniyle vermeyeceğim,oyum Millet İttifakına,ancak yerele gelince ilk defa düşüneceğim,teraziye Muhittin Böcek ile Hakan Tütüncü konursa ibre Tütüncü'den yana ağır basar.Böcek şaka gibi ya,nasıl oldu ülkenin en büyük 5.nci kentine Başkan oldu,oldu da ne oldu derseniz, elbisenin içinde kayıp oldu gitti.Antalya'nın son geriye doğru 25 senesine bakın yazık oldu,her gelen 5 yılda başarısız oldu ve gitti.Doğru dürüst şöyle liyakatli bir yöneticiye ihtiyaç var.

Yorumu oyla      0      0  
mert güner 28 Haziran 2022 Salı 19:44

chp ilçe örgütlerinde çalıştım. Hoca'nın arkasında falan çok koştum. İyi bir siyasi gözlemciyim. Uzun yıllardır Kıbrıs'ta yaşıyorum. Pandemi sonrasında 6 ay Antalya'da yaşadım. izlenimim, gördüklerim ve yaşadıkları şu ki; Muhittin Böcek , Hakan Tütüncünün ancak özel kalem müdürlüğünü yapabilir.

Yorumu oyla      0      0  
Atatürkçü 28 Haziran 2022 Salı 18:26

Büyükşehir in yapacağı işleri tütüncü yapiyor. Muhittin boş boş duruyor. Yazik oldu Antalya''ya

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Esen: Her can değerlidir
Konyaaltı Belediyesi bakıma muhtaç, hasta ve kısırlaştırılması gereken ...
Zam için Böcek'e sosyal medyadan teşekkür etti
Antalya’da taksi tarifesi yeniden belirlendi. Taksimetre açılışı 10 TL’ye ...
Kemer Polisi'nden kaçak sigara ve uyuşturucu operasyonu
ANTALYA'nın Kemer ilçesinde kaçak sigara satışı yapan işyeri ile uyuşturucu ...
 
Arkadaşını öldüren sanık: Kendimi korumak için ateş ettim
ANTALYA'nın Konyaaltı ilçesinde çıkan kavgada arkadaşı Erhan Yazıcı'yı ...
Antalya Havalimanı'nda 'uçak' rekoru
ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, "Cumartesi günü 1003 uçak indi ve kalktı. ...
Antalya'da süs havuzlarının motoru ve flaşları çalındı
ANTALYA'da süs ve gösteri havuzlarında bulunan 16 adet su motoru ile özel ...
 
Muhtar Baycın'a sürpriz ödül
ANTALYA'nın Muratpaşa ilçesi Üçgen Mahallesi Muhtarı Aynur Baycın'a 'Yılın ...
Serik Şehitler Camii açıldı
ANTALYA'nın Serik ilçesinde hayırseverler tarafından yaptırılan Şehitler ...
Orman yangınlarının şüphelisi: Kahve yapmak için ateş yaktım
ANTALYA'nın Alanya ilçesinde 24 Haziran günü üç noktada meydana gelen ...
 
Dursun Gündoğdu
Sedat Peker'in soramadığı sorular ve muhatapları...
YAZARLAR
İsa Altun
İsa Altun
Hayat seçimlerden ibarettir
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Türk bayrağı Türkiye'dir
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
O komutana ayıp ettik
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Karadağ ve tembellik üzerine 10 tavsiye
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Yasal boşluk olur mu?
H.O.P
H.O.P
Savaş baronları
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Yat Limanı'nda çişi gelen denize... 
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva