Akdeniz Üniversitesi'nde yüz yüze eğitim önlemlerle başladı
Akdeniz Üniversitesi'nde yüz yüze eğitim önlemlerle başladı
Başkan Uysal'dan anlamlı ziyaret
Başkan Uysal'dan anlamlı ziyaret
Eski milletvekili Şahin Mengü, hayatını kaybetti
Eski milletvekili Şahin Mengü, hayatını kaybetti
Antalya OSB Teknik Koleji velilerine iletişim semineri
Antalya OSB Teknik Koleji velilerine iletişim semineri
30 Ekim 2020 Cuma - 09:12

Porsuk ağacı, 4 bin yıl daha yaşayabilir

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde tescili yapılan 9 bin 369 anıt ağaçtan 297'sinin bulunduğu, tanıtım amaçlı internet sitesi hazırladı. Siteye göre Türkiye'nin en yaşlı ağacı 4 bin 115 yaşında Zonguldak'taki porsuk, en uzun ağacı 55 metrelik Gümüşhane'deki göknar oldu.

Porsuk ağacı, 4 bin yıl daha yaşayabilir
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde geçmişle günümüz arasında köprü kuran ve yüzlerce yıllık yaşa sahip, kanunla koruma altındaki anıt ağaçların tanıtımı ve korunması amacıyla bir proje başlattı. Proje kapsamında kurulan anitagaclar.gov.tr internet sitesinde, Türkiye genelindeki tescilli 9 bin 369 ağaçtan 297'sinin il, ilçe, yaşı, boyu, gövde ve tepe çapı verilerinin yanı sıra tarihi öyküsüne yer veriliyor.

KANUNLA KORUMA ALTINDALAR

Anıt ağaçların, geçmişle günümüz, günümüzle gelecek arasında köprü kurabilecek uzunlukta doğal ömre sahip olduğuna dikkat çekilen projede, yöre tarihinde, mistik kültüründe ve folklorunda özel yeri bulunan ağaçlar olduğu belirtildi. Korunan Alanların Tespit Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik hükümlerine göre tabiat varlığı olarak sınıflandırılan anıt ağaçların, sahip olduğu özelliklerden dolayı her türlü önlem alınarak mutlak surette korunması ve doğal miras olarak gelecek nesillere bırakılması gerektiği vurgulandı.

‘SAYGI DUYULAN DOĞAL ESERLER’

Görkemli görünüşleriyle saygı duyulan doğal eserler olarak kabul edilen anıt ağaçların, doğanın kendilerine bahşettiği uzun ömürlerinden dolayı geçmişi geleceğe bağlayan, değeri tartışılmaz zenginlikler olduğu kaydedildi. Bu ağaçların korunmasının hem genç beyinlerde soya bağlılık duygularını geliştirdiği hem de doğa sevgisi ve çevre bilincinin kökleşmesine aracı olduğu belirtildi. Bu özellikleri gösteren ağaçların öncelikle doğru tespit edilmesi ve anıt ağaç olarak tescillenerek koruma altına alınmasının önemine işaret edildi.

HANGİ TÜR AĞAÇLAR VAR

Projede Anadolu'nun dört bir köşesinden yüzlerce yıllık tarihe tanıklık etmiş 50'ye yakın ağaç türü bulunuyor. Doğu çınarı, andız, toros sediri, ceviz, sakız ağacı, yalancı hurma, menengiç, mamut, sedir, çam, meşe, çitlembik, kestane, porsuk, kavak, fıstık, gürgen, zeytin, servi, ahlat, palmiye, kayın ve ıhlamur ağaçlarının çok sayıda türü var.

TÜRKİYE'NİN EN YAŞLISI ZONGULDAK'TA

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, yaşı 4 bin 115 olarak hesaplanan porsuk ağacı, Türkiye'nin en yaşlı ağacı olarak biliniyor. Tepe çapı 9,5 metre, gövde çapı 245 santimetre, boyu 23 metre olan porsuk ağacı, Bronz Çağı'na tarihleniyor. Anadolu'nun bilinen en yaşlı ağacı, dünyanın da en yaşlı beş ağacı arasına giren porsuk ağacının tarihlendirilmesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi'nden Dr. Ercan Oktan ve Dr. Murat Yıldız tarafından yıllık halkaların laboratuvarda incelenmesiyle yapıldı. İncelemelerde ağacın hala oldukça sağlıklı olduğu ve insanlar tarafından zarar görmediği sürece en az 4 bin yıl daha yaşayabileceği belirlendi.

2 BİN YAŞINI DEVİRDİLER

Listede, 2 bin yaşını deviren dört ağaç bulunuyor. Antalya'nın Kumluca ilçesinde 25 metre boy ve 262 cm gövde çapına sahip 2 bin 327 yaşındaki sedir ambar katranı Türkiye'nin en yaşlı ikinci ağacı. Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde 2 bin 280 yaşındaki doğu çınarı, Türkiye'nin en yaşlı üçüncü ağacı. Konya Taşkent'teki 2001 yaşındaki kokulu ardıç ve Hatay Samandağ'da 2001 yaşındaki doğu çınarı da Türkiye'nin en yaşlı ağaçları arasında yer alıyor.

EN YÜKSEĞİ 55 METRE

Türkiye'deki anıt ağaçların en yükseği, Gümüşhane Torul ilçesindeki 401 yaşındaki Göknar ağacı. Göknar ağacının boyu 55 metre olarak hesaplandı. Adıyaman Merkez ve Gölbaşı'ndaki 426 ve 551 yaşlarındaki doğu çınarları, Amasya Merkez'de 531 yaşındaki doğu çınarı ve Kütahya Simav'da 901 yaşındaki doğu çınarı da 40 metre yüksekliğe sahip.

GÖVDE ÇAPI 8.8 METRE

Gövde çapı açısından en geniş gövdeye, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 801 yaşındaki, 880 santimetre gövde çaplı doğu çınarı sahip. 860 santim gövde çapıyla Adıyaman Gölbaşı'nda 426 yaşındaki doğu çınarı ikinci sırada. Kahramanmaraş Onikişubat'ta 2 bin 280 yaşındaki doğu çınarı 760 santim gövde çapıyla üçüncü. Hatay Samandağ'da 2001 yaşındaki doğu çınarı 750 santim ile dördüncü. Aksaray Merkez'deki 501 yaşındaki kasnak meşesi 608 santim ile beşinci.

1000 YAŞINI DEVİRENLER

Listede 1000 yaşını deviren 22 ağaç bulunuyor. Bulundukları il, türleri ve yaşları şöyle;

Adıyaman merkezde doğu çınarı 1092. Ankara Nallıhan'da kokulu ardıç 1083. Antalya Elmalı'da kokulu ardıç 1701, Korkuteli'nde doğu çınarı 1001, İbradı'da kestane 1001. Burdur Ağlasun'da doğu çınarı 1201, Altınyayla'da sedir 1201. Düzce Cumayeri'nde doğu çınarı 1101. Elazığ Palu'da doğu çınarı 1147. Hatay Merkez'de zeytin 1351. Isparta Yalvaç'ta kokulu ardıç 1101. İstanbul Sarıyer'de Londra çınarı 1381. Konya Güneysınır'da kokulu ardıç 1001. Kütahya Merkez'de saplı meşe 1146. Manisa Kırkağaç'ta zeytin 1651. Mersin Mut'ta zeytin 1300, Mezitli'de zeytin 1000. Muğla Yatağan'da 1001 ve 1501 yaşında iki zeytin. Sakarya Taraklı'da doğu çınarı 1081, Akyazı'da doğu çınarı 1061. Şanlıurfa Akçakale'de zeytin 1326.

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(GUMUSHANE GOKNAR)(FOTO:ANTALYA-DHA)

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(KUMLUCA SEDIR AMBAR KATRANI)(FOTO:ANTALYA-DHA)

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(PORSUK ZONGULDAK-EN YASLI 4115)(FOTO:ANTALYA-DHA)

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(OSMANGAZI DOGU CINARI)(FOTO:ANTALYA-DHA)

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(KASNAK MESESI AKSARAY)(FOTO:ANTALYA-DHA)

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(GUNEY SINIR-KOKULU ARDIC)(FOTO:ANTALYA-DHA)

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(GOLCUK-DOGU CINARI)(FOTO:ANTALYA-DHA)

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(AKSEHIR DOGU CINARI 701 YAS)(FOTO:ANTALYA-DHA)

CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI, TURKIYE GENELINDE TESCILI YAPILAN 9 BIN 369 ANIT AGACTAN 297'SININ BULUNDUGU TANITIM AMACLI INTERNET SITESI HAZIRLADI.(AGLASUN DOGU CINARI 1201 YAS)(FOTO:ANTALYA-DHA)

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

Etiketler:
 
Akdeniz'in 'coğrafi işaret' haritası çıktı
 
Elma ağacı çiçek açtı; üreticiler şaşkına döndü
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Akdeniz'in 'coğrafi işaret' haritası çıktı
ANTALYA Ticaret Borsası'nın, Türkiye'de yok olmaya yüz tutmuş yöresel ...
Antalyalı spikerden acı haber
Uzun zamandır kanserle mücadele eden ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un ...
42 yılda 1000'in üzerinde oyuncak araba biriktirdi
ANTALYA'da 8 yaşında 25 kuruşa satın aldığı yeşil oyuncak arabayla hayatı ...
 
Antalya'da 100 palmiye yangında küle döndü
ANTALYA’da çıkan yangında, 30 yıllık yaklaşık 100 palmiye ağacı küle döndü. ...
Muratpaşa’da 29 Ekim kutlamasında muhteşem tablo
Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet’in ilanının ...
Kız istemek için Antalya'ya geliyorlardı...
KONYA'nın Seydişehir ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan minibüsün ...
 
Kadınlar denizde bayrak açıp, Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı
ANTALYA'nın Finike ilçesinde bir grup kadın, denizde Türk bayrağı açarak, ...
Kaş'ta 60 tekneyle, Meis Adası önünde Cumhuriyet coşkusu
CUMHURİYET Bayramı'nın 97’nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Antalya'nın ...
Ampute edilen deniz kaplumbağası denize bırakıldı
ANTALYA'nın Alanya ilçesinde 3 ay önce sahilde yaralı halde bulunan yavru ...
 
Dursun Gündoğdu
Antalya'da bir grup gazete topluyor
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Başkomutanım Atatürk'e özlem
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
23 yıl sonra yeniden
İsa Altun
İsa Altun
Bağımlılık, öfke ve stres yönetimi
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Güle güle Sakız kızım
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Yetki mi, sorumluluk mu?.. Hangisi önce gelir?
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Biz kadınlar
Prof. Dr. Duran Canatan
Prof. Dr. Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Ağustos ayında duygularınızda geçmişten kaynaklanan bir karmaşıklık yaşayabilirsiniz. Geçici olan günlük gerilimli ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva