Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

 
Hava Durumu
ANTALYA 
5 / 20
DOLAR
3,8307
EURO
4,5122
IMKB
109,371
Tamir süresi azaltıldı
Tamir süresi azaltıldı
 
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelikte yaptığı değişiklikle daha önce 30 gün olan bir malın tamir süresi 20 güne düşürüldü
 
25.4.2011 - 08:39

Ayrıca malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorunda olacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i bir ay sonra yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, yönetmeliğe “İş Günü: Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 Mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günlerini” tanımı eklendi. Yönetmelik hükümlerine ve Genel Müdürlükçe onaylanmış belgeye uygun olarak hazırlanacak garanti belgesinin tasdik edilerek tüketiciye verilmesini temin etmek ve ayrıca, bu yükümlülüğün yerine getirildiğini ispat etmekle satıcı, bayii veya acenteler sorumlu olacak. Satılan mala ilişkin olarak düzenlenen faturalar garanti belgesi yerine geçmeyecek.

Ancak, servis istasyonlarında yapılan onarım ve parça değişimi işlemleri sonucunda verilen fatura, bu Yönetmeliğin öngördüğü garanti şartlarını içermesi kaydıyla, garanti belgesi yerine geçecek.
Otomobil, kamyonet ve traktörünler de tamir süresi 30 gün olarak belinlenirken diğer bütün ürünlerde malın tamir süresi 30 günden 20 güne düşürüldü. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda, malın satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısı-üreticisinden birine bildirim tarihinden itibaren başlayacak. Tüketicinin arıza bildirimini; telefon, faks, e-posta, iadeli taahhütlü mektup veya benzeri bir yolla yapması mümkün olacak. Ancak, uyuşmazlık halinde ispat yükümlülüğü tüketiciye ait olacak. Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorunda olacak.

-GENEL MÜDÜRLÜK ONAYI BULUNMAYAN GARANTİ BELGELERİ GEÇERSİZ SAYILACAK-

İmalatçı-üretici veya ithalatçı firmalar, ürettikleri veya ithal ettikleri, ekli listede ilan edilen kullanılmamış mallar için, Genel Müdürlüğe garanti belgesi onaylatacak. Genel Müdürlük onayı bulunmayan garanti belgeleri geçersiz sayılacak. Genel Müdürlük, başvuruları değerlendirirken gerek duyması halinde tüketicilerin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını korumak amacıyla; belgelendirme yapılacak ürünle ilgili olarak, gerekli incelemeleri yapmaya veya yaptırmaya yetkili olup, daha önce onaylanmış kuruluşlardan alınacak raporları ve ürünle ilgili olarak diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen belgeleri de dikkate alınabilecek. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının mevzuatları gereği istenilen ancak, Yönetmelikteki ekli listede yer almayan ürünler için düzenlenecek garanti belgelerine dair talepler Genel Müdürlükçe sonuçlandırılacak.

Garanti belgesi başvuruları, Bakanlığın internet sayfasından, elektronik imza ile yapılacak ve elektronik imza ile onaylanacak. Başvuru ile ilgili usul ve esaslar Bakanlığın internet sayfasından ilan edilecek. Satış sonrası hizmet verilmesi gereken mallar için yapılan garanti belgesi başvuruları sırasında, Genel Müdürlükçe onaylı Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi aranacak. Ancak, malın teknik özellikleri itibariyle bakım gerektirmemesi ve tamirinin de mümkün olmaması durumunda, Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi aranmayacak. Bu tür talepler Genel Müdürlükçe değerlendirilerek karara bağlanacak.

Genel Müdürlük tarafından onaylanan garanti belgelerinin geçerlilik süresi 2 yıl olacak.
Yönetmeliğe ekli listede yer almayan bir malı imal veya ithal eden firmalar, kendi sorumlulukları çerçevesinde, ihtiyari garanti belgesi düzenleyebilecek. İhtiyari garanti belgesinin içeriği ve garanti şartlarına ilişkin hususlar imalatçı-üretici veya ithalatçı firma tarafından belirlenecek. Bu belgelerin onaylanması için ayrıca Genel Müdürlüğe başvuru yapılmayacak.

Garanti belgesi ile satılmak zorunda olan bir malın imalatının veya ithalatının yalnızca bir gerçek veya tüzel kişiliğin siparişi üzerine, özel olarak gerçekleştirilmesi durumunda; sipariş veren ile imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı arasında satış sonrası hizmetlerini de kapsayacak şekilde, bu Yönetmelik hükümlerine uygun yazılı bir sözleşmenin bulunması kaydıyla ve ayrıca kendi ihtiyacında kullanılmak üzere yapılacak imalat veya ithalatlarda, garanti belgesi düzenleme zorunluluğu aranmayacak.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0    


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Obama'ya tepki

Paskayla bayramı kutlandı

Yine kadın cinayeti
»  Adaylara reklamcı tepkisi
»  ÖSYM'de şimdi de kitapçık krizi
»  Yörükler için senfoni
»  Yağışlar etkili olacak
»  Kız futbol takımını taşıyan otobüs devrildi
»  'Dünya temassız karta geçecek'
»  Turkcell’den yüzde 40 indirim
»  İki şehit verdik
»  Makyajsız yakalandı
»  Dekolteli kadınlar yakalandı
»  Elektrikli bisikleti olanlar dikkat
»  Hakkari'yi sel vurdu
»  Adana'da deprem
»  Uzay uzmanı ilanına ilginç yorumlar
»  23 Nisan kutlu olsun
»  Adıyaman turizm hamlesi başlattı
»  Eski milletvekili öldürüldü
»  TOKİ'nin kampanyasına banka desteği
»  'Erkekle aldatılmak beni sevindirdi'
»  Hız cezasını iptal ettirdi
»  İş görüşmesi tüyoları
 
 
 
Büyükşehir uyuma...
 
Dursun Gündoğdu
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın İsmet Paşa’ya gösterdiği vefa
 
Tufan Türenç
 
 
Kentimizde güzel şeyler oluyor dostlar
 
Nesrin Mater
 
 
Öğretmenler günümüz kutlu olsun
 
Serpil Nur Abiral
 
 
Antalyaspor ve şehremin !
 
Turgay Alp
 
 
Zehirli tuzakta internetin etkisi
 
İsa Altun
 
 
EKDAĞ'a kadın eli
 
Mesut Gürkan
 
 
Azap ve Araf
 
Zeyyat Şahin
 
 
TALAS EMMİ PROJESİ TAMAMLANDI
 
Duran Canatan
 
 
Talya/ASAT/CHP
 
DUYDUM/GÖRDÜM
26 yıl sonra babasına kavuştu

26 yıl sonra babasına kavuştu

Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bu yıl ertelediğiniz tüm konuları çözmeniz gereken bir yıl olacak. Geçen sene hayatınızda oldukça büyük değişimler ...
 
 
  RSS

Gün Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Gün Haber sorumlu tutulamaz.