Antalya'ya hava yoluyla gelen turist sayısı 4 milyonu aştı
Antalya'ya hava yoluyla gelen turist sayısı 4 milyonu aştı
Elif’in ölümüyle ilgili davada mahkemeden keşif kararı
Elif’in ölümüyle ilgili davada mahkemeden keşif kararı
Denizde kalp krizi geçiren öğretmen kurtarılamadı
Denizde kalp krizi geçiren öğretmen kurtarılamadı
Antalya'da polis ve zabıtadan 'kötü görüntü' baskını
Antalya'da polis ve zabıtadan 'kötü görüntü' baskını
20 Şubat 2018 Salı - 10:01

Berlin Turizm Fuarı'na Antalya'dan büyük çıkarma

TURİZMDE 2018'i 'Avrupa Yılı' ilan eden sektör, ITB Berlin Turizm Fuarı'na (ITB Berlin) Antalya'dan 4 özel uçakla çıkarma yapacak. Bu yıl Alman pazarında, erken rezervasyonlarda yüzde 60- 80 yükseliş gösteren sektör, 2015'te Antalya'ya gelen 3 milyon Alman turist rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Berlin Turizm Fuarı na Antalya dan büyük çıkarma
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Her yıl Antalya'da turizm sezonu öncesi en önemli belirleyici unsurlardan biri olarak gösterilen ITB Berlin, 7-11 Mart günlerinde, Berlin'de düzenlenecek. Rusya ile birlikte Antalya'nın iki ana pazarından olan Almanya'dan 2015'te 3 milyon turist ağırlayan kent, 2016'da yüzde 34 düşüşle 1 milyon 975 bin, 2017'de yüzde 16'lık kayıpla 1 milyon 658 bin turist ağırladı.

HEDEF YENİDEN 3 MİLYON

Türk turizm sektörü temsilcilerine göre, yüzde 60 ile 80 arasında, Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig'in açıklamasına göre de yüzde 69 oranında artış gösteren erken rezervasyon rakamlarına göre, bu yıl Türkiye'ye en az 4 milyon Alman turist bekleniyor. ITB Berlin Fuarı'na hem Türkiye hem Antalya olarak büyük önem veren turizm sektörü ve kamu ise Türkiye'ye bu yıl 5, Antalya'ya 3 milyona yakın Alman turist hedefliyor.

7 MİLYON EUROLUK CİRO

5 kıta ve 180'den fazla ülkeden 109 bini ticari ziyaretçi olmak üzere toplam 160 bin kişinin katılması beklenen fuarda, 7 milyon euroluk ciro hedefleniyor. Türkiye, ITB Berlin'e, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğünde 3079 metrekarenin üzerinde stantla katılım sağlayacak. Bu yıl Antalya başta olmak üzere İstanbul ve Muğla gibi kentler, bu alan içinde daha etkin ve özel bir konuma sahip olacak.

ANTALYA'DAN 4 UÇAK KALKIYOR

Geçen yıl 2 özel uçağın kaldırıldığı ITB Berlin için Antalya'dan bu yıl SunExpress ve Corendon hava yolu şirketleri 2'şer adet 189'ar kişilik toplam 4 uçak kaldırıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılacağı fuara, Antalya'dan başta Vali Münir Karaloğlu olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, birçok ilçe belediye başkanı ve turizm sektöründen yoğun katılım olacak. Antalya, fuarda, Türkiye standı içinde 1000 metrekarelik özel alanda tanıtılacak.

3 MİLYON ALMAN, ANTALYA'YA GELİR

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle Antalya açısından geçen yıl başlatılan destinasyon özelindeki tanıtımın ITB Berlin Fuarı'nda da gerçekleştirileceğini belirten Vali Karaloğlu, bu şekilde daha güçlü bir Antalya tanıtımının sağlanacağını söyledi. Bu yıl 'güçlü bir Antalya' markasıyla ITB Berlin'e katılım olacağını dile getiren Karaloğlu, Antalya'ya 3 milyon turist gelmesini beklediklerini kaydetti.  

KONSEPT DEĞİŞİKLİĞİ

Bakanlığın fuarlara katılımda konsept değişikliğine gittiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ise Antalya, İstanbul, Kapadokya gibi belli destinasyonların bütüncül bakış açısıyla ele alındığını söyledi. Bu şekilde Antalya'nın da tek çatı altında tüm yönleriyle tanıtılacağını anlatan Ayık, “Bölgesi, tur operatörü, oteli ve kaynak pazarı değişmek kaydıyla Avrupa pazarında yüzde 20'den 80'lere varan oranlarda erken rezervasyon satışlarında artış var. Avrupa'nın hemen hemen tüm pazarlarında ciddi hareketlilik var. Son 5- 6 yıldır hep düşüşte olan İskandinav pazarında bile çok ciddi artış var, Avusturya keza öyle" dedi.

ALMANYA HEDEFİ, 2015 RAKAMLARI

Almanya'dan en çok turistin 2015'te geldiğini hatırlatan Ayık, “Türkiye'ye 5.5 milyonun üzerinde, Antalya'ya da 3 milyon Alman turist gelmişti. Hedefimiz bu yıl Türkiye için 5 milyon, Antalya için 3 milyon veya maksimum düzeyde bu rakamlara yaklaşabilmek. Tüm çabalarımız o doğrultuda. Fuarda profesyonel düzeyde görüşmelerimiz devam edecek. Bakanlığımızın öncülüğünde çok önemli bazı organizasyonlar yapılacak. ITB Berlin Fuarı'na hem Türkiye hem Antalya tam anlamıyla bir çıkarma yapacak. Sektörden çok yoğun bir katılım bekliyoruz" diye konuştu. 

BU YIL TURİZMDE 'AVRUPA YILI'

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği Başkanı Erkan Yağcı da 2017'de Almanya'daki siyasi kriz sonrası 2018 yılında, Avrupa pazarında olumlu sinyaller alınmasıyla sektörün ITB Berlin'e yoğun ilgisi olduğunu kaydetti. 2018'in Türkiye turizmi açısından 'Avrupa Yılı' olduğunu belirten Yağcı, “Bu yılı Avrupa'da büyüme yılı olarak görüyoruz. Geçen sene Rusya'daki geri dönüşü Avrupa'da hedefliyoruz. Şu an Alman pazarında erken rezervasyonlarda yüzde 60-80 arasında artışlar söz konusu. Bu ay sonuna kadar bu artışın devam edeceğini düşünürsek Alman pazarında çift haneli büyümeyi yakalarız. İlk hedefimiz de 2015 yılındaki 3 milyon rakamına yeniden ulaşmak" dedi.

TURİZM SEKTÖRÜNÜN BORSASI

İbradı'dan Kaş'a, Konyaaltı'dan Alanya'ya tüm turizm bölgelerinin tanıtımının 1000 metrekarelik özel Antalya standında gerçekleşeceği fuar, bu yıl Antalya turizmi açısından çok daha büyük önem kazandı. İmzalanan sözleşmeler, iş bağlantıları ve belirlenen fiyatlarla turizm sektörünün borsası niteliğine sahip fuar, dünyanın en önemli turizm organizasyonlarına ev sahipliği yapacak.

EN BÜYÜK STANT TÜRKİYE

Fuara 80'in üzerinde ülkeden tur operatörleri, oteller, uçak şirketleri, online rezervasyon yapan internet siteleri başta olmak üzere turizm örgütleri, bakanlıklar, yerel yönetimler katılacak. Fuarda Türkiye, fuarın ilk 3 günü turizm profesyonellerine, son 2 günü tatilcilere turizm değerlerini, konaklama tesislerini tanıtacak.

26 SALONDA 160 BİN METREKARE

160 bin metrekarelik alanda 26 farklı salonda düzenlenecek fuarı gezebilmek için ziyaretçiler, salonlar arasında ücretsiz dolmuş seferlerini kullanacak. Fuarı her yıl, ortalama 50 ile 70 arasında ülkenin turizm bakanı ziyaret ediyor. Bu yılki fuarı, 115 bini turizm profesyoneli olmak üzere 170 bin kişinin gezmesi bekleniyor.

EN KALABALIK KATILIM TÜRKİYE

Türkiye, 51'inci yılında ITB Berlin Fuarı'nın en iddialı ülkesi olmaya hazırlanıyor. Fuarda otellerden tur şirketlerine, araç kiralama şirketlerinden turizm acentelerine, yerel yönetimlere, valiliklere ve turizm sektörünün sivil toplum kuruluşlarına 400'e yakın katılımcı yer alacak. Turizm bölgelerinin özel tanıtımına ağırlık verilecek fuarda, Türkiye, en kalabalık katılımı sergileyecek ülke olacak.

HEYET, 6 MART'TA UÇUYOR

Kent, sadece turizm sektörüyle değil; protokolün en üst düzey isimleriyle ITB Berlin Fuarı'nda olacak. Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in de yer aldığı kalabalık heyet, 6 Mart günü fuar için Berlin'de olacak. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da fuarda Antalya heyetini ve turizmcileri yalnız bırakmayacak.

BİRLİK, BELEDİYE VE VAKIFLAR

Fuarda Antalya'ya ait 1000 metrekarelik alanda Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Muratpaşa Belediyesi, Kundu Turizm Yatırımcıları Birliği (KUYAB) Konyaaltı Belediyesi, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Alanya Belediyesi, Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği (MASTOB), Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Alternatif Turizm Etkinlikleri ve İşletmeleri Birliği (ATİB), Batı Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği (BATAB), Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV), EXPO 2016 Antalya Ajansı, Kemer Belediyesi, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), Antalya Tanıtım Bürosu, Antalya Tanıtım A.Ş. ve Patara Kültür Turizm Tanıtma Derneği yer alacak.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

 
'Memleket Türküleri' Antalya'da
 
Manavgat SYDV'den 15.8 milyonluk yardım
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Memleket Türküleri' Antalya'da
MUSİKİ Park Türk Halk Müziği Korosu, şef Serap Yıldırım'ın yönetiminde ...
Hırsızın böylesi...
Antalya’nın Aksu İlçesi’nde tramvay hattının 3 ayrı yerden birer metrelik ...
Konyaaltı'ndan Perge'ye 'tarihi' yolculuk
KONYAALTI Belediyesi, Kültürel Miras Farkındalık Etkinlikleri kapsamında ...
 
Kumluca'da kanalizasyonlar temizleniyor
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Kumluca Koordinatörü Yusuf Evran, "İlçemizin ...
TÜRKKEP ailesi Antalya'da buluştu
TÜRKİYE'nin ilham veren bilişim şirketleri sıralamasında birinci olan ...
Geleceğin golfçüleri yetişiyor
ANTALYA'nın Serik ilçesinde golf eğitimi alan Atakan Kavraz ve Tanem Yavuz, ...
 
Kemer'de çocuk istismarı ve kadına şiddet protesto edildi
ANTALYA'nın Kemer ilçesinde aralarında yabancı gelinlerin de bulunduğu ...
Çocuk istismarına karşı işbirliği
MURATPAŞA Belediyesi personeline, Çocuk İstismarıyla Mücadele ve Çocuk ...
Sessiz disko Antalya'ya geliyor
DÜNYANIN dört bir yanında yeni akım olarak başlayan ve alternatif, farklı ...
 
Dursun Gündoğdu
Böcek kimin fotoğrafını gösterdi, ne dedi?
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Uyumayın ne olur
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Antalya cadı kazanı, Kemer Teksas…
İsa Altun
İsa Altun
Madde kullanma belirtileri
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Karadağ ve tembellik üzerine 10 tavsiye
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Yasal boşluk olur mu?
H.O.P
H.O.P
Savaş baronları
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Yat Limanı'nda çişi gelen denize... 
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva