Esen; Türrkiye'yi aydınlığa kavuşturacağız
Esen; Türrkiye'yi aydınlığa kavuşturacağız
Antalyaspor Vakfı Başkanı Gencer oldu
Antalyaspor Vakfı Başkanı Gencer oldu
6'lı masada cumhurbaşkanı adayı hiç konuşulmadı
6'lı masada cumhurbaşkanı adayı hiç konuşulmadı
Patara Plajı'nda 86 caretta caretta yuva yaptı
Patara Plajı'nda 86 caretta caretta yuva yaptı
7 Aralık 2020 Pazartesi - 09:51

Pandemi ve deprem Bodrum'da ev kiralarını iki katına çıkardı

MUĞLA'nın turizm cenneti ilçesi Bodrum'da koronavirüs salgını ve deprem korkusu yaşayanların büyükşehirlerden kaçarak ilçeye yerleşmesi sonucu artan talep nedeniyle ev kiraları iki katına kadar yükseldi.

Pandemi ve deprem Bodrum da ev kiralarını iki katına çıkardı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Muğla'nın kış nüfusu normalde 170 bin olan ilçesi Bodrum'da koranavirüs vakalarında yaşanan artış nedeniyle yazlıkçılar evlerine dönmeyi erteleyince bu rakam 600 bine kadar ulaştı. Pandemi nedeniyle büyükşehirlerden kaçarak ilçeye yerleşenler de nüfus artışına neden oldu. İzmir'de yaşanan deprem, yine İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde beklenen depremlerin çok katlı binalardan daha az katlı binalara yönelimi artırması da Bodrum'un nüfusunun artmasında etkili oldu. Bodrum'a olan bu talep ev fiyatlarının geçen yıllara oranla iki katına kadar çıkmasına neden oldu.

Pandemi nedeniyle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerden kaçan vatandaşlar ilçe merkezinde fiyat bakımından kendilerine uygun ev bulmakta zorlanıyor. İlçede 1 artı 1 evler 1500 ile 1800 lira, 2 artı 1 evler 2 bin ile 2 bin 2 bin 500 lira, 3 artı 1 evler ise 3 bin ile 5 bin lira arasında değişen fiyatlarla kiraya veriliyor. Havuzlu, bahçeli 100 metrekarelik bir evin kirası 10 bin liradan başlıyor. Geçen yıl 200 bin lira olan 75 metrekarelik 1 artı 1 bir evin satış fiyatı ise kalitesine ve mevkiine göre 300 bin ile 500 bin liraya kadar çıkıyor.  2 artı 1 ve 3 artı 1 evlerde ise fiyatlar 500 binden başlıyor evin durumuna göre 1 milyon liraya kadar ulaşıyor. Özellikle ilçe merkezinde kiraların yüksek olması nedeniyle devlet memurları Bodrum'a tayin olmak istemiyor. Olanlar ise kiraların yüksekliği nedeniyle, her gün kilometrelerce yol gitmeyi göze alıp, ilçeye uzak olan Mumcular Mahallesi ya da diğer kırsal mahallelerde ev kiralıyor. Birçoğu ise kısa bir süre görev yaptıktan sonra başka ilçe ya da şehirlere tayinini istiyor. Ev sahiplerinin 6 aylık kirayı peşin istemesi, depozito alması ve eğer emlakçı vasıtası ile ev bulunduysa emlakçıya ödenen genelde 1 aylık kira bedeli kadar olan para da Bodrum'a tayin olan memurlar ya da pandemi nedeniyle burada yaşamak isteyenleri kaygılandırıyor.

'KORANAVİRÜS VE DEPREM EV FİYATLARINI ARTIRDI'

Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Yardımcısı Can Tayhan, "Pandemi nedeniyle büyük bir göç unsuru ortaya çıktı. Büyükşehirlerden Fethiye, Marmaris'e olduğu gibi Bodrum'a da büyük bir göç yaşandı. İzmir'deki deprem sonrası ve deprem uzmanı bilim insanlarının İstanbul'da beklenen deprem ilgili açıklamaları Bodrum'da başta konut ve arazi alımlarının artmasına neden oldu. Bodrum'a yerleşmek arzusu yoğunlaştı. Müteahhitlerin kat karşılığı arazi alımlarında da bir artış söz konusu. Yoğun talep kiralarda artışa neden oldu. 1 artı 1 apartların kirası 1800 liraya kadar çıkıyor. 2 artı 1 evlerin kiraları 2 bin, 2 bin 500 lira, 3 artı 1 evler için 3 bin lira 5 bin lira arasında semtine göre değişen kiralar isteniyor. Tüm ilçelerde ev fiyatlarında yüzde 50 ile yüzde 100 arasında bir artış var. Özelikle Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü mahallelerinde yüzde 70 ve yüzde 100'e varan kira artışları söz konusu. Ancak bunun sorumlusu kesinlikle emlak komisyoncuları değil. Fiyatlardaki artış tamamen ev sahiplerinin taleplerinden kaynaklanıyor" dedi.

‘ESKİ KİRA SÖZLEŞMELERİ DE ARTIŞTAN ETKİLENECEK’

Avukat Ersin Uslu da özellikle pandemi döneminde Bodrum'da yaşamayı tercih edenlerin konut ihtiyacının artması nedeniyle yeni kira bedellerinde büyük oranda artışlar görüldüğüne dikkati çekip, "Esasen bu durum mevcut kira sözleşmelerini de emsal kira bedeli yönünden olumsuz etkilemektedir. Mevcut kira sözleşmelerindeki kira bedeli Türk Borçlar Kanunu (TBK) 344’üncü maddesine göre, en fazla bir önceki yıl TÜFE ortalaması miktarında artabilir. Bununla birlikte, ilgili sözleşmede, taraflarca daha düşük oranda bir artış yapılması öngörülmüş ise kira artışı belirlenen oran üzerinden yapılabilir. Yeni düzenlenecek kira sözleşmelerinde taraflar kira bedelini sözleşme serbestisi ilkesi gereği serbestçe belirleme hakkına sahiptir. Bununla birlikte TBK'da bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, 5 yıldan uzun süreli veya 5 yıldan sonra yenilenecek kira sözleşmelerinde kira bedeli, hakim tarafından tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenmesi esası kabul edildiğinden eski kira sözleşmelerinin yeni kira sözleşmelerinden etkilenmesi söz konusudur. Bodrum ilçemiz özelinde özellikle üniversite öğrencilerinin mağdur olmaması için öğrenim süreleri içerisinde kalacak yer ve ailelerin maddi sıkıntı çekmemeleri için hizmet verecek misafir öğrenci evleri projesinin hayata geçirilmesi ve öğrencilerin ücretsiz yararlanmasına sunulması zorunludur. Keza yine belediye öncülüğünde toplu konut alanları belirlenerek dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik konut inşasına ve kiralamaya yönelik tahsisine derhal başlanmalı. Sosyal bir yara halini alan yüksek kira bedelleri dengelenmeye çalışılmalıdır" diye konuştu.

‘EV SAHİPLERİ KRİZİ FIRSATA ÇEVİRİYOR’

Bodrum’un havası, suyu, denizi, güneşi ve nem oranının fazla olmaması nedeniyle dünyaca rağbet gören bir ilçe olduğuna dikkati çeken kamu görevlisi Murat Çelik, "Bodrum'da 4 yıldır kiralık evde yaşıyorum. Bodrum'a geldiğimde yaz dönemiydi. Tayin dönemlerinde genelde kiralar yüksek olur. Güç de olsa bir ev buldum. Ancak kiralar pandemiyle birlikte bir anda ikiye katlandı. Ev sahipleri krizi fırsata çevirmeye başladı. Zaten insanlar zor geçiniyor, birçok esnaf zor durumda krizi fırsata çevirmeye çalışmak insanlık suçudur. Bu ekonomik atmosferde her kesimin empati yapıp, birbirine yardımcı olması gerekmektedir. Hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Turistik bölgelerde kiraların yüksek olması normal. Ancak, bunu fırsata çevirip dolarda yükselişe, dış gelişmelere bağlayarak fırsatçılık yapmayı doğru bulmuyorum" dedi.

Pandemi nedeniyle Bodrum'da yaşamayı tercih ettiğini belirten tekstilci Hasan Yılmaz (58) da pandemi nedeniyle yaşanan mağduriyetin ev sahipleri tarafından fırsata çevrilmesini doğru bulmadığının altını çizip, "Bir anda fiyatların yüzde 70'artması insanların alım gücüne bakmadan mağdur edilmeleri olacak şey değil" diye konuştu.

Bodrum'da emeklilik hayatı yaşadığını belirten Tayfun Yiğit (57) ise, "Pandemiyle birlikte kiralar bir anda arttı. Aldığımız emekli maaşının yarısından çoğu kiraya gidiyor" dedi.

 MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI. HASAN YILMAZ (FOTOGRAFTA) (FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

 MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI. AVUKAT ERSIN USLU (FOTOGRAFTA) (FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI. MURAT CELIK (FOTOGRAFTA) (FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI. TAYFUN YIGIT (FOTOGRAFTA) (FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

 MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI. BODRUM EMLAK MUSAVIRLERI DERNEGI BASKAN YARDIMCISI CAN TAYHAN (FOTOGRAFTA) (FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

 MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

 MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

 MUGLA'NIN TURIZM CENNETI ILCESI BODRUM'DA KORONAVIRUS SALGINI VE DEPREM KORKUSU NEDENIYE BUYUKSEHIRLERDEN KACANLARIN NEDEN OLDUGU TALEP EV KIRALARI IKI KATINA KADAR YUKSELMESINE NEDEN OLDU,  EV KIRALARI BUYUKLUGUNE, ESYALI YA DA HAVUZLU OLMASINA GORE 1500 LIRADAN BASLAYIP, 10 BIN VE UZERI RAKAMLARA KADAR CIKIYOR. SATILIK EV FIYATLARI ISE 300 BIN LIRADAN BASLIYOR, 1 MILYON LIRA VE UZERINE KADAR CIKIYOR. BUTCELERINE GORE EV BULMAKTA ZORLANAN VATANDASLAR, EV SAHILERININ KRIZI FIRSATA CEVIRMELERINDEN DERTLI OLDUKLARINI SOYLEDI.(FOTO: SELCUK AKBAS / BODRUM, DHA)

Selçuk AKBAŞ/ BODRUM (Muğla), (DHA)

Etiketler:
 
Kadıköy'de toplu taşıma araçlarında denetim
 
Ramazan, 300 gram karaciğer dokusuyla hayata tutundu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kadıköy'de toplu taşıma araçlarında denetim
Hafta sonu uygulanan kısıtlamanın sona ermesiyle koronavirüs denetimleri ...
Öğrencisi olduğu okula müdür olarak atandı
LİSEDE öğrencisi olduğu Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne 20 yıl ...
4 katlı binanın çatısında yangın
KARABÜK’te, 4 katlı apartmanın çatısında çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin ...
 
Off-Road tutkunları, yaban hayatı için karlı dağları aştı
ERZURUM'da Off-Road tutkunları Erzurum'da bu kez adrenalin değil yaban ...
Elazığ'daki Balık Müzesi'nde 120 tür canlı sergileniyor
ELAZIĞ'da Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü ...
'Karadeniz’in Kapadokya'sı' ilgi görüyor
ARTVİN’in Şavşat ilçesinde yer alan ve ladin ağaçlarıyla kaplı ormanın ...
 
Sahte alkol faciası; kardeş öldü, ağabeyinin sağlık durumu kritik
İZMİR'in Karabağlar ilçesinde, sahte alkol içtikten sonra fenalaştığı ...
İstismara uğrayan küçük kız, koruma altına alındı
BATMAN'da istismara uğrayarak hamile kaldığını iddia eden P.Ö., başka ...
Kısıtlamayı ihlal edip, uyuşturucuyla yakalanan 6 kişiye gözaltı
ESKİŞEHİR’den Bursa’ya gelen ve sokak kısıtlamasını son dakikalarda ihlal ...
 
Dursun Gündoğdu
Sayın Böcek çok mu üzüldünüz?..
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Basına kimse engel olmasın 
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Antalya cadı kazanı, Kemer Teksas…
İsa Altun
İsa Altun
Madde kullanma belirtileri
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Karadağ ve tembellik üzerine 10 tavsiye
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Yasal boşluk olur mu?
H.O.P
H.O.P
Savaş baronları
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Yat Limanı'nda çişi gelen denize... 
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva