Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

 
Hava Durumu
ANTALYA 
5 / 20
DOLAR
3,8307
EURO
4,5122
IMKB
109,371
Prof.Dr. Demirbaş: Organ yetmezliği zengin- fakir tanımaz
Prof.Dr. Demirbaş: Organ yetmezliği zengin- fakir tanımaz
 
MESLEK hayatında 5 bin böbrek, 500'ün üzerinde de karaciğer nakli yapan Prof.Dr. Alper Demirbaş, "Organ yetmezliği ve ölüm zengin misin, fakir misin diye sormaz, yaşının, mesleğinin de önemi yoktur, herkes eşittir. Hayat kurtarmak için öldükten sonra organlarınızı bağışlayın" dedi.
 
1.11.2016 - 15:59

Türkiye'de hayata tutunmak için başta böbrek olmak üzere organ bekleyen on binlerce hasta bulunuyor. Her yıl 100 kronik böbrek hastasından 14'ü yeterli organ bağışı olmadığı için hayatını kaybediyor. Türkiye'de bulunan 70 bin kronik böbrek hastası uygun organ bulamamaları halinde 9 bini hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Antalya Medical Park Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, her yıl 8-10 bin yeni kronik böbrek hastasının organ bekleyenler arasına katıldığını açıkladı. Prof.Dr. Demirbaş, böbrekten sonra en çok ihtiyaç duyulan organların karaciğer ve kalp olduğunu söyledi. Türkiye'de yılda 3 bin civarında böbrek nakli gerçekleştiğine işaret eden Prof.Dr. Demirbaş, bunun ikiye katlanması gerektiğini, bunun da hem kadavradan hem de ailelerden elde edilecek organ bağışıyla mümkün olabileceğini vurguladı.

373 KADAVRA ORGAN BAĞIŞI YAPILDI

ABD'de geçen yıl gerçekleşen 30 bin civarındaki böbrek naklinin yüzde 67'sinin kadavra bağışından sağlandığını aktaran Prof.Dr. Alper Demirbaş, Türkiye'de ise 70 bin kronik böbrek hastasından 28 bininin kadavradan organ beklediğini söyledi. Geçen yıl Türkiye'de 373 kadavra organ bağışlandığını aktaran Prof. Dr. Alper Demirbaş, “Bu bir eksiklik ya da geri kalmışlık değil. Yıllardır kadavra bağışının artırılması için uğraşıyoruz ama bu zaman isteyen bir şey" dedi. 

ORGAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Bugüne kadar 5 bin böbrek, 500'ün üzerinde ise karaciğer nakli gerçekleştiren Prof.Dr. Alper Demirbaş, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası öncesinde şu çağrıda bulundu:

"Organ yetmezliği ve ölüm ne cinsiyet tanır, ne de millet. Zengin misin, fakir misin diye sormaz, yaşının, mesleğinin de önemi yoktur. Herkes eşittir. Organ nakliyle 20 yılı aşkın süredir uğraşan biri olarak 'Lütfen öldükten sonra organlarınızı bağışlayın' diyorum. Çünkü toprak oluyorlar. Öbür dünyada onlara ihtiyacınız olmayacak, bunu bütün dinler de bu şekilde söylüyor. "

DİYALİZ HAYATA BAĞLAR, NAKİL HAYAT KURTARIR

Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada organ kıtlığı yaşandığına işaret eden Prof.Dr. Demirbaş, kadavradan elde edilecek organların da organ yetmezliği olan hastalar için yeterli olmadığını vurguladı. Geçmişte diyaliz makinesi azlığı ya da yaygın olmadığı için böbrek hastalarının çoğunun kaybedildiğini anlatan Prof. Dr. Demirbaş, "Şimdi böbrek hastalarını daha uzun yaşatmak mümkün. Tüm bunlar da organ ihtiyacını artırıyor. Diyaliz hastaları hayata bağlar ama hayat kurtaran nakildir. Bu hastalığın kesin çözümü böbrek naklidir" diye konuştu. 

"ORGAN NAKLİ SADECE BİR AMELİYAT DEĞİL" 

Canlı ya da kadavra vericili olsun nakil konusunda tıbbın yanı sıra hukuk, etik, felsefe, sosyoloji, ekonomi ve eğitimin de etkili olduğunu kaydeden Prof.Dr. Alper Demirbaş, bu nedenle Türkiye'de organ nakli ve bağışı sorununun çözümü için tüm bu alanların dikkate alınması ve bu alanlara ilişkin çalışılması gerektiğine dikkati çekti. Özellikle son yıllarda Sağlık Bakanlığı'nın organ nakli konusuna önem vermesiyle birlikte, Türkiye'deki organ nakli sayısının artış gösterdiğini ifade eden Prof.Dr. Demirbaş, bunun sonucunda 1998 yılında 360 olan böbrek nakil sayısının 2015'te 3 bin 200'e ulaştığını ancak bunun da hastaların yaklaşık yüzde 5'ine tekabül ettiğini söyledi.

BÖBREK NAKİLLERİNDE BAŞARI ORANI YÜZDE 98

Prof.Dr. Alper Demirbaş, organ nakillerindeki başarıda ise en önemli iki faktörün uygun organ ve tecrübeli ekip olduğunu söyledi. Böbrek nakillerinde başarı oranının yüzde 98, karaciğerde ise yüzde 85 olduğunu kaydeden Prof.Dr. Demirbaş, bu hastaların hasta olmayan kişilerle aynı sağlık durumuna ulaştığını belirtti.

BÖBREK HASTALIĞI SİNSİ İLERLİYOR

'Böbrek hastası olmamak ya da tedavide geç kalınmamak için ne yapılmalı?' sorusuna da cevap veren Prof. Dr. Alper Demirbaş, böbrekleri korumak için öncelikle sağlıklı yaşanması ve sık sağlık kontrolünden geçilmesini önerdi. Böbrek hastalarından yarısından fazlasında hastalığın çok sinsi seyrettiğini aktaran Prof. Dr. Demirbaş, sinyalleri ise "Vücutta ödem olabilir, idrarda azalma ve koyulaşma olabilir. Birden tansiyon çok yükselebilir" diye özetledi. Böbrek hastalığının en önemli nedenlerinden birinin insüline bağlı şeker hastalığı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Demirbaş, bu nedenle şeker hastalarının şeker kontrollerini çok dikkatli yapmalarını tavsiye etti.

ANTALYA, (DHA)

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0    


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Ulusal Hematoloji Kongresi Belek'te yapıldı

13 kişi 750 kilo zayıfladı

İsveçli hastalar, Antalya'da şifa buluyor
»  Yüz nakli oldu; evli, mutlu ve çocuklu
»  Organ nakli ile hayata tutundular
»  Beyinsiz ama yaşıyor
»  Serik'te şifa buldu
»  Prof. Dr. Mustafa Özdoğan meme kanseri için uyarılar
»  Kulaklarından canlı kene ve arı çıktı
»  Anneden oğluna bayram hediyesi böbrek
»  8 ayda 220 organ, 1 doku nakli
»  Instagram'da Ünlülerin Paylaştığı Zayıflama Ürünü LipoMagnet
»  Son yıllarda anti varis setiyle varislerden kurtulma yöntemi
»  Diyabet ve kalp hastaları Ağustos güneşine dikkat
»  AÜ Yenidoğan Yoğun Bakım'da yangın
»  Astım hastaları yazın bunlara dikkat
»  Şiddetli kaşıntının nedeni bakın ne çıktı?
»  Çocuklarını göremeyince intihara kalkıştı
»  İşeme rahatsızlığına ilaçsız tedavi
»  Ameliyattan 3 saat sonra hastanede kına gecesi
»  Memorial'a güçlü bir isim
»  2015'te 8 milyon hasta hizmet aldı
»  Kalp kapağı robotla değişen kadın, 1 hafta sonra tarlaya döndü
»  Antalya'daki hastaneyi İstanbul'a bağladılar
 
 
 
Büyükşehir uyuma...
 
Dursun Gündoğdu
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın İsmet Paşa’ya gösterdiği vefa
 
Tufan Türenç
 
 
Kentimizde güzel şeyler oluyor dostlar
 
Nesrin Mater
 
 
Öğretmenler günümüz kutlu olsun
 
Serpil Nur Abiral
 
 
Antalyaspor ve şehremin !
 
Turgay Alp
 
 
Zehirli tuzakta internetin etkisi
 
İsa Altun
 
 
EKDAĞ'a kadın eli
 
Mesut Gürkan
 
 
Azap ve Araf
 
Zeyyat Şahin
 
 
TALAS EMMİ PROJESİ TAMAMLANDI
 
Duran Canatan
 
 
Talya/ASAT/CHP
 
DUYDUM/GÖRDÜM
26 yıl sonra babasına kavuştu

26 yıl sonra babasına kavuştu

Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bu yıl ertelediğiniz tüm konuları çözmeniz gereken bir yıl olacak. Geçen sene hayatınızda oldukça büyük değişimler ...
 
 
  RSS

Gün Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Gün Haber sorumlu tutulamaz.