Otomobildeki esrarı buldu
Otomobildeki esrarı buldu
'Trio Patara'dan büyüleyen konser
'Trio Patara'dan büyüleyen konser
Protokole YÖREX daveti
Protokole YÖREX daveti
Antalyalı Dayıoğlu'dan yeni albüm
Antalyalı Dayıoğlu'dan yeni albüm
1 Aralık 2019 Pazar - 10:43

Göllerimiz tek tek kuruyor

En son araştırmalara göre Beyşehir Gölü'nün 20 yıl önce 26 metre olan su derinliğinin son yıllarda 5,5 metreye kadar düştü.

Göllerimiz tek tek kuruyor
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

TÜRKİYE Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı ve göl uzmanı Dr. Erol Kesici, göl yüzeyinde son 10 yılda 84 kilometrekare su kaybı yaşanan Eğirdir Gölü'nün tabandan bağlı olduğu Beyşehir Gölü'nün yüzeyinde ise son 20 yılda 112 kilometrekare su kaybı yaşandığını ve ortalama derinliğin 26 metreden 5,5 metreye düştüğünü açıkladı. Dr. Kesici, Eğirdir ve Beyşehir'in, vahşi tarımsal sulama yüzünden tamamen kuruyan Aral Gölü'nün kaderini yaşadığını söyledi.

TTKD'nin bu yıl yaptığı bilimsel araştırmalarda Isparta'daki Eğirdir Gölü'nün son 10 yılda 520 kilometrekare olan göl yüzeyinin 84 kilometrekare kayıpla 436 kilometrekareye düştüğü, su seviyesinin de ortalama 16 metreden 6 metreye düştüğü belirlendi. TTKD bilim danışmanı ve göl uzmanı Dr. Erol Kesici, Eğirdir Gölü ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar ve uyarıların ardından Beyşehir Gölü'nün de aynı sorunlar nedeniyle hızla yok olduğuna dikkat çekti. Dr. Kesici, iki göl için de tamamen kuruyan Aral Gölü'nü örnek gösterdi.

TURKIYE TABIATINI KORUMA DERNEGI (TTKD) BILIM DANISMANI VE GOL UZMANI DR. EROL KESICI, GOL YUZEYINDE SON 10 YILDA 84 KILOMETREKARE SU KAYBI YASANAN EGIRDIR GOLU'NUN (FOTODAKI) TABANDAN BAGLI OLDUGU BEYSEHIR GOLU'NUN ISE YUZEYINDE SON 20 YILDA 112 KILOMETREKARE SU KAYBI YASADIGI VE ORTALAMA DERINLIGIN 26 METREDEN 5.5 METREYE DUSTUGUNU ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

AŞIRI SULAMA VE GÖLETLER

Eğirdir Gölü'nün tabandan yani yeraltından Beyşehir Gölü ile bağlantılı olduğunu belirten Dr. Erol Kesici, aşırı tarımsal sulama ve etrafındaki binlerce su kuyusu ve göletler nedeniyle beslenmesi engellenen Eğirdir Gölü gibi, Beyşehir Gölü'nün de aynı sorunları yaşadığı uyarısında bulundu. Tabandan bağlantılı olması nedeniyle de iki gölün yaşadığı su kaybının birbirini bileşik kaplar hesabıyla olumsuz etkilediğini kaydetti.

TURKIYE TABIATINI KORUMA DERNEGI (TTKD) BILIM DANISMANI VE GOL UZMANI DR. EROL KESICI (FOTODAKI), GOL YUZEYINDE SON 10 YILDA 84 KILOMETREKARE SU KAYBI YASANAN EGIRDIR GOLU'NUN TABANDAN BAGLI OLDUGU BEYSEHIR GOLU'NUN ISE YUZEYINDE SON 20 YILDA 112 KILOMETREKARE SU KAYBI YASADIGI VE ORTALAMA DERINLIGIN 26 METREDEN 5.5 METREYE DUSTUGUNU ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

ORTALAMA DERİNLİK 26 METREDEN 5.5 METREYE DÜŞTÜ

En son araştırmalara göre Beyşehir Gölü'nün 20 yıl önce 26 metre olan su derinliğinin son yıllarda 5,5 metreye kadar düştüğünü açıklayan Dr. Kesici, "Geçen yıllarda Beyşehir çevresinde oluşan obruk yani göçüklerin temel nedeni gölü besleyen ve yastık görevi gören yer altı sularının çekilmesidir. Ülkemizin en büyük havzası Konya'da hala aşırı su isteyen pancar üretimi en büyük etkendir. Yapılan araştırmalarda da belirtilmektedir ki, Konya havzasında ruhsatlı veya ruhsatsız on binlerce kuyu bulunmaktadır" dedi.

BEYŞEHİR'DEKİ YÜZEY KAYBI 112 KİLOMETREKARE

Dr. Erol Kesici, bölgede oluşan obrukların, Meke Gölü'nün kuruması ve Beyşehir Gölü'ndeki aşırı su kaybının temel nedeninin, yer altı sularının kuyular aracılığıyla çekilmesi olduğunu söyledi. Göllerin yer altı sularından ve kaynaklardan beslenemediğini vurgulayan Dr. Kesici, "Ayrıca göller biliminde temel bir ilke olan, eğer bir doğal gölün su seviyesi giderek azalırsa artan en büyük doğal olay buharlaşmadır. Yani göllerimizin derinliği ne kadar yüksekse buharlaşma o kadar az olur. Bir zamanlar 650 kilometrekare göl yüzeyine sahip Beyşehir Gölü'nün şu an az 112 kilometrekaresi kurumuş. Çekilme nedeniyle gölün bazı kesimlerinin bataklık haline geldiğini gösteren kayıtlar mevcuttur. Üzücü olan tarafı ise kuruyan alanlar işgal ediliyor ve pancar üretimi yapılıyor" dedi.

ARAL GÖLÜ'NÜN BAŞINA GELENLER

Dünyanın en büyük göllerinden biriyken kuruyan Aral Gölü'nün başına gelenlerin Eğirdir ve Beyşehir göllerinin de başına geldiğine dikkat çeken Dr. Kesici, “Beyşehir ve Eğirdir'den 15 kat daha büyük olan Aral Gölü de 60'lı yıllarda ülkemizde olduğu gibi ilkel ve bilim dışı tarımsal su alımları sonucunda neredeyse tamamen kurumuş durumda. Ülkemizin en büyük iki doğal gölü Eğirdir ve Beyşehir de kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. Aral Gölü'nün kuruma nedeni ise tarımsal amaçlı aşırı sulama. Eğirdir- Beyşehir göllerinin kurumaya başlamasının da nedeni tarımsal amaçlı aşırı sulama" diye konuştu.

SU BÜTÇELERİ AŞIRI ORANDA AÇIK VERİYOR

Aral Gölü'nün etrafındaki pamuk üretimi ve aşırı su tüketimiyle yok olduğuna dikkati çeken Dr. Kesici, Eğirdir'in elma, Beyşehir'in ise pancar üretimleri için, gölün su akışını kontrol altına alan regülatör, gölleri besleyen çok sayıda dere ve çaylar üzerine gölet, HES yapımı ve pompajla aşırı su alımları sonucu beslenemediğini söyledi. Bu nedenlerle de su bütçelerinin her yıl aşırı oranda açık verdiğini belirten Dr. Kesici, “Aral Gölü'nde benzer şeyler yaşandı. Aşı su kaybı nedeniyle bir süre sonra alınan tedbirler işe yaramadı. Neticede Aral Gölü yok bugünkü haline geldi" dedi.

İKİ GÖLDEKİ KURUMA ORANI YÜZDE 40'A YAKIN

Açık kanallarla, vahşi sulamayla tarıma devam edilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Kesici, “Yüzde 90'ı kuruyan Aral Gölü'nde artık fotoğrafçılar karaya oturmuş gemilerin fotoğrafını çekiyor. Develer, uçsuz bucaksız çölleşen arazide yol alıyor. Gölün çekilmesiyle bölge, dünyanın geri kalanından uzak, ıssız bir hayalet kasabaya dönüştü. Eğirdir ve Beyşehir göllerinin kuruyan alanları neredeyse yüzde 40'a yaklaştı. Kuruyan alanlar tarım için ya da çeşitli amaçlarla kullanılan yapılarla işgal edilmektedir. Havzada göllerin su kalitesindeki olumsuzluklar ve aşırı kimyasal kullanımı, toprağı verimsizleştirdi. Gübrenin yanı sıra aşırı sulamayla yöredeki klasik elma türlerinin verim ve kalitesi de düştü" dedi.

GERİ DÖNÜŞÜMÜ MÜMKÜN DEĞİL

Eğirdir ve Beyşehir göllerinde de tıpkı dünyanın en büyük göllerinden Aral Gölü ile aynı sorunların yaşandığını ifade eden Dr. Kesici, şöyle dedi:

"Aral Gölü'nde olduğu gibi doğal kaynakların geri dönüşümü 100 yılda mümkün değildir. Tıpkı Dipsiz Göl'de de olduğu gibi. Artık aynı Amik, Avlan, Meke, Akşehir gibi kuruyan/kurutulan diğer doğal göllerimiz gibi Dipsiz Göl de Türkiye'mizin coğrafyasında yer almamaktadır. Buralara dünyanın suyunu taşısanız bile artık birer su birikintisidir. Çünkü bu doğal gölleri göl yapan sadece su değil içerisinde yaşayan canlılardır. Yıllarca adeta demlenerek, mücadele ederek oluşturmuş olduğu doğal ekolojik, hidrolojik dengesidir. Yaşanmış bu felaketlerden, dersler alarak göllerimizi korumalıyız."

TURKIYE TABIATINI KORUMA DERNEGI (TTKD) BILIM DANISMANI VE GOL UZMANI DR. EROL KESICI, GOL YUZEYINDE SON 10 YILDA 84 KILOMETREKARE SU KAYBI YASANAN EGIRDIR GOLU'NUN (FOTODAKI) TABANDAN BAGLI OLDUGU BEYSEHIR GOLU'NUN ISE YUZEYINDE SON 20 YILDA 112 KILOMETREKARE SU KAYBI YASADIGI VE ORTALAMA DERINLIGIN 26 METREDEN 5.5 METREYE DUSTUGUNU ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

TURKIYE TABIATINI KORUMA DERNEGI (TTKD) BILIM DANISMANI VE GOL UZMANI DR. EROL KESICI, GOL YUZEYINDE SON 10 YILDA 84 KILOMETREKARE SU KAYBI YASANAN EGIRDIR GOLU'NUN TABANDAN BAGLI OLDUGU BEYSEHIR GOLU'NUN (FOTODAKI)  ISE YUZEYINDE SON 20 YILDA 112 KILOMETREKARE SU KAYBI YASADIGI VE ORTALAMA DERINLIGIN 26 METREDEN 5.5 METREYE DUSTUGUNU ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

TURKIYE TABIATINI KORUMA DERNEGI (TTKD) BILIM DANISMANI VE GOL UZMANI DR. EROL KESICI, GOL YUZEYINDE SON 10 YILDA 84 KILOMETREKARE SU KAYBI YASANAN EGIRDIR GOLU'NUN TABANDAN BAGLI OLDUGU BEYSEHIR GOLU'NUN (FOTODAKI)ISE YUZEYINDE SON 20 YILDA 112 KILOMETREKARE SU KAYBI YASADIGI VE ORTALAMA DERINLIGIN 26 METREDEN 5.5 METREYE DUSTUGUNU ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

TURKIYE TABIATINI KORUMA DERNEGI (TTKD) BILIM DANISMANI VE GOL UZMANI DR. EROL KESICI, GOL YUZEYINDE SON 10 YILDA 84 KILOMETREKARE SU KAYBI YASANAN EGIRDIR GOLU'NUN TABANDAN BAGLI OLDUGU BEYSEHIR GOLU'NUN (FOTODAKI)ISE YUZEYINDE SON 20 YILDA 112 KILOMETREKARE SU KAYBI YASADIGI VE ORTALAMA DERINLIGIN 26 METREDEN 5.5 METREYE DUSTUGUNU ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)-

Etiketler:
 
AK Parti Finike'de delege seçimi yapıldı
 
Paşa'nın Melekleri Görele'yi mağlup etti
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
TTKD SAMSUN 7 Aralık 2019 Cumartesi 23:42

Amik Golu gibi bir cok golumuz bilincli olarak kurutuldu. Topraklari dagitildi.. Kisa.vadede tarim belki artti ancak şimdi su stresi yasar hale geldik maalesef. En azindan kurutulan Amik golü giibi tekrar canlandirabilirmiyiz meselemiz bu olmmali.. Karadenizde yapilan HESler de rkolojik dengeyi bozmua durumda Ulkemizin enerji ihtiyacinin yuzde 3 gibi bir kismini karsilar Bunun yerine gunes enerjiisi ve surdurulebilir kaynaklara yonelmeliyiz.

Yorumu oyla      3      3  
Tunç Tarımcı 1 Aralık 2019 Pazar 14:14

DSİ 1960 lı yıllarda göller bölgesi planlama raporu hazırlamıştır. Bu raporda Salda dan Eğridire kadar tüm göllerin su bilançosu çıkarılarak alınacak önlemler ve sulama ve enerjide kullanılacak suların miktarı hesaplanarak planlamalar yapılmıştır. Bu planlamaya uyulmadığı için göller kurumaya başlamıştır. Eğridir gölü Aksu çayını , Beyşehir Gölü Köprüçayı ve Manavgat Çayını beslemektedir. Bu göllerde ki azalmalar dolayısıyla Antalya havzasını etkileyecektir. Bu çalışmaları yapan mühendisler gurubunda çalıştım kısaca belirtiğim konular akademik değil mühendislik sonucudur. Aksu, Köprüçay Sulamaları ve Oymapınar, Karacaören gibi enerji tesisleri Antalya içme suyu kaynakları (?) etkilenecektir.

Yorumu oyla      3      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sarıkamış'ta, bir dakikada iki deprem
KARS’ın Sarıkamış ilçesinde aynı dakika içerisinde ikisi de Richter ölçeğine ...
4 kişinin yaralandığı silahlı saldırı kamerada
BEYOĞLU'nda internet kafeye düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin güvenlik ...
Hırsızlar, kürekle kameranın yönünü değiştirdi
MANİSA'nın Turgutlu ilçesinde, sanayi sitesinde bulunan iş yerlerinden ...
 
Lösemiden ölen Sedatcan, toprağa verildi
BARTIN’da, lösemi tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Sedatcan ...
Paket çay yüklü TIR yandı
KARABÜK'ün Eskipazar ilçesinde, paket çay yüklü TIR yanarak, küle döndü.
Üniversiteli Mikail, tekrar yürüyebilmek için yardım bekliyor
TOKAT'ta, 4 yıl önce sinovyal sarkom (yumuşak doku) kanserine yakalanan ...
 
Evdeki yangında 3 Suriyeli dumandan etkilendi
MALATYA'da, bir evde çıkan yangında Suriye uyruklu 3 kişi, dumandan etkilendi.
Seri katilin cep telefonunda kurbanların fotoğrafları çıktı
ORDU’da, gasp iddiasıyla tutuklanan ve 12 kişinin öldürülmesiyle bağlantısı ...
25'i çocuk, 42 kaçak göçmen yakalandı
ÇANAKKALE'nin Ayvacık ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli ...
 
Dursun Gündoğdu
Bazıları 'Cukka' işini azıttı
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Pandora'nın kutusu 
İsa Altun
İsa Altun
Bağımlı yakınları feryat ediyor
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Kemer mi, Teksas mı?..
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
23 yıl sonra yeniden
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Yetki mi, sorumluluk mu?.. Hangisi önce gelir?
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Biz kadınlar
Prof. Dr. Duran Canatan
Prof. Dr. Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva