Sezona Antalya'da hazırlanıyor
Sezona Antalya'da hazırlanıyor
Güneş enerjisi sistemiyle ayda 14 bin TL tasarruf etti
Güneş enerjisi sistemiyle ayda 14 bin TL tasarruf etti
31 çeşit dondurmasıyla 34 yıldır lezzetin adresi
31 çeşit dondurmasıyla 34 yıldır lezzetin adresi
Maden mühendisliğini bırakıp, sörf tahtası üretmeye başladı
Maden mühendisliğini bırakıp, sörf tahtası üretmeye başladı
3 Temmuz 2020 Cuma - 14:48

Leyla'nın tutuklu amcası: Nasıl böyle bir şey yaparım?

AĞRI'da, 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeninin bulunmasıyla ilgili 1'i tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. Suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanık amca Yusuf Aydemir, "Leyla benim ciğerim, nasıl böyle bir şey yaparım?" dedi.

Leyla nın tutuklu amcası: Nasıl böyle bir şey yaparım?
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Kent merkezinde yaşayan Şükran- Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6'ncısı olan Leyla Aydemir, geçen yıl Ramazan Bayramı dolayısıyla geldikleri dedesinin yaşadığı Bezirhane köyünde, 15 Haziran 2018 tarihinde kayboldu. Tüm Türkiye'nin bulunması için seferber olduğu Leyla'nın 18 gün sonra, köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkisinde cansız bedeni bulundu. Küçük kızın babası Nihat Aydemir'in kuzeni Mehmet Ali Aydemir (33), 18 Temmuz günü 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı. 

7 SANIĞA DAVA AÇILDI

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Mehmet Ali Aydemir'in de aralarında olduğu 7 sanık hakkında 'Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'İştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan da 14'er yıla kadar hapis cezası istemiyle 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

BABA ŞİKAYETÇİ OLMADI, ANNE OLDU

Davanın 20 Eylül 2019 günü görülen ilk duruşmasında, baba Nihat Aydemir sanıklardan şikayetçi olmadı. Anne Şükran Aydemir ise şikayetçi oldu. Mahkeme heyeti, Leyla'nın amcası Yusuf Aydemir'i 'suçu işlediğine yönelik somut deliller bulunduğu ve dinlenilmeyen tanıklar üzerinde baskı kurma ihtimali olduğu' gerekçesiyle tutukladı. 19 Aralık 2019 günü, dosya üzerinden yapılan tutukluluk değerlendirmesinde ise Mehmet Ali Aydemir, 'mevcut delil durumu ile tutuklulukta geçen süre ve dosyanın geldiği aşama' dikkate alınarak, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

3 SANIĞA MÜEBBET İSTENDİ

Davada, Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını celse arasında mahkeme heyetine sundu. Cumhuriyet savcısı, tutuklu yargılanan amca Yusuf Aydemir (43) ile akrabaları Mehmet Ali Aydemir (33) ve köylüleri Besim Dursun'un (48) 'fikir ve eylem birliği içerisinde Leyla'yı öldürdüklerinin anlaşıldığını' belirterek, ağırlaştırılmış müebbet ile 14'er yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. Tutuksuz sanıklar Mehmet Ali Aydemir'in ablası Ayşe Artam (38) ve eniştesi Yıldırım Artam (41) hakkında 'Cinayete ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna yardım' suçundan 29 yıl 4'er aya kadar hapis cezası talep eden savcı, amca Musa Aydemir (29) ile Besim Dursun'un eşi Hatun Dursun'un (56) ise beraat ettirilmesini istedi. Cumhuriyet savcısı, tutuksuz sanıklar Mehmet Ali Aydemir, Besim Dursun, Ayşe Artam ve Yıldırım Artam'ın, hükümle birlikte tutuklanmalarına karar verilmesini de talep etti.

AVUKATLAR TÜM SANIKLARIN CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya tutuklu sanık Yusuf Aydemir cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Tutuksuz sanıklar ve avukatlar ise duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmada, Leyla'nın ailesinin avukatı, davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ağrı Barosu avukatları sanıkların tümümün cezalandırılması ile tutuklanmasını talep etti.

'AİLE MECLİSİ TOPLANTISI YAPMADIK'

Duruşmada tanık olarak dinlenen dede Zeki Aydemir, olayın nasıl olduğunu görmediğini belirtti. Olayın kapatılması için aile meclisi toplantısı yapmadıklarını öne süren dede Aydemir, "Babam 1969'da öldü. Bilsem ki bu işin içinde babamın parmağı var, gelip söylerim. Leyla'nın taziyesine katılmadım çünkü içim yanıyordu. Bana başsağlığında bulunmalarını istemiyordum. O yüzden evimde oturdum. 300 bin lira ödül vaadinde bulundum. Baba Nihat'a, hastanede 'Cenazeyi öğleden sonra kaldıralım' dedim, o da 'Yok' dedi. 300 bin liralık ödüle ben ve baba Nihat karar verdik. Leyla'nın bulunmasını istiyorduk. Eğer gizli tanık Bezirhaneli, bizim köylüyse suçlu ve katil odur" dedi. 

'LEYLA BENİM CİĞERİM'

Tutuklu sanık Yusuf Aydemir ise mütalaaya karşı yaptığı savunmada suçlamaları kabul etmedi. Amca Aydemir, "Nihat ile aramızda miras davası yok. O sıralarda ben de ev yapıyordum, Nihat ev için bana 10-15 bin lira para yardımında bulundu. Eve gittiğimde kahvaltı yapıyorlardı. Evden dışarı çıktığımda oğlum peşimden çıktı, sonra Leyla çıktı ve başka bir evin önüne gitti. Ben kaybolacağını bilsem peşinden giderdim. Leyla benim ciğerim, ağabeyimin çocuğu, nasıl öyle bir şey yaparım? Katili bulmak istiyoruz ama ortada yok. Leyla'nın kanı ortada kalmaz inşallah. Suçsuz, günahsız yatıyorum" diye konuştu.

2 EKİM'E ERTELENDİ

Cumhuriyet savcısı mütalaasını yineleyerek, cezalandırılmalarını istediği 5 sanığın kaçma şüpheleri bulunduğu için tutuklanmalarını talep etti. Savcısının tutuklama talebini reddeden mahkeme heyeti, Yusuf Aydemir'in tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 2 Ekim'e ertelendi. 

UCİM: MÜCADELEMİZE DESTEK OLUN

Duruşmanın ardından Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği UCİM avukatları ve gönüllüleri, Erzurum ile Ağrı Barosu avukatları açıklama yaptı. UCİM Genel Başkan Danışmanı avukat Ayşegül Aydoğan, Leyla’nın ölümünden bütün sanıkların sorumlu olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Biz UCİM olarak ülkemizin her yerinde mücadele verdiğimiz gibi mücadelemizi burada da sürdürüyoruz. Bugün anne ve babalar çocuklarınıza bir bakın. Onların kılına Leyla’ya yapılanların onda biri yapılsa ne tepki verirdiniz? Düşünün ve gelin mücadelemize destek olun. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Bunlar bizim geleceğimiz ve biz onları korumak zorundayız. Hiç acımadan Leyla’yı katledenlere adalet önünde hesap sormaya devam edeceğiz. Duruşma 2 Ekim 2020 tarihine ertelendi. 2 Ekim'de dernek olarak yine burada kalabalık bir şekilde, bu eylemi gerçekleştirenlerden adalet önünde hesap sormak için en ağır cezayı almaları için burada olacağız."

AGRI'DA KAYBOLAN LEYLA AYDEMIR 18 GUN SONRA OLU OLARAK BULUNMUSTU. (FOTO: DHA/ AGRI)

AGRI'DA KAYBOLAN LEYLA AYDEMIR 18 GUN SONRA OLU OLARAK BULUNMUSTU. (FOTO: DHA/ AGRI)

AGRI'DA KAYBOLDUKTAN 18 GUN SONRA OLU BULUNAN LEYLA AYDEMIR'IN BABASININ AMCASININ OGLU MEHMET ALI AYDEMIR'IN (FOTOGRAFTAKI) AGIRLASTIRILMIS OMUR BOYU VE 14 YILA KADAR HAPSI ISTENDI.(FOTO: DHA/ AGRI)

AGRI'DA LEYLA AYDEMIR KAYBOLDUGU BEZIRHANE KOYUNDE OLU BULUNMUSTU. (FOTO: DHA/ AGRI)

AGRI'DA LEYLA AYDEMIR KAYBOLDUGU BEZIRHANE KOYUNDE OLU BULUNMUSTU. (FOTO: DHA/ AGRI)

AGRI'DA LEYLA AYDEMIR KAYBOLDUGU BEZIRHANE KOYUNDE OLU BULUNMUSTU. (FOTO: DHA/ AGRI)

AGRI'DA KAYBOLDUKTAN SONRA OLUR OLARAK BULUNAN LEYLA AYDEMIR'IN OLUMUYLE ILGILI 7 SANIGIN YARGILANMASINA DEVAM EDILDI. (FOTO: DHA/ RAMAZAN DEMIR/ AGRI)

AGRI'DA KAYBOLDUKTAN SONRA OLUR OLARAK BULUNAN LEYLA AYDEMIR'IN OLUMUYLE ILGILI 7 SANIGIN YARGILANMASINA DEVAM EDILDI. DURUSMAYA ANNE SUKRAN AYDEMIR DE KATILDI. (FOTO: DHA/ RAMAZAN DEMIR/ AGRI)

AGRI'DA KAYBOLDUKTAN SONRA OLUR OLARAK BULUNAN LEYLA AYDEMIR'IN OLUMUYLE ILGILI 7 SANIGIN YARGILANMASINA DEVAM EDILDI. DURUMASI SAADET OGRETMEN COCUK ISTISMARI ILE MUCADELE DERNEGI UCIM UYELERI DE TAKIP ETTI.  (FOTO: DHA/ RAMAZAN DEMIR/ AGRI)

AGRI'DA KAYBOLDUKTAN SONRA OLUR OLARAK BULUNAN LEYLA AYDEMIR'IN OLDURULMESI ILE ILGILI YARGILANAN AMCA YUSUF AYDEMIR SUCLAMALARI YINE KABUL ETMDI. (FOTO: DHA/ HUMEYRA PARDELI/ AGRI, ARSIV)

Hümeyra PARDELİ- Ramazan DEMİR/AĞRI, (DHA)

Etiketler:
 
Minibüs sondaj kamyonuna çarptı: 6 yaralı
 
Ormanda ıhlamur toplarken öldü
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Minibüs sondaj kamyonuna çarptı: 6 yaralı
KAYSERİ'de, yolcu minibüsünün sondaj kamyonuna çarpması sonucu meydana ...
Eylül'ü öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet talebi
ANKARA'nın Polatlı ilçesinde Eylül Yağlıkara'yı (8) cinsel istismarda ...
CHP'li Oğuz'a tahliye kararı
İZMİR'de, FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticileriyle telefonda irtibat kurduğu ...
 
Tekirdağ'da 41 ton kaçak etil alkol ele geçirildi
TEKİRDAĞ'ın Ergene ilçesinde, polisin bir iş yerine düzenlediği operasyonda ...
Andırın'da bir yerleşim alanı karantinaya alındı
KAHRAMANMARAŞ'ın Andırın ilçesinin Çokak Mahallesi'ne bağlı Sarımehmetli ...
Balık çiftliği çalışanlarının kaldığı lojmana silahlı saldırı: 2 ölü
MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde, balık çiftliğinde çalışan Hasan Yanik (39) ...
 
Motosiklet otomobile çarptı: 3 yaralı
AYDIN'ın Nazilli ilçesinde, motosiklet, aynı yönde giden otomobile çarptı. ...
Vakaların arttığı Bursa'da maske kuralına uyulmuyor
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs günlük raporunu açıklarken Bursa'daki ...
Cip, TIR’ın altına girdi: 2 ölü, 1 yaralı
TEM Otoyolu Bolu Dağı geçişinde cip önünde seyreden TIR’a çarptı. Dorsenin ...
 
Dursun Gündoğdu
Özlenen rektör o mu?
YAZARLAR
İsa Altun
İsa Altun
Tatilde verilerinizi korumak
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Kelimelerin tükendiği yerdeyim
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Polisten kıskıvrak
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Muratpaşa'da neler neler oluyor?
Duran Canatan
Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Sevgili koçlar ağustos ayı sizlere özel yaşamla ilgili bazı kafa karışıklığı getirirken aynı zamanda da bazı farkındalıkları ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva