ATSO Eğitim ve Sanat Merkezi inşaatı sona yaklaştı
ATSO Eğitim ve Sanat Merkezi inşaatı sona yaklaştı
Tour of Antalya 10-13 Şubat tarihlerinde koşulacak
Tour of Antalya 10-13 Şubat tarihlerinde koşulacak
Antalya'nın tarım sektöründe ihracat 1 milyar dolara koşuyor
Antalya'nın tarım sektöründe ihracat 1 milyar dolara koşuyor
Palandöken cıvıl cıvıl
Palandöken cıvıl cıvıl
21 Ekim 2021 Perşembe - 11:21

Sanayici 'gübre ihracatı' yasağına tepki gösterdi

GÜBRE üreticileri, Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen ihracat yasağına isyan etti. Sanayiciler ihracat yasağının birçok firmayı iflasa sürükleyeceğini savunarak, kararın iptalini talep etti.

Sanayici  gübre ihracatı  yasağına tepki gösterdi
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Bir süre önce ihracatı kayda bağlı mallar listesine alınan gübre ve gübre hammaddeleri için bu kez doğrudan ihracat yasağı getiriliyor. İhracatçı birliklerine ve gümrüklere gönderilen yazıyla söz konusu ürünlerin ihracat işleminin kayda alınmayacağı bildirildi. Ticaret Bakanlığı'nın gübre ihracatını yasaklaması, sektörde infiale neden oldu. Gübre üreticileri alınan kararının birçok firmayı iflasın eşiğine getireceğini belirtti. Gübre üretiminde Türkiye'nin öncü firmalarının yer aldığı Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sanayicileri, sahaya sorulmadan, sektör temsilcileri ile istişare edilmeden masa başında alınan bu kararın, hem ülke ekonomisinde, hem ihracatta hem de istihdamda çok büyük kayıplar yaşanmasına neden olacağını aktardı.

'SEKTÖR ÇÖKER'

Yasak kararını değerlendiren Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB)Başkanı Ali Bahar, konunun önemini "Burada bir sektörün çöküşünden bahsediyoruz" sözleri ile özetledi. Söz konusu yasak kararının fiyatları düşürmeyeceğini tam aksine bir artışa neden olacağına dikkat çeken Başkan Başkan Bahar, "Sektörün ihtiyacı olan toplam hammaddenin yüzde 95'i yurt dışından temin edilmektedir. Dolayısıyla ithalat yapmaya mecburuz. Bu ithalatını yaptığımız hammaddelerin fiyatları tüm dünya piyasalarında enerji, lojistik ve temel girdi fiyatlarına bağlı olarak yüzde 300 ile yüzde 500 arasında artmıştır. Ayrıca son zamanlarda döviz kurunda yaşanan yükselişler de gübre fiyatlarının artmasında önemli bir etken olmuştur. Yurtiçindeki gübre fiyatlarının artışının temel sebepleri bunlardır" dedi.

LİDERLİĞİ ALTIN TEPSİDE SUNUYORUZ

İthal edilen ürünlerin ülkede işlenerek ihraç ediliyor olmasının, cari açığı kapatan önemli bir faktöre dönüştürüldüğünü anlatan OSB Başkanı Bahar, "Sektör yıllarca emek vererek hammaddesini tedarik ettiği Çin gibi çok zor bir pazara dahi ihracat yapar hale gelmişken, bu kazanımları yok etmek değil kendi ayağımıza, kafamıza kurşun sıkmakla eş değerdir. İspanya dünyada pazar lideri konumdayken, Türk gübre üreticileri son zamanda yaptığı çalışmalar ile Avrupa'daki firmalara rakip olmuşlardır. Yasak kararı ile liderliği yabancı firmalara altın tepsi içinde sunuyoruz. Bunun nedenini anlamak mümkün değildir" şeklinde konuştu.

'SANAYİCİ BATSIN MI?'

Sektörün uzun uğraşlar sonucunda ihracat alanında büyük başarılara imza attığını aktaran Başkan Bahar, "Yıllarca çalışılıp yurt dışında yeni pazarlar yaratıldı. Devlet diyor ki 'ihracat yapın, döviz kazandırıcı hizmetleri artırın' benim sanayicim de bunu gerçekleştirmek için makinalar alıyor, istihdam sağlıyor, borçlanıyor, yeni yatırımlar yapıyor, tam ihracata başlıyor ve siz bunu yasaklıyorsunuz. Ne yapsın benim sanayicim, batsın mı? Böyle şey mi olur" diye sordu.

SANAYİCİ TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA KALACAK

Şu an ihracat yapılan ülkelerde dikim zamanı olduğuna vurgu yapan Başkan Bahar, "Sanayicinin taahhüdü var, sanayici ön ödeme almış, sözleşme imzalamış, bunu sabahtan akşama iptal ederseniz benim sanayicim tazminat ödemek zorunda kalacak. Bu ülke ekonomisine zarardır, dolayısıyla hepimizin cebinden çıkacaktır. Sektörün kullandığı birçok emtia borsada işlem görmektedir. Bakır sülfat, çinko, mangan ve demir gibi emtiaların borsada fiyatı artıyorsa, diğer bir yandan da enerji ve lojistikte maliyetler artıyorsa, yurt dışından getirilen bu ürünler, nasıl daha ucuza temin edilebilir? Hiç kimse fiyatı sürekli artan bir ürünü daha ucuza satmaz. Bu ticaretin kanununa aykırıdır" ifadelerini kullandı.

TARIMDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

İhracatın ülke tarımında sürdürülebilirliği sağladığını söyleyen Bahar, "Sanayici ihracattan sağladığı kaynak ile yurtiçinde çiftçimize vadeli verdiği ürünü sübvanse ediyor, yani tarımın sürdürülebilirliğini sağlıyor. İhracat olmazsa elindeki finansman gücünü kaybedecek, maliyet yükü artacak, bunu da çiftçiye yansıtmak zorunda kalacaktır. Ülkece, fiyat düşürmeye çalışırken tam aksine fiyatların artmasına neden olacak bir yanlışın eşiğindeyiz. Bu yasak uygulanırsa fiyatların artması kaçınılmazdır. Bu gerçekleşirse kapanan işletmeler olacak istihdamda zarar görecektir. Bu riski nasıl göze alıyorsunuz?" şeklinde konuştu.

GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANSIN

Konu hakkında çözüm önerilerini sıralayan Başkan Bahar, şöyle konuştu:

"Eğer bir yasak konulacaksa bu yasak katma değer sağlanmış ürünlere konmamalıdır. GTİP numaraları detaylandırılmalı, hammaddeler buradan ayrıştırılmalı, gerekirse devletimiz ithal edilen hammaddelerin gümrük vergilerini belirli bir süreliğine sıfırlamalı, gelecekse sadece hammaddelerin ihracatına yasak getirilmelidir. Ancak hammaddeler katma değerli özel bir ürüne dönüştürülmüşse buna yasak getirilmesi büyük bir yanlış içermektedir. Çiftçinin yoğun olarak kullandığı taban gübrelerinin sübvanse edilmesi de bir başka çözüm odaklı hamle olacaktır. Ayrıca gübre üreten büyük tesislerin hammaddelerine sübvansiyon uygulanarak fiyat artışı önlenebilir. Bu kadar çeşitli GTİP numarası ile ihracat engeli dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Yabancı ülkeler hammaddeler üzerinden engellemeler ile kendilerine bir koruma kalkanı oluşturmaktadır. Rakip ülkelerin bir araya gelip bize yapamayacağı kötülüğü şu an biz kendi elimiz ile ülkemizin başına musallat ediyoruz."

HİSARCIKLIOĞLU İLE GÖRÜŞTÜLER

Yasak kararının neden olacağı sorunları ve çözüm önerilerini bir rapor halinde, bir dizi programa katılmak için Antalya'ya gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na sunan Başkan Ali Bahar'a, Antalya OSB'de gübre üretimi yapan sanayiciler ile sektör temsilcileri de eşlik etti. Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Başkanı Metin Güneş, Antalya OSB'de gübre üretimi yapan firmaların yönetim kurulu başkanları Osman Bahçe, Barış Büyükyörük, Hakan Pakalın, Harun Öztürk ve Sami Dilek, Başkan Ali Bahar ile birlikte alınan kararın firmalarda, sektörde, ekonomide ve Türk tarımında neden olacağı tahribat ile ilgili Hisarcıklıoğlu'na kapsamlı bilgiler verdi.

GUBRE URETICILERI, TICARET BAKANLIGI TARAFINDAN GETIRILEN IHRACAT YASAGINA ISYAN ETTI. SANAYICILER IHRACAT YASAGININ BIRCOK FIRMAYI IFLASA SURUKLEYECEGINI SAVUNARAK, KARARIN IPTALINI TALEP ETTI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

ANTALYA,(DHA) 

 
Kardeşini öldüren sanığa 'haksız tahrik' indirimiyle 17 yıl 6 ay hapis
 
Okul servisine ateş açtı
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
taş 22 Ekim 2021 Cuma 04:56

İyide içerde ihtiyaç varsa yürütme ne yapsın,bu memlekette üretim yapılıyorsa zaman zaman olağanüstü hallerde ihracat kısıtlaması veya üretiminin yüzde şu kadarını ancak ihracata verebilirsiniz,diğeri iç piyasaya verilecek diye kararlar alınabilir.Önce bu memlekette yaşayanların ihtiyaçları karşılanacak,bu memleketin işçisini çalıştır,bu memleketin havasını suyunu kullan, sonrada kalk yok zarar ederiz de. Herkes fedakarlık yapacak,geçici veya sürekli düzenlemeler yapılabilir,aslında öyle de olmalı,bir oran getirilmeli ve yılda üretimin yüzde diyelim ki 50 si ihracata gidecek gibi.Yurt içinde gübre fiyatları uçmuş,bu kadar neden pahalı,vatandaş gübreye ulaşamazsa yiyecek olurmu,olmayınca da gıdada temin güçlüğü çekilmeye başlar ki o daha vahim.Yıllar içinde kırsal alanda çiftçi bırakılmadı ve şehirlere göç edilmesi sağlandı,ayrıca nüfus artış hızı da çok olunca genç bir nesil oluştu ancak işsizlik hat safhada,yılların yanlış politikaları sonucu gelinen nokta tam bir iflas.Maalesef vatandaş olarak har vurup harman savurmanın ve üretmeden lüks yaşamın sonucunu acı bir şekilde ödeyeceğiz gibi,tasarruf ve yatırım olmadığı sürece bunlar kaçınılmaz,daha neler yaşayacağız hep beraber göreceğiz.Sokaklara bir bakın trafikteki araçların hangisini biz üretiyoruz ve çoğunluğu da pahalı araçlar,kendi markamızı yaratamamışız,bunun yakıtını da dışardan aldığımıza göre,dolar deseniz uçuşa geçmiş.Ne diyorlardı koca koca proflar,gazeteciler,politikacılar,hele bir oy verin şu 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine' bir geçelim Türkiye uçacak.Gerçekten de uçurmaya başladılar ama nereye doğru,paraşütlerinizi hazırlayın anlaşılan çok sert bir iniş yapılacak,dayanan dayanacak,dayanamayan kol bacak kıracak.Hani diyorlardı ya 'Aya'sert bir iniş yapacağız,görünen oki 'Ay'dan' önce hepimiz daha önce Dünya'da ser bir iniş yapacağız.Belkide bu bir ön alıştırma olacak,ama şöyle bir geriye dönüp son 20 yıla bakarsak 2020 den beri Ak Parti'nin hiç bir kabahatı yok,bütün kabahat vatandaş olarak bizim, her girdiği seçimde daha fazla oy verdik,onlarda hep biz doğru yapıyoruz sanarak yanlışlarını göremediler.Çünkü yönetici olan kadrolar çoğunluğu memleketin bütün nimetlerinden faydalandılar ve han hamama kavuştular ve gittikçe vatandaştan koptular.Gelinen noktadan dönüş mümkün mü mümkün,eğer sistemde hemen düzeltme yapsalar ve yasama ile yargı yürütmenin emrinden çıkarak ayrı güç haline gelse piyasalara güven gelecek.Oysa onu da yapmıyorlar,o zaman geriye bir tek çare kalıyor hemen erken seçime gidilmelidir.Yoksa sonumuz hepimizin ekonomik yönden çok kötü olacak.Nereye kadar sürekli dolarla borçlanıp bu çarkı çevireceksiniz,en kötü ekonomist kadrolar bile bunu başaramazdı ama ne yazık ki son 5 senede hızlıca bütün değerler aşağı doğru gidiyor.Bütün yetkiyi bir kişiye verirseniz,karar alıcı bütün makamların elleri kolları bağlı olduğu gibi düşüncelerini de bağlamış oluyorsunuz.İşin tuhafı herkes yanlış giden bir şeyler olduğunu görüyor ancak hep seyir vaziyette,araç duvara çarpana kadar da herhalde öylece seyir edecekler, ta ki kaptan kendi gözüyle görsün diye.O nedenle vatandaş olarak varsa yumuşak giyecekler giyelim,çarpışma anında en fazla bizler yaralanacağız,yoksa o yöneticilerin tuzları kuru en fazla ceketlerini alır giderler.Zaten Dünyalıklarını hazırlamışlardır,ölene kadar yeseler bitiremezler.Olan geniş halk kitlelerine olacak,en iyisi biz şimdiden ağlamaya hazırlanalım.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kardeşini öldüren sanığa 'haksız tahrik' indirimiyle 17 yıl 6 ay hapis
ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde, zeytin ağaçlarının kesilmesi nedeniyle ...
Çandır: Tarım girdi fiyatları yükselişte
ANTALYA Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu’nun ...
Jandarmadan kaçak sigara operasyonu
MANAVGAT İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, piyasa değeri 55 bin lira ...
 
Hayatı şiir oldu
ANTALYALI şair, yazar ve ressam Saniye Seycan Ülgüt, 3 kitapta topladığı ...
Ressam Ağayar'ın eserleri Ankara'da
ANTALYALI ressam Şule Ağayar, özel davet üzerine 9'ncu kişisel resim sergisini Ankara'da açtı.
Madama Butterfly yeni sezonda ilk kez sahnede
ANTALYA Devlet Opera ve Balesi, geçtiğimiz sezonlarda kapalı gişe sahnelediği ...
 
Firariyken avukata vekalet verince eşi ve çocuklarını ölüm korkusu sardı
ANTALYA'da, kızı M.B.'ye (15) cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına ...
Kaş'ta 605 ünite kan bağışı
ANTALYA'nın Kaş ilçesinde iki hafta süren kan bağışı kampanyasında 605 ünite kan topladı.
6 Rus casusun hedefindeki kişiler belli oldu
Türkiye'deki silahlı eylem hazırlığında bulunan 6 Rus ve Özbek uyruklu şahıs tutuklandı.
 
Dursun Gündoğdu
Büyükşehire Dokuma’dan başkan çıkmaz
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Halk kaybediyor
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Bu yaşıma geldim böyle bir vahşet duymadım
İsa Altun
İsa Altun
NARKOTİK SUÇLAR VE UYUMA PROJESİ
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
23 yıl sonra yeniden
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Yetki mi, sorumluluk mu?.. Hangisi önce gelir?
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Biz kadınlar
Prof. Dr. Duran Canatan
Prof. Dr. Duran Canatan
Eşitlik Projesi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva