Antalya'da kıyafetiyle denize giren kadını polis kurtardı
Antalya'da kıyafetiyle denize giren kadını polis kurtardı
Turunçgillerin en irisi pomelo, en küçüğü kamkat
Turunçgillerin en irisi pomelo, en küçüğü kamkat
Omicron Avrupa'daki vakaları katlayabilir
Omicron Avrupa'daki vakaları katlayabilir
Mandalina yüklü kamyona çarptı: 1'i ağır 7 yaralı
Mandalina yüklü kamyona çarptı: 1'i ağır 7 yaralı
28 Eylül 2020 Pazartesi - 13:36

Taciz şüphelilerinin serbest kalmasına tepki

ANTALYA'nın Korkuteli ilçesinde zihinsel engelli 17 yaşındaki torununa cinsel tacizde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 2'si kadın 5 şüphelinin adli kontrolle serbest bırakılmasına babaanne Gülbeyaz A., "Bu karara isyan ediyorum" diyerek tepki gösterdi.

Taciz şüphelilerinin serbest kalmasına tepki
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Antalya merkezde yaşayan emekli Gülbeyaz A., oğlunun cezaevine girmesi, gelinine şizofren teşhisi koyulması üzerine biri yüzde 65 zihinsel engelli 3 torununun bakımını üstlendi. Astım hastası olan Gülbeyaz A., bir süre önce ise sağlık sorunları nedeniyle Korkuteli'ne yerleşti.

En büyük torunu Antalya'da üniversite eğitimi alan babaanne, kiraladığı evde 2 torunuyla yaşamaya başladı.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Gülbeyaz A., zihinsel engelli torunu G.A.'nın ev sahibinin kızıyla tanışmasıyla hayatının kabusa dönüştüğünü belirtti. Ev sahibinin kızıyla gezmeye giden G.A.'ya iddiaya göre, bir kişi cinsel tacizde bulundu. Torununun okulunda olayı anlatmasıyla durumdan haberdar olan Gülbeyaz A., 6 Ağustos'ta savcılığa suç duyurusunda bulundu. Aynı gün Y.T., H. ve M.A. adlı erkek şüpheliler ile N.P. ve soyadı öğrenilemeyen F. adlı kadın şüpheliler, gözaltına alındı. Şüpheliler, sevk edildikleri adliyeden adli kontrolle serbest bırakıldı. 

'TORUNUMA BU FELAKETİ GETİRECEĞİNİ HİÇ DÜŞÜNMEDİM'

Babaanne Gülbeyaz A., şüphelilerin serbest bırakılmasına tepki göstererek, "Korkunç bir olayla karşılaştım. Üç torunuma bakıyorum. Ablaları, Antalya'da üniversite okuyor. G.A. ve Y.E.A., yanımda kalıyor. Mahkeme kararıyla 8 aylıkken G.A.'yı, 1,5 yaşındayken Y.E.A.'yı aldım. 8 yaşında da ablalarını aldım. 15 yıldır bu çocukların bakımı benim üzerimde. Okula çok yakın olduğu için Ş.K.'nin evine taşındım. Ev sahibi, 'Kaç kişi kalacaksınız?' diye sorduğunda, 'İki torunum ve bir de ben' dedim, torunumun bir tanesinin zihinsel engelli olduğunu söyledim. Kızının torunuma sahip çıkabileceğini ifade etti. Bu kızın torunuma felaketi getireceğini hiç düşünmedim" dedi.

'ÇOK BEĞENDİM, BANA AYARLA'

Korkuteli'ne taşınalı 3 ay olduğunu aktaran Gülbeyaz A., "Taşındıktan 15- 20 gün sonra, ev sahibimin kızı, torunumla dışarı çıkmak istedi. Ev sahibimin kızı N.P., F. isminde bir kız arkadaşı ile  torunumu alıp, gezmeye gitti. Çocuğumun fotoğrafını Y.T. ismindeki şahsa gönderiyorlar. Bu şahıs da 'Çok beğendim, bana ayarla' diyor, bunlar faaliyete geçiyor" diye konuştu.

'ÇOCUĞUMUN ÖZEL BÖLGELERİNE DOKUNMAYA BAŞLIYOR'

Bu olaydan 1- 2 gün sonra torunu G.A. ve kardeşi Y.E.A. ile komşu kızı N.P.'nin yeniden dışarı çıktıklarını kaydeden Gülbeyaz A., şöyle konuştu:

"N.P.,  erkek torunum Y.E.A.'ya saldırıyor ve boğazını sıkmaya başlıyor. Y.E.A., 'Abla geç kaldık babaannem kızar' demesine rağmen çocuğumu bırakmıyor, boğazını sıkıyor. O esnada 2 bekçi olayı görüyor, 'Ne yapıyorsun sen neden boğazını sıkıyorsun?' diyerek müdahale ediyorlar.

Y.E.A., eve geldi. Ablasının nerede olduğunu sordum, 'N.P. bırakmadı' dedi. Aramaya başladım fakat telefonlarıma cevap alamadım. Torunum oradan ayrıldıktan sonra N.P., Y.T.'yi arayarak kanala çağırıyor. Şahıs oraya yanında H. isimli bir çocukla geliyor. Dördü, Şehitler Parkı'na gidiyor. N.P., 'Ben sigara içmeye gidiyorum' diyerek Y.T.'ye benim torunumu teslim ediyor. Y.T., çocuğumun özel bölgelerine dokunmaya başlıyor. Çocuğum 'Sen ne yapıyorsun' deyince, Y.T., 'Ben seni çok beğendim, seninle beraber olmak istiyorum' ifadesini kullanıyor. Çocuk vurmaya başlıyor. Benim çocuğumu, bir eliyle ağzını kapatarak yere yatırıyor. Tacizde bulunuyor. Çocuğum tekme atarak kurtuluyor.  Eve geldiğinde üstü başı ıslak vaziyetteydi.

Ne olduğunu sorduğumda 'Kola döküldü' diye cevap verdi.  İki parmağını ağzına sokarak, bebek gibi yatıyor, yemek yemesi bitti, psikolojisi çökmüş durumda, konuşamıyor. Çocuğumda anormallik olduğunu fark ettim ama bu boyutta olduğunu anlamadım."

'AĞLIYOR VE DURUMU AÇIKLIYOR'

Olayın ardından Y.T.'nin çevrede bu konuyla ilgili konuşmaya başladığını, bundan cesaretlenen M.A. isimli bir kişinin de torunu G.A.'nın yanına gelerek 'Seninle bir şey konuşmak istiyorum' dediğini kaydeden Gülbeyaz A., "Arkadaşlarının arasından çocuğumu alarak, uzaklaştırıyor. Y.T. isimli şahsın yaptığını o da yapıyor. Hafızam durmuş vaziyette.  N.P. ile diğerleri, torunumu 'Bu olayı emniyete taşırsanız, babaannene söylersen, bir yerde konuşursanız babaannenizi öldürürüz' diyerek tehdit etmişler. Çocuğum 7 yıldır rehabilitasyon desteği alıyor, orada ağlıyor ve durumu açıklıyor. Psikolog devreye giriyor, beni de bilgilendirdiler. Bu olaylardan sonra ceset gibi oldum, sokakta bir genç görsem 'Bu mu benim çocuğuma dokunan?' diye bağırıyorum. Benim çocuğum engelli olduğu halde nasıl böyle bir şeye cesaret ettiler?" diye konuştu.

'ÇOCUĞUMUN HAYATI BİTTİ'

Konuyu yargıya taşıdığını, savcının duyarlı davranarak şüphelilerin tutuklanması talebinde bulunduğunu ifade eden Gülbeyaz A., "Hakim nasıl böyle bir karar verdi asla içime sindiremiyorum. Böyle bir fiilin gerçekleşmesi mi gerekiyordu? Benim çocuğumun hayatı bitti, bu çocuğumun vebalini kim üstlenecek? Nasıl bu insanları denetimli serbestlik altında bırakırsınız? 17 yaşında buna cesaret eden bir insan, 20- 25 yaşında neler yapacağını düşünemiyorum. Nasıl böyle bir karar verdi hakimim? Karşısına çıkıp, bunu sormak istiyorum. Bana idam cezası versin, benim dayanacak gücüm kalmadı. İnsanlıktan çıktım ben. Gerekenin yapılmasını istiyorum. Hakimin verdiği bu karara isyan ediyorum. Bu saatten sonra benim dönüşüm yok. Yakınları sürekli beni tehdit ediyor" diye konuştu.

'ARTIK YETER'

Engelliler Derneği Başkanı Gülsüm Kabadayı ise şöyle dedi:

"Ben bu çocukları 7 yıldır tanıyorum. Özel çocuk olduğunu biliyordum. Gerekenin yapılmasını istiyorum. Şu an adliye makamlarında ama buradan yetkililere sesleniyorum, lütfen çocuğumuza, kadınımıza dokunmasınlar, artık yeter diyoruz. Hele özel çocuklarımıza hiç dokunmasınlar. Yüce adalete inanıyoruz. Gerekenin yapılmasını istiyoruz. Analar çocuklarımız ağlamasın yeter."

AVUKAT ERTUĞRUL: TUTUKLAMA OLMAMASINA ŞAŞIRIYORUM

Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Serap Ertuğrul da zihinsel engelli çocuğun yaşadıklarının toplum vicdanını yaraladığını belirterek, "Bir kız komşusunun engelli kızını telefonla pazarlıyor ve o telefondaki kişi de 'beğendim, getir' diyor. Kız bu sapıktan çırpınarak kurtuluyor. Savcılık bu kişi için tutuklama isterken, mahkeme tutuksuz yargılamaya karar vermiş. Ben bu memlekette tutuklama olmamasına şaşırıyorum" dedi.

SAVCILIK RAPOR BEKLİYOR

Olayın henüz soruşturma aşamasında olduğunu da sözlerine ekleyen Ertuğrul, "Savcılık kızın zihinsel engeliyle ilgili rapor bekliyor. Ayrıca, Çocuk İzleme Merkezi'nin değerlendirme raporu ile birlikte adli muayene raporları bekleniyor. Şüpheliyle engelli kızı pazarlamaya çalışan kızın telefonları da incelemeye alındı. Tüm eksikler tamamlandıktan sonra savcı iddianameyi hazırlayacak" diye konuştu.

Son dönemde bu tür istismar vakalarında tutuklama kararlarının çıkmamasını eleştiren Başkan Serap Ertuğrul, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çıkmayan tutuklamalar, mağdurların mağduriyetlerini artırırken, şüphelilerin delilleri karartması, tanıkları baskı altına almasının önünü açarken, yargılama aşamasında da çeşitli sorunların çıkmasına neden oluyor. Çocuklara yapılan istismarlar katalog suçlardandır. Ağır travmatik sonuçlar doğuran davalarda şüpheliler tutuklanmıyor. Bunu anlamış değilim."

ANTALYA'NIN KORKUTELI ILCESINDE ZIHINSEL ENGELLI 17 YASINDAKI KIZA CINSEL TACIZDE BULUNDUGU IDDIASIYLA HAKKINDA SORUSTURMA BASLATILAN 3 ERKEK SUPHELI, SERBEST BIRAKILDI. BABAANNE GULBEYAZ A. , DURUMA TEPKI GOSTERDI.(FOTO:ADEM DURMAZ/KORKUTELI-DHA)

ANTALYA'NIN KORKUTELI ILCESINDE ZIHINSEL ENGELLI 17 YASINDAKI KIZA CINSEL TACIZDE BULUNDUGU IDDIASIYLA HAKKINDA SORUSTURMA BASLATILAN 3 ERKEK SUPHELI, SERBEST BIRAKILDI. BABAANNE GULBEYAZ A. , DURUMA TEPKI GOSTERDI.(FOTO:ADEM DURMAZ/KORKUTELI-DHA)

ANTALYA'NIN KORKUTELI ILCESINDE ZIHINSEL ENGELLI 17 YASINDAKI KIZA (FOTODAKI) CINSEL TACIZDE BULUNDUGU IDDIASIYLA HAKKINDA SORUSTURMA BASLATILAN 3 ERKEK SUPHELI, SERBEST BIRAKILDI. (FOTO:ADEM DURMAZ/KORKUTELI-DHA)

Adem DURMAZ- Süleyman EKİN/ KORKUTELİ (Antalya), (DHA)

 
Kuzularına 'Maske', 'Mesafe' ve 'Hijyen' isimlerini verdiler
 
Ölümlü kaza, canlı yayında
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İnterneti olmayan mahalle halkı yardım istiyor
ANTALYA'nın Serik ilçesine bağlı Gökçepınar Mahallesi'nde yaşayanlar, ...
Serik'te çilek ekimi başladı
ANTALYA'nın Serik ilçesinde çilek ekimine başlandı.
Antalya'da CHP eski başkanı öldürüldü ve yakıldı
ANTALYA'nın Döşemealtı ilçesinde, ormanlık alanda bulunan yanmış erkek ...
 
Operada 'Dünya Şarkıları' yankılanacak
ANTALYA Devlet Opera ve Balesi, 3 Ekim Cumartesi günü saat 20.00'de Haşim ...
Çocuklar için dayanışma çağrısı
ANTALYA'da, Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal'ın “Eksikleri birlikte ...
Hasta ve engellilere destek
KAŞ Belediyesi tarafından sağlanan hasta yatağı ve tekerlekli sandalyeler ...
 
Akdeniz'de zeytinin 'yok yılı'
SOFRALARIN en önemli lezzetlerinden olan ve 1'er yıl arayla rekoltede ...
Borudan taşan sular seraya ve bahçeye doldu
ANTALYA'nın Gazipaşa ilçesinde tarımsal sulama için döşenen ana boru patladı. ...
Antalya OSB, enerji nakil hatlarını yer altına alıyor
ANTALYA OSB ikinci kısım alanındaki enerji nakil hattının yer altına alınıp ...
 
Dursun Gündoğdu
Büyükşehire Dokuma’dan başkan çıkmaz
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Umudunuz bitmesin
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Bu yaşıma geldim böyle bir vahşet duymadım
İsa Altun
İsa Altun
NARKOTİK SUÇLAR VE UYUMA PROJESİ
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
23 yıl sonra yeniden
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Yetki mi, sorumluluk mu?.. Hangisi önce gelir?
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Biz kadınlar
Prof. Dr. Duran Canatan
Prof. Dr. Duran Canatan
Eşitlik Projesi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva