Alanya'da hentbol heyecanı
Alanya'da hentbol heyecanı
Güreş antrenörü Sarıcalar vefat etti
Güreş antrenörü Sarıcalar vefat etti
AÜ'lü 75 diş hekimi mesleğe ilk adımı attı
AÜ'lü 75 diş hekimi mesleğe ilk adımı attı
Antalyaspor hazırlıkları çift antrenmanla sürdürüyor
Antalyaspor hazırlıkları çift antrenmanla sürdürüyor
23 Mayıs 2022 Pazartesi - 10:16

İstinaf mahkemesi cinsel saldırı sanığına indirimi kaldırıp cezayı artırdı

DENİZLİ'de takip ettiği D.A.'ya (23) girdiği apartmanda cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Hasan Ali Seçkin’e (28) yerel mahkemenin 1,5 yıl iyi hal indirimi uygulayarak verdiği 7,5 yıl hapis cezası kararı, istinaf mahkemesince bozuldu.

İstinaf mahkemesi cinsel saldırı sanığına indirimi kaldırıp cezayı artırdı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Olay, 28 Temmuz 2020 tarihinde Merkezefendi ilçesinde meydana geldi. İşten çıkan D.A. evine gitmek için Bayramyeri'nden minibüse bindi. D.A.'nın arkasından Hasan Ali Seçkin de aynı araca bindi. Seçkin, A.D. ile aynı yerde inip, evinin bulunduğu apartmana kadar takip etti. Hasan Ali Seçkin, peşinden girdiği A.D.’ye önce sözlü tacizde bulundu. Seçkin, ardından da A.D.'yi bıçakla tehdit ederek eliyle fiziki tacizde bulundu. Gürültü üzerine D.A.'nın ailesi kapıyı açınca Seçkin, kaçtı. Ailenin ihbarı üzerine Seçkin, polisin yaptığı çalışmayla yakalandı. D.A.’nun kolundaki dövmesinden teşhis ettiği Seçkin tutuklandı.

Hasan Ali Seçkin hakkında 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'basit cinsel saldırı' suçundan dava açıldı. Suçlamaları reddeden Seçkin, 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın mahkemedeki tutum ve davranışları nedeniyle iyi hal indirimi uygulayarak cezayı 7,5 yıla indirdi.

'BANA KOMPLO KURDUKLARINI DÜŞÜNEREK ORADAN UZAKLAŞTIM'

D.A.'nın avukatı Melike İlkgül Yurttürk yerel mahkemenin verdiği cezayı az, sanık avukatları ise çok bularak istinafa taşıdı. Dava Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi'nde yeniden görüldü. Tekrar ifadesi alınan Seçkin, "D.A.'yı daha önceden tanımam, minibüste bakıştık. Bakışlarından etkilendim. Kendisine arkadaşlık teklif etmek için peşinden minibüsten indim. Ben kendisine yetişemeden apartmana girdi. Asansöre onunla birlikte bindim. Kendisinden hoşlandığımı söyledim. Telefon numarasını istedim, veremeyeceğini, çalıştığı mağazada görüşebileceğimizi söyledi. 3 gün içerisinde nişanlanacağını söyleyince, nişanlısının fotoğrafını göstermesini istedim. Telefonu çıkarıp fotoğrafı gösterdi ama bana doğru tutmadığı için eğilip bakmaya çalıştım. Bu durum D.A.'yı rahatsız etti. Asansörden inince panik atağı olduğunu söyledi ve bağırmaya başladı. Evden babası çıkınca bana komplo kurduklarını düşünerek oradan uzaklaştım. D.A.'nın kıyafetlerini ben yırtmadım. Kendisine karşı hiçbir eylemim olmadı. Kendisinin daha önce de birkaç kişi hakkında bu yönde şikayetleri olduğunu duydum. D.A.'nın psikolojik rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum. İddiaları kabul etmiyorum. D.A.'nın durumunun araştırılmasını talep ediyor, beraatimi istiyorum" dedi.

'ÇELME ATMAK İSTEDİM AMA OLMADI'

D.A. ise ifadesinde sanığın kendisini takip ettiğini fark etmediğini belirterek, "Apartmana girip asansöre bindim. İnince sanık beni öpmeye başladı. Vücudumu ellemeye çalıştı. Bağırmamam için elleriyle ağzımı kapattı. Boğazımı tuttu. Bağıramaz hale geldim. Gürültüler üzerine kardeşim evin kapısını açıp, beni görünce çığlık atarak babamı çağırdı. Bu sırada sanık hızlı bir şekilde kaçmaya çalıştı. Ben de ayağına çelme atmak istedim ama olmadı. Olay sırasında atletimi yırttı. Şikayetçiyim" ifadelerini kullandı.

12 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Görülen dava sonucunda 6. Ceza Dairesi sanık hakkında yerel mahkemenin verdiği indirim kararını kaldırdı. Sanık Hasan Ali Seçkin'e cezanın sosyal ve uyarma amacı dikkate alınarak toplamda 12 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, tutukluluk halinin de devamına karar verdi. Kararda, "Sanık savunmasında asansörde mağdureden telefon numarasını istediğini, mağdurenin telefon numarasını vermeyeceğini ancak mağazada çalıştığını, 3 gün sonra da nişanlanacağını beyan edip, nişanlısının fotoğrafını gösterdiğini ifade ederek, mağdure konuşmasaydı bu hususları bilmesinin mümkün olmayacağını belirtmiş ise de nişanlı bir kadının tanımadığı bir kişiye bunları söylemesinin ve fotoğraf göstermesinin hayatın olağan akışına uygun düşmediği kabul edilmiş, sanığın mevcut bilgileri mağdureyi takip ederek ve sosyal medya hesabından kolaylıkla tespit edebileceği sonucuna varılmış, nişanlı bir kadının iffetini ortaya koyarak iftira atmasını gerektirecek bir sebep olmaması nedeniyle, beyanlarının gerçeği yansıttığı hususunda tam bir vicdani kanaate varılmış olup, sanığın suç kastının yoğunluğu, cezanın sosyal ve uyarma amacı, toplumsal önemi dikkate alınarak eylem karşıtlığı alt sınırdan uzaklaşılarak ceza tayini cihetine gidilmiş, sanığın eylemi bıçakla gerçekleştirdiği sonucuna varılmış, sanığın pişmanlık gösterecek davranış sergilememiş olması dikkate alınarak lehine TCK 62 maddesi tatbik edilmemesine" denildi.

'ÖRNEK KARAR ALINDI'

D.A.'nın avukatı Melike İlkgül Yurttürk, örnek bir karar alındığı belirterek, "Yerel mahkeme tarafından sanığa 9 yıl hapis cezası verildi ve bu kararda iyi hal indirimine gidilerek 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. En güzel cevabı bölge adliye mahkemesi verdi. İndirimler iptal edildi. Hiçbir indirim yapılmadı ve ceza 12 yıla yükseltildi. Ceza Yargıtay'da da onandı. Gerekçe olarak sanığa verilen cezanın sosyal ve uyarma amacıyla, bu suçun toplumsal önemi sebebiyle artırım yoluna gidildiği yazıldı. Cezaların caydırıcılığı yanında toplumsal öneminin de dikkate alınması gerektiği ve bu konuyla ilgili bakılacak davalarda mahkemelerin bu hususları gözetmesi gerektiği ortaya çıktı" dedi.

DENIZLI'DE 23 YASINDAKI D.A.'YI (SAGDA ORTURAN) GIRDIGI APARTMANA KADAR TAKIP EDIP, CINSEL SALDIRIDA BULUNDUKTAN SONRA KACAN HASAN ALI SECKIN (SOLDAKI) , KOLUNDAKI DOVMEDEN TESHIS EDILEREK TUTUKLANDI. 'BASIT CINSEL SALDIRI' SUCUNDAN YARGILANAN SECKIN'IN  ALDIGI 9 YIL HAPIS CEZASI 'IYI HAL INDIRIMI'YLE 7 YIL 6 AYA DUSURULDU. ISTINAF MAHKEMESINE GIDEN DOSYADA ORNEK BIR KARAR ALINDI. ISTINAF MAHKEMESI INDIRIMI KALDIRIP, CEZANIN SOSYAL VE UYARMA AMACI DIKKATE ALINARAK SANIGI 12 YIL HAPISLE CEZALANDIRDI. KARARI YARGITAY DA ONADI. (FOTO: DENIZLI, DHA)

DENIZLI'DE 23 YASINDAKI D.A.'YI (FOTOGRAFTA) GIRDIGI APARTMANA KADAR TAKIP EDIP, CINSEL SALDIRIDA BULUNDUKTAN SONRA KACAN HASAN ALI SECKIN, KOLUNDAKI DOVMEDEN TESHIS EDILEREK TUTUKLANDI. 'BASIT CINSEL SALDIRI' SUCUNDAN YARGILANAN SECKIN'IN  ALDIGI 9 YIL HAPIS CEZASI 'IYI HAL INDIRIMI'YLE 7 YIL 6 AYA DUSURULDU. ISTINAF MAHKEMESINE GIDEN DOSYADA ORNEK BIR KARAR ALINDI. ISTINAF MAHKEMESI INDIRIMI KALDIRIP, CEZANIN SOSYAL VE UYARMA AMACI DIKKATE ALINARAK SANIGI 12 YIL HAPISLE CEZALANDIRDI. KARARI YARGITAY DA ONADI.  (FOTO: DENIZLI, DHA)

DENIZLI'DE 23 YASINDAKI D.A.'YI GIRDIGI APARTMANA KADAR TAKIP EDIP, CINSEL SALDIRIDA BULUNDUKTAN SONRA KACAN HASAN ALI SECKIN (FOTOGRAFTA), KOLUNDAKI DOVMEDEN TESHIS EDILEREK TUTUKLANDI. 'BASIT CINSEL SALDIRI' SUCUNDAN YARGILANAN SECKIN'IN  ALDIGI 9 YIL HAPIS CEZASI 'IYI HAL INDIRIMI'YLE 7 YIL 6 AYA DUSURULDU. ISTINAF MAHKEMESINE GIDEN DOSYADA ORNEK BIR KARAR ALINDI. ISTINAF MAHKEMESI INDIRIMI KALDIRIP, CEZANIN SOSYAL VE UYARMA AMACI DIKKATE ALINARAK SANIGI 12 YIL HAPISLE CEZALANDIRDI. KARARI YARGITAY DA ONADI.  (FOTO: DENIZLI, DHA)

DENIZLI'DE 23 YASINDAKI D.A.'YI GIRDIGI APARTMANA KADAR TAKIP EDIP, CINSEL SALDIRIDA BULUNDUKTAN SONRA KACAN HASAN ALI SECKIN (FOTOGRAFTA), KOLUNDAKI DOVMEDEN TESHIS EDILEREK TUTUKLANDI. 'BASIT CINSEL SALDIRI' SUCUNDAN YARGILANAN SECKIN'IN  ALDIGI 9 YIL HAPIS CEZASI 'IYI HAL INDIRIMI'YLE 7 YIL 6 AYA DUSURULDU. ISTINAF MAHKEMESINE GIDEN DOSYADA ORNEK BIR KARAR ALINDI. ISTINAF MAHKEMESI INDIRIMI KALDIRIP, CEZANIN SOSYAL VE UYARMA AMACI DIKKATE ALINARAK SANIGI 12 YIL HAPISLE CEZALANDIRDI. KARARI YARGITAY DA ONADI.  (FOTO: DENIZLI, DHA)

DENIZLI'DE 23 YASINDAKI D.A.'YI GIRDIGI APARTMANA KADAR TAKIP EDIP, CINSEL SALDIRIDA BULUNDUKTAN SONRA KACAN HASAN ALI SECKIN (28), KOLUNDAKI DOVMEDEN TESHIS EDILEREK TUTUKLANDI. 'BASIT CINSEL SALDIRI' SUCUNDAN YARGILANAN SECKIN'IN  ALDIGI 9 YIL HAPIS CEZASI 'IYI HAL INDIRIMI'YLE 7 YIL 6 AYA DUSURULDU. ISTINAF MAHKEMESINE GIDEN DOSYADA ORNEK BIR KARAR ALINDI. ISTINAF MAHKEMESI INDIRIMI KALDIRIP, CEZANIN SOSYAL VE UYARMA AMACI DIKKATE ALINARAK SANIGI 12 YIL HAPISLE CEZALANDIRDI. KARARI YARGITAY DA ONADI. TACIZE UGRAYAN D.A. AVUKATI MELIKE ILKGUL YURTTURK (FOTOGRAFTA).  (FOTO: RAMAZAN CETIN / DENIZLI, DHA)

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

 
10 kişilik grup mahalleyi bastı 3 kişi bıçaklandı
 
Dondurmada büyük tehlike
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
10 kişilik grup mahalleyi bastı 3 kişi bıçaklandı
GÜNGÖREN'de 10 kişilik grup daha önceden tartıştığı kişilerin mahallesini ...
Kadın kick boksçular İzmir'in gururu oldu
İZMİRLİ kadın kick bokscular İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Kick ...
İstanbul'da 248 kilogram hint keneviri ele geçirildi
İSTANBUL'da yapılan operasyonda 248 kilogram hint keneviri ele geçirildi. ...
 
Van Gölü'nde kaçak göçmenlere geçit verilmiyor
VAN'ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesinde yasa dışı geçişlerin engellenmesi ...
Sultan Alparslan'ın su kabağına işlenen portresi ışık saçıyor
MUŞ'ta Halk Eğitim Merkezi, Akşam Sanat Okulu ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü ...
Belgrad Ormanı'nı çöplüğe çevirdiler
BELGRAD Ormanı'nda piknikçilerin geride bıraktığı çöpler kirliliğe yol açtı
 
TIR’lardan oluşan düğün konvoyuna 8 bin TL ceza
ZONGULDAK’ın Ereğli ilçesinde, Melek ve Necati Fidan düğün arabası olarak ...
Tartıştığı eşini darbedip, bıçakla yaraladı
ADANA'da Arzu P. (28), evde tartıştığı eşi Hacı P.'yi (32) sopayla başından ...
Ahşap evde çıkan yangın, söndürüldü
ANKARA'da tek katlı ahşap evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle ...
 
Dursun Gündoğdu
Antalya Büyükşehir'de bir kaç olay, bir kaç soru...
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Uyumayın ne olur
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Antalya cadı kazanı, Kemer Teksas…
İsa Altun
İsa Altun
Madde kullanma belirtileri
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Karadağ ve tembellik üzerine 10 tavsiye
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Yasal boşluk olur mu?
H.O.P
H.O.P
Savaş baronları
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Yat Limanı'nda çişi gelen denize... 
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva