Milyarderler bir haftada 85 milyar dolar kaybetti!
Milyarderler bir haftada 85 milyar dolar kaybetti!
KONSEM'de son başvuru 6 Şubat
KONSEM'de son başvuru 6 Şubat
Oyuncu Ayberk Pekcan için cenaze töreni
Oyuncu Ayberk Pekcan için cenaze töreni
Uğur Mumcu, Muratpaşa'da anıldı
Uğur Mumcu, Muratpaşa'da anıldı
11 Temmuz 2015 Cumartesi - 11:14

Kılıçdaroğlu: kabineye girmeyebilirim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hükümeti kurma görevini önceki gün Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verdi. Koalisyon görüşmeleri için ilk turu önümüzdeki hafta yapacak olan Başbakan'ın ilk adresi CHP olacak.

Kılıçdaroğlu: kabineye girmeyebilirim
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

CHP'nin Davutoğlu'nu nasıl karşılayacağını, kırmızı çizgilerinin olup olmayacağını Kılıçdaroğlu açıkladı.
Davutoğlu'nun görevi almasından birkaç saat sonra, iftar davetinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan olursa ismi Külliye olarak değiştirilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gitmeyeceğini söylemesi ve koalisyon halinde başbakan yardımcısı olmayabileceğini vurgulaması, yanıtlarının en dikkat çekici bölümüydü. Kılıçdaroğlu, olası bir koalisyonun dört yıl için kurulması gerektiğinin de altını çizdi.
Kılıçdaroğlu'nun Milliyet gazetesine verdiği yanıtlar şöyle:
Sayın Davutoğlu ile görüşmenizde, seçime gitmek için mi dört yıllığına mı koalisyon kuruyoruz diye soracak mısınız?
- Sayın Davutoğlu görevlendirildi. Koalisyonu kurma amacıyla geliyor. Hedefleri, ilkeleri nedir, bunları aktaracak ve büyük bir olasılıkla da koalisyon teklifinde bulunacak. Öyle bir soru sormayacağım. Doğrusunu isterseniz ben koalisyonun dört yıllık bir süre için kurulmasını istiyorum. Bunun için de partilerin birbirlerine karşı samimi davranmaları gerekiyor. Dört yıllık süreci beraber götürecekseniz, daha işin başında neleri yapacağınızı, yapmayacağınızı, parlamentoda karşılaşacağınız olaylar karşısında nasıl tavır takınacağınızı samimi olarak aktarmanız gerekiyor. Türkiye'nin kısa süreli hangi sorunu var ki? Bütün sorunları derin. Biriken sorunları var. İşsizliğe, ihracata, kura bakın. Uyuşturucudan tutun boşanmaya kadar devam eden dünya kadar sorun var. Dış politikada devasa sorunlar var. Sanayicilerle konuşun, Mısır'ın RO-RO seferlerini iptal etmesinden tutun da Suriye'deki çıkmaza kadar. AB ile ilişkilerde sorun var. Bunları kısa sürede nasıl çözeceksiniz? Gönül ister ki kısa sürede çözelim ve seçime gidelim. Ama hiçbiri kısa sürede çözülecek sorunlar değil. Özellikle dış politika kaynaklı sorunları çözmek, tek başına bizim elimizde değil. Karşı ülkeleri de ikna edeceksiniz.
"BELKİ GÜZEL BİR ÖNERİ GETİRECEKLER"
Dönüşümlü başbakanlık konusunda talebiniz olacak mı?
- Ben dinleyeceğim ama görüşlerimizi sorarlarsa aktaracağız. Bütün çıplaklığıyla, samimi olarak anlatacağız.
Ne düşünüyorsunuz?
- Niçin olmasın.
Böyle olmazsa yokuz mu diyeceksiniz?
- Karşı tarafı dinlemeden tek boyutlu baştan koşul koymanın çok tutarlı bir davranış olmadığına inanıyorum. Belki onlar bize çok daha güzel bir öneri getirecekler. Kendi alanımızı sınırlamaktan çok Türkiye'nin sorunlarını çözmeye yönelik bir çabanın içinde olmayı düşünüyoruz.
"KARAMSAR DEĞİLİM"
İyimserlik var.
- Aynen öyle, karamsar değilim.
Son açıklamalarınızda zor dediniz.
- Zorluğun birden fazla nedeni var. Birincisi, geçmişte AKP ile CHP arasında yaşanan ve güvensizlik temelinde gelişen ilişkiler var. Bize güvence verilmeli. Güvenmeliyiz. Güven yoksa ne söylerseniz söyleyin. Dış politika sorunları var. Sorunları inşa eden mevcut iktidar. Suriye politikasından tutun Mısır'a kadar. Bu politikanın değişmesi lazım. Dış politikanın yeniden yapılanması gerekir. Bu sorunu yaratan, geriye dönüp 10 dakika sonra, 'Söz, sizin istediğiniz gibi değiştireceğiz' diyecek mi? Bilmiyoruz. Umutluyum ama bizim beklentilerimizin karşılanmasının zor olduğunu düşünüyorum. Dış politikayı çözmeden, içerdeki sorunları çözemezsiniz. AB ile Ortadoğu ile ilişkileri düzeltmeden, Mısır ile İran ile ilişkileri düzeltmeden sorunları çözemezsiniz. Dışişleri Bakanlığı'nın bizde olmasının önemi yok. Hükümet uzun vadeli olacak, görüş birliği olacak. Sorunların çözümüne kilitlenecek. Dış politikada yeni bir eksen oluşturmada iktidar bizim söylemlerimize evet diyecek mi demeyecek mi? Evet derse, zaten ha bizde olmuş ha onlarda. Ne fark eder? Sonuçta Mısır ile ilişkileri düzelteceğiz. Ortadoğu'da Türkiye sorunun çözümünde aktör olacak. Sorunun temelinde değil. Kabul ediyorsa tamam.
"GÜVENCE VERECEKLER"
Olmazsa olmazlarınız kırmızı çizgileriniz midir, esneme marjı var mı?
- 14 temel ilkemiz var. Siyasette kurucu irade dışındaki bütün alanları görüşebilirsiniz. Hukukun üstünlüğünün kırmızı çizgiyle ilgisi var mı? Evrensel bir kavram. Yargının bağımsızlığı, evrensel bir alandır. Kırmızı çizgisi olmaz. Biz, 'Yargı bağımsız olacak', onlar 'yargı bağımlı olacak' diyorsa zaten bir araya gelemeyiz. Samimiyet. Bizim söylemimizi kabul eder ama uygulamaya gelince tersini yaparsa, bu iş olmaz.
Güvenceyi nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?
- Onlar bize güvence verecek. Benim kafamda var. Ama izin verirseniz söylemeyin. Protokol de olur, başka bir şey de olur. Biz, beklediğimiz güvenceleri almak zorundayız. Yoksa, koalisyonun hiçbir anlamı olmaz ki. Ne anlamı olacak?
"GÜL NASIL YAPTIYSA..."
Cumhurbaşkanı ile ilişkileri nasıl götüreceksiniz? Anayasal sınırlara çekilsin kavramını nasıl ete kemiğe büründürdünüz?
- Sayın Abdullah Gül nasıl yaptıysa aynısını yapacak.
Halk tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanı. Halkın yüzde 52 oy verdiği bir Cumhurbaşkanı ile parlamentonun seçtiği Cumhurbaşkanı gibi tanımlamak sürdürülebilir mi?
- Ne fark eder. Sadece seçim yöntemi değişti, başka bir şey değişmedi ki. O dönem yüzde 52'ydi. Şimdi yüzde 40. Ne olacak? Siz Anayasa'daki tarafsızlık ilkesine yüzde 52 ile uymuyorsunuz, yüzde 40 ile uyacaksınız. Olmaz. Cumhurbaşkanı'nın Anayasa'da çizilmiş sınırları var, yetkileri var. O çerçevede hareket etmek zorundalar. Gül, Sezer, Demirel ne yaptıysa benzerini yapacaktır.
"BUNLAR ÇÖZÜLÜR"
Cumhurbaşkanı ile ayrıca bir görüşme yapmak gerekecek.
- Bunların hepsi çözülür.
Muhalefetin 390 milletvekiliyle Anayasa değişikliği yaparak, cumhurbaşkanı seçim yöntemini değiştirmesi söz konusu olabilir mi?
- Siyasi partiler anlaşırsa eskiden olduğu gibi parlamento cumhurbaşkanını seçebilir, bir engel yok ki. Hatırlarsınız yüzde 60 oyla referandumda kabul edildi. Yüzde 40 hayır oyu çıktı. Muhalefet kampanya açmadı. Halkın bir kısmı uygun görmedi, cumhurbaşkanının halkoyuyla seçilmesini.
Cumhurbaşkanı erken seçim istiyor, başbakan koalisyon istiyor iddiaları var.
- Onu bilmiyorum. Gazetelerdeki yorumlardan edindiğim bilgi, sizin söylediğiniz çerçevede. Sayın Baykal, Sayın Erdoğan'la yaptığı görüşmeden sonra, Erdoğan'ın erken seçime bir an önce gitme gibi bir düşüncesi olduğunu söylediler.
MHP lideri Bahçeli'nin yaptığı açıklamayı nasıl değerlendirirsiniz?
- Gayet iyi. Sonuçta, Türkiye hükümetsiz kalmaz. Hükümet var şimdi. Hükümetsiz bir devlet zaten olmaz. Sayın Bahçeli'nin koalisyona kapı aralaması demokrasi açısından güzel bir şey.
"BEKLENTİMİZ HDP DESTEKLİ CHP-MHP HÜKÜMETİ"
Ak Parti ile CHP'nin koalisyon kurması gerektiğini ifade etti Sayın Bahçeli. Sizin Ak Parti ile MHP'nin kuracağı düşüncesinde olduğunuz izlenimine sahibiz.
- Özel bir duyumum yok. AKP ile MHP seçmeni arasında geçişkenlik var. Yapılan anketlerde de AKP-MHP hükümeti kurulması. Öyle bir genel kabul de var. Böyle bir koalisyon kurulabilir. Bizim, illa şunlar kursun diye bir düşüncemiz yok. Beklentimiz şu: Kısa süreli değil, bir seçim dönemini kapsayacak, dört yıl süreli, tutarlı bir koalisyon. AKP-MHP arasında olabilir, niye olmasın. Bu bir azınlık hükümeti de olabilir. Kalkıp da tercihleri sadece bire indirip de onun arkasında duran bir politika izlememeniz gerekiyor. Seçenek fazla, o seçeneklerden birisi hayata geçirilir. Beklentimiz, CHP-MHP ve dışarıdan da HDP'nin destek vereceği bir hükümet modelidir. Benim isteğim buydu. Bunu biz hayata geçirebilirdik.
Blok çöktü deniliyor.
- Çöktü kavramını doğru bulmuyorum. Nitekim Bahçeli, koalisyona açık olduğuna dair bir açıklama yaptı.
Yüzde 60'lık bloktan hükümet çıkmalı görüşünün siyasal karşılığı olmadığı yönündeki görüşleri kabul ediyor musunuz?
- Olabilir, bu bir görüştür. Bizim tercihimiz böyle bir hükümetin kurulmasıydı. Böyle bir hükümet kurulsaydı, daha uzun süreli bir çaba harcayabilirdik. Seçim beyannamelerindeki, seçim meydanlardaki taahhütler aşağı yukarı uyuşuyordu.
"ÖRGÜTLERİMİZE TALİMAT VERİLDİ"
Erken seçime hazır mısınız?
- Kamuoyu yoklaması yaptırmadık ama milletvekillerimize söyledik. Teşekkür ziyaretlerine başlayın diye. Başladılar, gidiyorlar, geziyorlar. Örgütlerimize de gerekli talimat verildi. Seçim atmosferinden Türkiye kurtulmadı zaten. Dolayısıyla yeni seçim olur.
AKP'nin yaptırdığı farklı çalışmalarda Ak Parti'den CHP'ye oy kaydığı yorumları yapılıyor.
- Alandan tespit ettik.
AKP ile koalisyon kurulması halinde CHP'nin oylarının eriyebileceğine dair bir endişeniz yok mu?
- Hayır. Koalisyonun türüne bağlı ve yapacağınız şeylere bağlı.
"NEDEN BAŞBAKAN YARDIMCISI OLAYIM"
Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'de toplayalım dedi. Gider misiniz?
- Başbakan ben olursam gitmem. Başbakan yardımcısı niye olayım? Belki olmam. CHP ortaklık kurdu diye illa başbakan yardımcısı olacağım diye bir düşüncem yok değerli arkadaşlar. Eğer, siz hukukun üstünlüğüne inanıyorsanız, kaçak bir binada Bakanlar Kurulu'nu toplayamazsınız. Eğer yargı bağımsızdır diyorsanız, kaçak binada Bakanlar Kurulu'nu toplayamazsınız. Hem ben hukukun üstünlüğü diyeceğim, hem kaçak bir yerde toplantı yapacağım. Dünyayı güldürüyoruz kendimize. MİT'in TIR'larına geleyim. MİT kime bağlı? Başbakan'a. Niçin Cumhurbaşkanı konuşuyor. O zaman siz Başbakan değilsiniz. Başbakansanız 'bir dakika' diyeceksiniz Cumhurbaşkanı'na. 'Ben izin vermeden kimse gelmez' kardeşim sana. Sana bağlı olan birimler varsa, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği. İstediğin kadar konuşabilirsin. Başbakan neden her hafta bir gün Cumhurbaşkanı'na çıkar? Devletin işleyişi hakkında bilgi vermek için. Ama şu anda bırakın MİT Müsteşarı'nı, bazı genel müdürler, kendi bakanlarını, Başbakanı atlayarak Cumhurbaşkanı'na bilgi veriyorlar. Onun için 'devletin çivisi çıktı' diyoruz. Cumhurbaşkanı'nın kendi anayasal sınırlarına çekilmesini istiyoruz. Hiyerarşiyi bozduğunuz andan itibaren orada sistem bozulur. Ben merak ediyorum mesela MİT TIR'ları ile ilgili MGK'nın kararı var mı? Bu MİT TIR'larının gönderilmesi bir devlet politikası mıdır? Yoksa hükümette birkaç kişinin görüşü müdür? O zaman sorun var demektir.
57. Hükümet döneminde Çankaya ile Hükümet arasındaki çelişkiler ekonomik kriz yaşattı.
- Burada o tür bir ekonomik kriz çıkmaz. Sizin Bakanlar Kurulu'nu şurada ya da burada toplayalım dediğiniz zaman niye bir kriz çıksın? Cumhurbaşkanı neyi kilitleyecek? Ne yetkisi var? Yasayı iade edecek, aynısını kabul edecek. Geniş yetkileri var doğru. Anayasa Mahkemesi'ne üye tayin edecek. Biz niye tayin ediyor demiyoruz. Üniversiteye rektör atıyor. Başbakan başbakanlığını; Cumhurbaşkanı cumhurbaşkanlığını yapmalı. Bizim istediğimiz bu. Herkesin sınırları yerinde.
Davutoğlu geldiğinde söyleyecek misiniz?
- 14 ilkemizde var zaten. Konu açılırsa söyleriz tabi. Size söylediğimize göre ona da rahatlıkla söyleriz.
Sarayın ismi külliye oldu. ODTÜ'ye verecektiniz, külliye oldu diye başka kuruma verir misiniz?
- Hayır.
 

 
5 güneş bulundu
 
Serik'te cinayet şüphelisi tutuklandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP'de Kılıçdaroğlu’nu kızdıracak şok anket!
CHP kulislerinden gelen anket haberi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ...
Türel: Soruşturma izni rutin prosedür
Yazılı açıklama yapan Başkan Türel, “Zaman zaman katılmadığımız ve doğru ...
CHP'den istifa var
Antalya Muratpaşa Belediyesi'nin CHP'li meclis üyesi Mahmut Yıldırım partisinden istifa etti.
 
Milletvekili Enç, yeniden grup yönetiminde
Ak Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, yeniden Ak Parti Grup ...
Demirtaş'tan güldüren Davutoğlu yorumu
Ahmet Davutoğlu'nun kendisinin hükümeti kurmakla görevlendirileceğini ...
Menderes Türel'e soruşturma izni istendi
ANTALYA Cumhuriyet Savcılığı, Büyükşehir zabıta memuru Coşkun Ergün'ün ...
 
Erken seçim olursa anketi
Gezici Araştırma 7 Haziran seçimleri sonrasında yaptığı anketi açıkladı. ...
Bir vekilin devlete maliyeti
TBMM Genel Kurulu AKP’li vekiller gelmeyince aç-kapa yaptı. CHP'li Tanal, ...
Davutoğlu'nun yerine Binali Yıldırım gelecek!
AKP ile ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. AKP ağustos ayında ...
 
Dursun Gündoğdu
Antalya'da böyle hödüklerin cirit attığı yer olmamalı...
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
İyi fikirler yaşar
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Alkol zehirlenmesi
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
UPS kargo rezaleti
İsa Altun
İsa Altun
Verilerinizden olmayın
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
23 yıl sonra yeniden
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Biz kadınlar
Prof. Dr. Duran Canatan
Prof. Dr. Duran Canatan
Eşitlik Projesi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva