Üzerine siyah sıvı dökülen iş kadını: Adalet yerini buldu
Üzerine siyah sıvı dökülen iş kadını: Adalet yerini buldu
Eski sevgili, yanlış kadını vurdu
Eski sevgili, yanlış kadını vurdu
Antalyaspor Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Antalyaspor Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Sonbaharda deniz keyfi
Sonbaharda deniz keyfi
12 Haziran 2019 Çarşamba - 11:04

Antalyalı 2 teknik direktör, Afrika’da gönüllerin sultanı

ANTALYALI teknik direktörler Tayfun Türkmen ile Ümit Turmuş, Kamerun, Etiyopya, Nijerya ve Gana'da gönüllerin sultanı oldu. Afrika kıtasında çalışan 2 Türk hoca, gönül bağı kurdukları kıtada mutlu olduklarını söyledi.

Antalyalı 2 teknik direktör, Afrika’da gönüllerin sultanı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Türkiye’deki 22 bin 351 kayıtlı antrenörden Afrika’da çalışan Nijerya Premier Ligi takımlarından Heartland FC Teknik Direktörü Tayfun Türkmen ve Gana Premier Ligi’nde mücadele eden Inter Allies FC Teknik Direktörü Ümit Turmuş, başarıyla görev yapıyor. 2 hoca, yaşadıkları olumsuzluklara rağmen Afrika’yı sevdiklerini belirtti. Antalyalı hocalar, Afrikalı futbolcuların kendilerine ihtiyacı olduğunu, kendilerini o futbolcuların ‘ilk’ ya da ‘son şansı’ şeklinde görüldüklerini söyledi.

Afrika’da en çok şaşırdıkları ancak olumlu buldukları durumun futbolcuların her an ‘dua’ etmeleri olduğunu belirten hocalar, Afrika takımlarının maç öncesi otobüse binerken, otobüsten inerken, soyunma odasında, maç öncesi, devre arası, ikinci yarıya başlarken ve maç bitiminde hep dua ettiklerini anlattı.

Bu duaları bir Hristiyan bir de Müslüman futbolcunun ettirdiğini anlatan Tayfun Türkmen, "Bizim ülkemizde maça giderken suratlar asıktır. Herkes ciddidir. Müzik bile dinlenmez. Ama Afrika’da öyle değil. Müzik hep açık. O kadar güzel ki bu. Hoca olarak bizim işimizi kolaylaştırıyor, futbolcuları motive etmemize gerek kalmıyor. Oysa biz ülkemizde futbolcuları çok geriyoruz. Bizimkiler de böyle olsa, performansı da etkiler" dedi.

ETİYOPYA, GANA VE NİJERYA’DA GÖREV YAPTI

2007-2008 sezonunda Antalyaspor’da genel menajer olarak çalışan Tayfun Türkmen, Afrika ile tanışmadan önce bir dönem Azerbaycan’da görev yaptığını belirterek, "2004-2005 Azerbaycan’dan sonra 2007-2010 Gana, 2010-2011 Etiyopya’da çalıştım. Ardından 2017-2019 sezonunda Nijerya’ya görev yaptım" dedi. Nijerya Heartland FC Teknik Direktörü Türkmen, çalıştığı 3 Afrika ülkesini kıyaslarken, "Bugüne kadar antrenör olarak, maç izlemek, futbolcu seçmek ve tatil için 46 ülke gezdim. Etiyopya dünyanın en güzel ülkesi. Hem ülke çok ilginç hem de insanları" dedi. Etiyopya’da insanların kavga etmeyi, birbirlerine kötü laf söylemeyi bilmediklerini anlatan Türkmen, ülkede futbolun çok iyi durumda olmadığını ama iyi atletler yetiştiğini söyledi.

TÜRK ANTRENÖRLER DÜNYANIN HER YERİNDE ÇALIŞACAK KAPASİTEDE

Türkiye’de 22 bin 351 kayıtlı antrenör olduğunu hatırlatan Türkmen, "Sadece Ümit hocamla ben Afrika’da çalışıyoruz. Öncü olduğumuz için kendimizi kutluyorum. Torunlarımıza anlatacak güzel anılar var" dedi. Türk antrenörlerin Afrika kıtasına gitmesini istediğini belirten Türkmen, "Oralarda Türk antrenörlere çok ihtiyaç var. Çünkü Türk antrenörler kendilerini çok iyi geliştirdi, eğitti. Dünyanın her yerinde çalışabilecek kapasitemiz var. Yeter ki bazı alt yapılar hocaların oralara gitmesini sağlayacak olgunluğa getirilsin" diye konuştu.

BELGESELLERİ İZLERSENİZ TEREDDÜTLERİNİZ OLUR

Türkmen, bir Türk olarak Afrika’ya gitmeden önce tereddütleri ve hissettikleriyle ilgili, "Tabi televizyonlardaki belgeselleri izlediğinizde bir tereddüttünüz olur Afrika’ya gitme konusunda, ama ben çok fazla dikkate almadım" ifadelerini kullandı. Afrika’da bir Türk hocanın yaşaması için gerekli her şeyin olduğunu vurgulayan Türkmen, "Hiçbir Türk vatandaşı oralara gitmeye korkmasın. Sizi gayet iyi ağırlıyorlar. İşinizi iyi yaparsanız peşinizi bırakmıyorlar, hep sizinle çalışmak istiyorlar. Oralar geri ülkeler değil. Orada da bir düzen var" dedi. Çalıştığı Etiyopya, Gana ve Nijerya’da sorun yaşamadığını vurgulayan Türkmen, "Nijerya’nın 250 milyon nüfusu var. Hafif bir güvenlik sorunu var gibi gözükse de ben bugüne kadar hiçbir olumsuzluk yaşamadım. O nedenle şehir efsanelerini çok fazla ciddiye almamak gerekiyor" diye konuştu.

'ONLAR İÇİN SADECE TOPUN ÇİZGİDEN GEÇMESİNİ SAĞLAYACAK İNSAN DEĞİLİM'

Gana’da çalışırken bir ara küçük bir moral bozukluğu yaşadığını ve Türkiye’ye dönmek istediğini anlatan Türkmen, sözlerine şöyle devam etti:

“Benim ülkeme dönmek istediğimi futbolcularım duymuş. Hepsi kaldığım yere geldi. ‘Ne olur gitmeyin’ dediler. Bir futbolcu dedi ki ‘Siz bizim ya son, ya da ilk şansımızsınız.’ O anda hissettim ki ben sadece topun çizgiden geçmesini sağlayacak bir birey değilim onlar için. Ben insanların hayatını değiştirebilecek birisiyim. Ve bu yaşadığım olay yaşam felsefemi değiştirdi. Zaten hümanist biriyim bir de böyle bir olay yaşayınca tam hümanist oldum. O yüzden Afrika’ya çok şey borçluyum. Benim hayat görüşümü değiştirdi, tüm komplekslerimden sıyrıldım."

MENAJERİM ‘HOCAM DÖNELİM İSTERSENİZ’ DEDİ

1984 yılında Antalyaspor’u çalıştırdığında henüz 24 yaşında olan Ümit Turmuş ise futbolcuların yaşça kendinden büyük olmalarından dolayı bazen sıkıntılar yaşadığını belirtti. Antalyaspor’dan sonra İngiltere’de eğitimlere katıldığını belirten Turmuş, Afrika ile ilgili ilk deneyiminin 2001 yılında Kamerun olduğunu söyledi. Turmuş, ikinci Afrika ülkesi olarak Gana’da Premier Ligi takımlarından Inter Allies FC’de 2019-2020 sezonunda çalışmaya başladığını söyledi. Dünyada futbolcu üreten ilk 50 ülke arasında 6 Afrika ülkesi bulunduğunu ifade eden Turmuş, bu ülkelerin tamamının Gana’nın da içinde bulunduğu Batı Afrika bölümünde olduğunu açıkladı. Bu bölgenin ‘Afrika’nın kalbi’ olduğunu söyleyen Turmuş, Afrika ile ilk tanıştığı ülke olan Kamerun ile ilgili anılarını şöyle aktardı:

"Kamerun’a ilk gittiğimde antrenmana çıktığımda şöyle bir manzara vardı; Futbolcularda forma yok, yelek yok. Toplara bakıyorum kabak gibi. Rengi atmış. Toprak saha. Seyyar tribün. Bu manzara karşısında menajerim dedi ki ‘Hocam dönelim isterseniz.’ Dedim ki ‘Hayır. Ben gemilerimi yaktım geldim. Burada çalışacağım.’ O şartlarda çalıştık. O zaman Kamerun’da tek televizyon kanalı var. Haberleri takip edemiyoruz. Gittiğimde takımın üçüncü olduğunu söylediler. Çalışıyoruz çalışıyoruz, maçları alıyoruz ama soruyorum; Kaçıncıyız? 'Yine üçüncüyüz' diyorlar. Türkiye’ye dönerken yine soruyorum 'Kaçıncıyız?' diye, 'Yine üçüncüyüz' dediler. Bu şartlarda çalıştık. Benden sonra gelen yabancı hoca futbolculara demiş ki 'Bana da Türkiye’den gelen hocaya gösterdiğiniz saygıyı gösterin.' Futbolcular 'Ümit hoca bizim babamız gibiydi. Biz onu çok sevdik. O bizim her şeyimizle ilgileniyordu, yardımcı oluyordu.' Tabi saygı kazanılır."

'AFRİKA’DA 15 KİLO VERDİM'

Halen görev yaptığı Gana’da şartların Kamerun’a kıyasla daha iyi olduğunu sözlerine ekleyen Turmuş, ancak antrenman sahalarında ciddi sorunlar olduğunu, birkaçı dışındaki statların yeterli olmadığını söyledi. Afrika’ya ilk gittiği Kamerun ve Gana’da yemek konusunda adaptasyon sorunu yaşadığını aktaran Turmuş, geçen sürede yaklaşık 15 kilo verdiğini belirtti. Tüm bu sıkıntılara değip değmeyeceği konusunda ise Turmuş, "İnsanlar kilo vermek için para veriyor" esprisini yaptı. Beslenme alışkanlıklarının farklı olması dolayısıyla böyle bir olumsuzluk yaşadığını anlatan Turmuş, "Bu olağan tabi. Bir süre sonra alışmaya başlıyorsunuz. Afrika’ya ilk gittiğimde 90 kilo civarındaydım. Şu anda 79 kiloyum ki bu almış halim" dedi.

TÜRKİYE’DE ZENCİ KALINCA AFRİKA’YA KARDEŞLERİMİN ARASINA GİTTİM

Kendisine hiçbir zaman ‘Burada ne işim var?’ sorusunu sormadığını belirten Turmuş, "Dikensiz gül bahçesi yok" dedi. Türkiye’de futbol alanında sorunlar olduğunu söyleyen Turmuş, "Ben işin başında da dünyaya açılmayı isteyen biriydim. İngiltere’de kurslara katıldım, Arsenal Kulübü’nde 2 yıl staj yaptım. Pele’nin dediği gibi dünyanın en büyük ailesi futbol ailesidir. Sonuçta Afrika’da ya da başka bir ülkede olmak önemli değil. Ama benim yurtdışına çıkmamdaki temel etki Türkiye’de kulüpçülük sistemi, bizim gibi emekçi antrenörler için tarzı uygun değil" dedi. Ümit Turmuş, "Biz Türkiye’de biraz zenci kaldık galiba. O nedenle Afrika’da kardeşlerimin arasında hissediyorum kendimi" esprisiyle sözlerini noktaladı.

BIR DONEM ANTALYASPORDA GOREV YAPAN ANTALYALI TEKNIK DIREKTORLER TAYFUN TURKMEN ILE UMIT TURMUS (FOTODAKI), KAMERUN, ETIYOPYA, NIJERYA VE GANADA GONULLERIN SULTANI OLDU. AFRIKA KITASINDA CALISAN 2 TURK HOCA, GONUL BAGI KURDUKLARI KITADA MUTLU OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO:SELMA KUNAR/ANTALYA-DHA)

BIR DONEM ANTALYASPORDA GOREV YAPAN ANTALYALI TEKNIK DIREKTORLER TAYFUN TURKMEN (FOTODAKI) ILE UMIT TURMUS, KAMERUN, ETIYOPYA, NIJERYA VE GANADA GONULLERIN SULTANI OLDU. AFRIKA KITASINDA CALISAN 2 TURK HOCA, GONUL BAGI KURDUKLARI KITADA MUTLU OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO:SELMA KUNAR/ANTALYA-DHA)

BIR DONEM ANTALYASPORDA GOREV YAPAN ANTALYALI TEKNIK DIREKTORLER TAYFUN TURKMEN ILE UMIT TURMUS (OYUNCULARI ILE) , KAMERUN, ETIYOPYA, NIJERYA VE GANADA GONULLERIN SULTANI OLDU. AFRIKA KITASINDA CALISAN 2 TURK HOCA, GONUL BAGI KURDUKLARI KITADA MUTLU OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

BIR DONEM ANTALYASPORDA GOREV YAPAN ANTALYALI TEKNIK DIREKTORLER TAYFUN TURKMEN ILE UMIT TURMUS (OYUNCULARI ILE) , KAMERUN, ETIYOPYA, NIJERYA VE GANADA GONULLERIN SULTANI OLDU. AFRIKA KITASINDA CALISAN 2 TURK HOCA, GONUL BAGI KURDUKLARI KITADA MUTLU OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

BIR DONEM ANTALYASPORDA GOREV YAPAN ANTALYALI TEKNIK DIREKTORLER TAYFUN TURKMEN ILE UMIT TURMUS (OYUNCULARI ILE) , KAMERUN, ETIYOPYA, NIJERYA VE GANADA GONULLERIN SULTANI OLDU. AFRIKA KITASINDA CALISAN 2 TURK HOCA, GONUL BAGI KURDUKLARI KITADA MUTLU OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

BIR DONEM ANTALYASPORDA GOREV YAPAN ANTALYALI TEKNIK DIREKTORLER TAYFUN TURKMEN (OYUNCULARI ILE) ILE UMIT TURMUS , KAMERUN, ETIYOPYA, NIJERYA VE GANADA GONULLERIN SULTANI OLDU. AFRIKA KITASINDA CALISAN 2 TURK HOCA, GONUL BAGI KURDUKLARI KITADA MUTLU OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

BIR DONEM ANTALYASPORDA GOREV YAPAN ANTALYALI TEKNIK DIREKTORLER TAYFUN TURKMEN (OYUNCULARI ILE) ILE UMIT TURMUS , KAMERUN, ETIYOPYA, NIJERYA VE GANADA GONULLERIN SULTANI OLDU. AFRIKA KITASINDA CALISAN 2 TURK HOCA, GONUL BAGI KURDUKLARI KITADA MUTLU OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

BIR DONEM ANTALYASPORDA GOREV YAPAN ANTALYALI TEKNIK DIREKTORLER TAYFUN TURKMEN (FOTODAKI) ILE UMIT TURMUS , KAMERUN, ETIYOPYA, NIJERYA VE GANADA GONULLERIN SULTANI OLDU. AFRIKA KITASINDA CALISAN 2 TURK HOCA, GONUL BAGI KURDUKLARI KITADA MUTLU OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Selma KUNAR/ANTALYA, (DHA) 

Etiketler:
 
Edirne'de lavanta tarlasında yoga yaptılar
 
Antalya'da serinlemek için girdiği denizde boğuldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Rekortmen haltercinin hedefi Avrupa şampiyonluğu
HALTERDE, son iki yıl üst üste rekor kırarak Türkiye şampiyonluğunu kazanan ...
Antalyaspor'un askerleri
ANTALYASPOR'da top koşturan Zeki Yıldırım, Salih Dursun, Osman Çelik ve ...
Paralimpik okçular dünya ikincisi oldu
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ASAT Gençlik ve Spor Kulübü'nün sporcusu ...
 
Hokeyde Gaziantep ve Copenhagen şampiyon
ANTALYA'nın Alanya ilçesinde düzenlenen Euro Hockey Club Challenge III ...
Burdur'da tenis turnuvası heyecanı
BURDUR'da Jandarma Teşkilatı'nın kuruluşunun 180'inci yıl dönümü dolayısıyla ...
Antalyaspor'da yeni sezon hazırlığı
ANTALYASPOR yönetimi, takımın gelecek sezon hazırlıklarına başlayacağı ...
 
Serik Belediyespor'da olağanüstü kongre
SERİK Belediyespor Kulübü olağanüstü genel kurul kararı aldı. 21 Haziran'da ...
A Milli Futbol Takımı'nın Antalya kampı sona erdi
2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu'nda Fransa ve İzlanda ...
Hasan Çavuşoğlu: Erol Bulut ile prensipte anlaştık
Aytemiz Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu, teknik direktörlük görevi ...
 
Dursun Gündoğdu
Antalya'da bir kolejde 'Amin Alayı'
YAZARLAR
İsa Altun
İsa Altun
Kişisel veri güvenliği
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Bir kadının feryadı “ Ölmek istemiyorum”
Nesrin Mater
Nesrin Mater
CHP AFYONKARAHİSAR İZLENİMLERİ
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Buluşma Ekici’de
Duran Canatan
Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Genel Anlamda: Ani değişimleri, her türlü yenilikçi fikri ve devrimleri temsil eden Uranüs'ün Koç burcundaki ilerlemesi ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva