Antalya Valisi Yazıcı afet bölgesinde
Antalya Valisi Yazıcı afet bölgesinde
Muratpaşa'nın rakibi Kosova temsilcisi
Muratpaşa'nın rakibi Kosova temsilcisi
Bir saatlik düğünde gelin ve damada 1 milyon liralık takı
Bir saatlik düğünde gelin ve damada 1 milyon liralık takı
Muratpaşa'da taksi durakları tek tip oluyor
Muratpaşa'da taksi durakları tek tip oluyor
24 Eylül 2020 Perşembe - 09:45

Kaş'tan Meis'e dostluk mesajları

SON günlerde Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz geriliminde en çok gündeme gelen yerleşim yeri olan Yunanistan'ın Meis Adası'na, kardeş şehri ve komşusu olan Antalya'nın Kaş ilçesinden dostluk ve barış mesajları gönderildi.

Kaş tan Meis e dostluk mesajları
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de NAVTEX ilan etmesinin ardından Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan kıta sahanlığı ve diğer sorunlarda en çok gündeme gelen Yunanistan'ın Meis Adası'na, komşusu ve aynı zamanda kardeş şehri Kaş'tan dostluk ve barış mesajları gönderildi. Kaş merkezine 7,1 kilometre uzaklıktaki adanın sakinleri, pandemi öncesi ihtiyaçlarının büyük bölümünü Kaş ilçesinden karşılıyordu. Kaş'tan yılın 9 ayında her gün iki feribotla Meis Adası'na sefer düzenleniyordu. Özellikle yabancı turistleri taşıyan Kaşlı yatların uğrak yerlerinden biri de Meis Adası oluyordu. Kaşlılar, Meis Adası'na indikleri zaman 'Kalimare komşu' diyerek Meisli dostlarını selamlıyordu. Her gün saat 10.00'da Meis Adası'na Kaş'tan kalkan iki feribota, sandıklar dolusu sebze, meyve, bakliyat, inşaat malzemesi yüklenip, götürülüyordu. Meis Adası'nın önde gelen geçim kaynağı Kaş'tan gelen Türk ve yabancı turistlerdi. Akşam düzenlenen gece turlarında Meis Adası, Kaş'tan gece turu ile gelenlerle cıvıl cıvıl oluyordu.

Meisliler ise özellikle cuma günleri kurulan Kaş pazarına akın akın geliyorlardı. Meis'ten bazen 2-3 tekne Kaş Cuma Pazarı'na geliyordu. Gelemeyeler ise telefon veya mesajla Kaş'taki esnaftan ihtiyacını istiyor, esnaf da kalkan iki feribotla istekleri gönderiyordu. Kaş pazarı Meislilerle dolup taşıyordu. Saç tıraşı olmak isteyen Meisli erkekler, saçını yaptırmak, boyatmak isteyen Meisli kadınlar, Kaş'ta berber ve kuaförleri dolduruyordu. Meisli tekneciler, yurt dışından tatil için gelen yabancı turistleri Kaş'a getiriyordu. Öğleden sonra Meis'ten boş gelen tekneler, dolu olarak dönüyordu. Birçok Meisli, Kaşlı dostlarını ziyaret ediyordu. Acil birçok sağlık sorununda Meisli hastalar Kaş'ta tedavi oluyordu.

ESKİ GÜNLERE DÖNMEYİ BEKLİYOR

Bu yıl pandemi nedeniyle düzenlenemeyen, 22 yıllık Likya-Kaş Kültür ve Sanat Festivali'nde bazı etkinlikler ortak olarak düzenleniyordu. Yunan folklor grupları festivale katılarak gösteri yapıyor, Türk müzik grupları ise zaman zaman Meis Adası'nda konser veriyordu. Festival kapsamında geçen yıl 15'incisi yapılan Uluslararası Meis-Kaş Yüzme Yarışları'nın startı da Meis Adası'ndan iki ilçenin yöneticileri tarafından veriliyordu. İki ilçenin yöneticileri, karşılıklı olarak ziyaret yapıyordu. Her iki taraf da pandeminin bir an önce sona ermesini ve eski günlere dönülmesini bekliyor.

'KAŞ HALKI İLE MEİS HALKI ARASINDA HİÇBİR SORUN, HİÇBİR SIKINTI YAŞANMAMIŞTIR'

Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, "Gözümüzün önünde bulunan Meis Adası, Kaş ilçemizin limanına 3,7 mil uzaklıkta. Bu da yaklaşık 7 kilometre yapıyor. Meis Adası'nın, Yunanistan ana karasına uzaklığı 327 mil yani 606 kilometre mesafede. Meis Adası'nın Kaş ilçesine olan bu yakınlığı, ilçemiz vatandaşları ile Meis halkı arasındaki diyalogları güçlendirmiştir, zenginleştirmiştir, derinleştirmiştir. Bunu şu yönüyle ifade edebilirim; Meis Adası halkı, Kaş ilçesine bağımlı bir hayat sürdürmektedir. Bu bağımlı hayatın içerisinde ekonomik, kültürel ve ticari ilişkiler mevcuttur. Bu ilişkiler ekonomik ve ticari boyutta tek taraflı ilişkilerdir. Meis halkının tamamı haftanın belirli günlerinde ilçemizdedir, berberindedir, manavındadır ve hastanemizdedir. Orada sağlık hizmetleri pahalı olduğu için buraya gelip, sağlık hizmetini ilçemizden karşılamaktadırlar. Pandemi öncesi süreçte Meis halkı ile Kaş halkı arasında ortaklaşa düzenlenen festivaller olmuştur. Yüzme yarışmaları olmuştur. İnsani ilişkiler son derece ileri seviyededir. Kaş halkı ile Meis halkı arasında hiçbir sorun, hiçbir sıkıntı yaşanmamıştır. Zaman zaman yaşanan bir takım siyasi ve politik gerilimler olmaktadır. Ama bunun Meis Adası halkı ile Kaş halkı arasında bir olumsuzluğa meydan vermediğini görüyoruz" dedi.

'DİYALOGLAR SON DERECE İNSANİ VE HOŞGÖRÜLÜDÜR'

Pandemi öncesinde Kaş ve Meis halkları arasında yoğun ilişkiler yaşandığını ve hatta akrabalık ilişkileri kurulduğunu vurgulayan Kaymakam Şaban Arda Yazıcı, "Pandemi sonrası sürece gelindiğinde Meis halkı tüm ihtiyaçlarını ilçemizden karşıladığından dolayı zor durumdadır. Ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Su ihtiyacını dahi Kaş'tan karşılamaktadır Meis halkı. Karşılıklı gidiş gelişler pandemi sürecinden dolayı kapalı. Meis halkının zor durumlar yaşadığını müşahede etmekteyiz. Biz kadim devletimizin geçmişte insana hizmet anlayışı ile her türlü hizmeti onlara sunmaktayız. Biz bu yönüyle devletimizle gurur duyuyoruz. İnsana yardım etmek, darda kalana koşmak bizim kadim geleneğimizdir. Pandemi sürecinde onların zor durumda kalmasından ilçe kaymakamı olarak hoşnut değilim. Onlara yardım etmek isterim. İhtiyaçlarını karşılamak isterim. Zannederim bu pandemi sürecinin sona ermesiyle az önce ifade ettiğim karşılıklı güçlü ilişkilerin yaşanması mümkün olacaktır. Ne bizim halkımızın Meis halkı ile ne de Meis halkının bizim halkımızla hiçbir sorunu yoktur. Diyaloglar son derece insani ve hoşgörülüdür" diye konuştu.

'KARDEŞ GİBİ OLDUK HEPSİYLE'

Yılın 9 ayında feribotu ile Kaş'tan Meis'e günlük ve gece turları düzenleyen iş insanı Okan Karaman, "Kaş-Meis arası feribot taşımacılığı yapıyoruz. Yılın 9 ayında Kaş'tan Meis Adası'na yolcu taşımacılığı yapıyoruz. Yolcu taşımacılığı yaparken bu arada Meis'te yaşayan dostlarımızın, arkadaşlarımızın sebze, meyve, market ihtiyaçlarını, inşaat malzemelerini taşıyoruz. Biz yıllardan beri Meis Adası'nda yaşayan halkla kardeş gibi olduk hepsiyle. Biz oraya gidince onlar misafirperverliğini, onlar buraya gelince biz misafirperverliğimizi gösteriyoruz. Ölümüzde, düğünümüzde, sevincimizde birlikte oluyoruz. Onlar Kaş'a geliyor, biz Meis Adası'na gidiyoruz. Öyle bir dostluğumuz var. Şu andaki devletler arası yaşanan sorunlar, bizim hiçbir zaman dostluğumuzu ve kardeşliğimizi bozamaz. Bu böyledir ve böyle de devam edecektir" dedi.

'SOSYAL MEDYADAN HALA GÖRÜŞÜYORUZ'

Meislilerin sebze ve meyve ihtiyacını büyük oranda karşılayan manav Hüseyin Uçar da, "Bizim pandemi sürecine kadar Meis'le ilişkilerimiz son derece iyiydi. Onlar buraya gelip en iyi şekilde malzemelerini temin ediyorlardı. Biz de onların ihtiyaçlarını Türk ve Yunan botları ile gönderiyorduk. Bu iyi ilişkilerimiz yıllarca sürdü. Hala sürüyor. Sosyal medyadan hala görüşüyoruz. Yazışıyoruz. Onlarla dostuz. Şu anda iki ülke arasında sıkıntı olsa da biz onlarla dostuz. Biz onları seviyoruz. İlişkiler aynen devam ediyor. Biz de sorun yok. Pandemi sürecinde etkilendik ama bekliyoruz güzel haberleri" diye konuştu.

SON GUNLERDE TURKIYE VE YUNANISTAN ARASINDA YASANAN DOGU AKDENIZ GERILIMINDE EN COK GUNDEME GELEN YERLESIM YERI OLAN YUNANISTAN'IN MEIS ADASI'NA, MEIS'IN KARDES SEHRI VE KOMSUSU OLAN ANTALYA'NIN KAS ILCESINDEN DOSTLUK VE BARIS MESAJLARI GONDERILDI. BIR AN ONCE PANDEMI SURECININ SONA ERMESINI ISTEYEN KASLILAR, MEISLI DOSTLARINI OZLEDIKLERINI SOYLEDI.(FOTO:KAS-DHA)

SON GUNLERDE TURKIYE VE YUNANISTAN ARASINDA YASANAN DOGU AKDENIZ GERILIMINDE EN COK GUNDEME GELEN YERLESIM YERI OLAN YUNANISTAN'IN MEIS ADASI'NA, MEIS'IN KARDES SEHRI VE KOMSUSU OLAN ANTALYA'NIN KAS ILCESINDEN DOSTLUK VE BARIS MESAJLARI GONDERILDI. BIR AN ONCE PANDEMI SURECININ SONA ERMESINI ISTEYEN KASLILAR, MEISLI DOSTLARINI OZLEDIKLERINI SOYLEDI. (MEIS) (FOTO:KAS-DHA-ARSIV)

SON GUNLERDE TURKIYE VE YUNANISTAN ARASINDA YASANAN DOGU AKDENIZ GERILIMINDE EN COK GUNDEME GELEN YERLESIM YERI OLAN YUNANISTAN'IN MEIS ADASI'NA, MEIS'IN KARDES SEHRI VE KOMSUSU OLAN ANTALYA'NIN KAS ILCESINDEN DOSTLUK VE BARIS MESAJLARI GONDERILDI. BIR AN ONCE PANDEMI SURECININ SONA ERMESINI ISTEYEN KASLILAR, MEISLI DOSTLARINI OZLEDIKLERINI SOYLEDI. (MEIS) (FOTO:KAS-DHA-ARSIV)

SON GUNLERDE TURKIYE VE YUNANISTAN ARASINDA YASANAN DOGU AKDENIZ GERILIMINDE EN COK GUNDEME GELEN YERLESIM YERI OLAN YUNANISTAN'IN MEIS ADASI'NA, MEIS'IN KARDES SEHRI VE KOMSUSU OLAN ANTALYA'NIN KAS ILCESINDEN DOSTLUK VE BARIS MESAJLARI GONDERILDI. BIR AN ONCE PANDEMI SURECININ SONA ERMESINI ISTEYEN KASLILAR, MEISLI DOSTLARINI OZLEDIKLERINI SOYLEDI. (MEIS) (FOTO:KAS-DHA-ARSIV)

SON GUNLERDE TURKIYE VE YUNANISTAN ARASINDA YASANAN DOGU AKDENIZ GERILIMINDE EN COK GUNDEME GELEN YERLESIM YERI OLAN YUNANISTAN'IN MEIS ADASI'NA, MEIS'IN KARDES SEHRI VE KOMSUSU OLAN ANTALYA'NIN KAS ILCESINDEN DOSTLUK VE BARIS MESAJLARI GONDERILDI. BIR AN ONCE PANDEMI SURECININ SONA ERMESINI ISTEYEN KASLILAR, MEISLI DOSTLARINI OZLEDIKLERINI SOYLEDI. (FOTO:KAS-DHA-ARSIV)

SON GUNLERDE TURKIYE VE YUNANISTAN ARASINDA YASANAN DOGU AKDENIZ GERILIMINDE EN COK GUNDEME GELEN YERLESIM YERI OLAN YUNANISTAN'IN MEIS ADASI'NA, MEIS'IN KARDES SEHRI VE KOMSUSU OLAN ANTALYA'NIN KAS ILCESINDEN DOSTLUK VE BARIS MESAJLARI GONDERILDI. (OKAN KARACAN) (FOTO:KAS-DHA)

SON GUNLERDE TURKIYE VE YUNANISTAN ARASINDA YASANAN DOGU AKDENIZ GERILIMINDE EN COK GUNDEME GELEN YERLESIM YERI OLAN YUNANISTAN'IN MEIS ADASI'NA, MEIS'IN KARDES SEHRI VE KOMSUSU OLAN ANTALYA'NIN KAS ILCESINDEN DOSTLUK VE BARIS MESAJLARI GONDERILDI. (HUSEYIN UCAR) (FOTO:KAS-DHA)

Ahmet ACAR/KAŞ (Antalya), (DHA)

 
Altının düşüşü aşıya bağlı
 
Asırlık sır çözülemiyor! Bu adada herkes 100 yıldan fazla yaşıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sümeyra ile Şahin, annelerinden çapraz nakille can buldu
KRONİK böbrek hastaları Şahin Aydın (15) ile Sümeyra Özer (17), testleri ...
Köpek 'Max', üç yavru kediye annelik yapıyor
ANTALYA'nın Kepez ilçesinde yeni yapılan lisenin bahçesindeki 'Max' adlı ...
Çizgi filmlerin canavarı geyik böceği, koleksiyonda sergileniyor
JAPONYA yapımı 'Mushiking: Böceklerin Kralı' adlı çizgi film, çizgi roman ...
 
Eşi darbedilen kadın: Saçlarımdan sürüklediler
ANTALYA'da pizzacı Ali Rıza Şimşeker, ödemesi unutulan 15 liralık hesap ...
Antalya'da 2 FETÖ şüphelisine tutuklama
ANTALYA'da, FETÖ/PDY'ye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ...
Tayin işlemi için geldiği Alanya'da koronavirüsten öldü
ANTALYA'nın Alanya ilçesine tayin işlemleri için geldiğinde koronavirüs ...
 
Korkuteli'de maske, mesafe, hijyen denetimi
İÇİŞLERİ Bakanlığı'nca 81 ilde maske takmanın zorunlu tutulmasının ardından ...
Vali Yazıcı, Kumluca'yı ziyaret etti
ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, Kumluca ilçesini ziyaret ederek, ilçe yöneticilerinden ...
Uyuşturucu kullandığı metruk evde ölü bulundu
ANTALYA'da uyuşturucu bağımlısı olduğu belirtilen Mithat Aslan (40), metruk ...
 
Dursun Gündoğdu
O parada varsa benim hakkım helal etmiyorum
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Turizmciye nefes aldıran hareketler
İsa Altun
İsa Altun
İnternetin karanlık yüzü
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Hayatımıza hoş geldin miniğim…
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Antalya’da başhekim olmak
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Muratpaşa'da neler neler oluyor?
Duran Canatan
Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Ekim ayında yaşlılarla ilgili daha fazla bağlılığınız olacaktır. Sağlık sorunları ile veya bir ailenin veya mali yapının ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletiYimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
casino siteleri-dijital ajans-en iyi bahis siteleri-bitcoin haberleri- Maxiva