Koronavirüsten bugün 28 kişiyi kaybettik
Koronavirüsten bugün 28 kişiyi kaybettik
Otobüs firmaları seferlere başlıyor.. İşte o tarih...
Otobüs firmaları seferlere başlıyor.. İşte o tarih...
Muratpaşa'da ödemeler evden de mümkün
Muratpaşa'da ödemeler evden de mümkün
Muratpaşa'da camilerde temizlik seferberliği
Muratpaşa'da camilerde temizlik seferberliği
21 Eylül 2019 Cumartesi - 10:34

Tüketicilere organik gıda uyarıları

DOĞAL ve katkısız gıdaya olan talebin her geçen gün artmasıyla birlikte organik pazar hızla büyüdü. Uzmanlar tüketiciyi bir ürünün organik olup olmadığını anlamak için mutlaka etiketini kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Tüketicilere organik gıda uyarıları
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Her insanın en temel hakkı olan sağlıklı gıda tüketimi, toplumdaki hastalık çeşitlerinin artmasıyla birlikte daha da önem kazandı. 'Sağlıklı gıda' denilince ilk akla gelen ürünlerden biri olan organik gıdalara talep de her geçen gün artıyor. Çarşıda, pazarda ya da yol kenarlarında 'organik' ve 'doğal' adıyla satılan ürünlere sıklıkla rastlandığını ifade eden Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, organik ürünün gözle bakarak anlaşılamadığını söyledi. Çiftçi, "Son dönemlerde yaşanan sağlık sorunları nedeniyle sağlıklı gıdaya ulaşım son derece önemli hale geldi. Solunum yolları, kalp damar hastalıkları ve özellikle kanserdeki artış bu talebi arttırdı. Organiğin sağlıklı olması gerekir. Organik tüketiciye güvence verir, ama organik ürünü bakınca anlayamayız. Üzerinde etiketi ve ambalajında 'Organik tarım' logosu olması gerekir" dedi.

'KİMYASAL GÜBRE KULLANIMI AZALTILMALI'

Üretim aşamasında kontrol sağlanarak daha az ya da sıfır kimyasal ile üretimin mümkün olduğuna dikkat çeken Çiftçi, üzerinde kimyasal kalıntılara rastlanılan yaş sebze ve meyvelerin insan sağlığı açısından riskli olduğunu ifade etti. Kirli suyla sulanmış bitkiler ile zamanı geçmiş ürünlerde biriken patojenlerin de risk oluşturduğunu anlatan Ferdan Çiftçi, şöyle konuştu:

"Tüketici organik gıda tüketmek istiyorsa ambalajına bakmalı. Bazı durumlarda satıcıdan sertifikasını dahi isteyebilir. Sağlıklı gıda üretmenin tek yolu, elbette organik üretim değildir. Daha az kimyasal kullanarak da üretim yapılabilir. Sağlıklı gıdaya ulaşmak için üretim sistemleri kontrol edilmeli. Kimyasal gübre kullanımı azaltılmalı. Aksi takdirde sağlık sorunları yaşamaya devam ederiz. Ürünlerin pazara sevki aşamasında denetimlerin yapılması gerekir. Merkezi iktidar birincil üretimde denetleme yapmalı. Ürünlerde analizler yapılmalı. Yerel yönetimler de hallerde ve pazarlarda denetim yaparak üretim aşamalarında kontrolü sağlayabilir. Sağlıklı ve güvenli gıdaya uygun fiyatlardan ulaşmak da önemli. Çünkü tüketimi belirleyen en önemli faktörlerden biri de fiyattır."

'ORGANİK ÜRÜNÜN KABUĞUNDA LEKE OLUR'

Türkiye'de narenciye üretiminin göz bebeği konumundaki Muğla'nın Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca ilçelerindeki üreticiler, yol kenarlarında sabahın ilk ışıklarından akşam saatlerine kadar tezgahlarında satış yaparak, aile ekonomilerine katkı sağlıyor. Bin bir emekle yetiştirilen ve üreticiler tarafından tek tek silinerek tezgahlara yerleştirilen portakal, limon ve mandalinalar, Muğla -Antalya karayolunda seyir halindeki sürücüleri cezbediyor.

Köyceğiz'in Hamitköy Mahallesi'nde narenciye üreticiliği yapan Ergün Acar (50), "Ürünlerimizde yasak olan ilaçları kesinlikle kullanmıyoruz. Bunları kullanmak için soranları uyarıyoruz. Çünkü meyvede kalıntı bırakıyor. Doğal narenciye ürünlerinin kabuklarında leke olur. Müşterilerimiz genelde bunları almak istemiyor. Portakal, limon veya mandalinanın kabuğunda leke görenler hastalıklı sanarak satın almaktan korkmasın. O lekeler meyvenin doğal olduğunun göstergesidir" dedi.

Köyceğiz'in Toparlar Mahallesi'ndeki yol kenarında bulunan tezgahında satış yapan Akife Karayel (70) ise, "Lekeli olsa da olmasa da biz malımızın her zaman arkasındayız. Burada tamamen organik ürün satıyoruz. Herkes alıp yesin diye ucuza satıyorum. Organik olan ve olmayan meyve tadından bile belli olur. Narenciyelerimi bölgemizdeki çiftçilerden satın alıyorum" diye konuştu.

'KİMYASAL GÜBRE BAĞIMLILIK YAPAR'

Aydın’ın en büyük geçim kaynaklarından biri olan inciri, Aydın-İzmir karayolu kenarında açtıkları sergilerde satarak geçimini sağlayan üreticiler, organik ürünle organik olmayan ürün arasında çok büyük lezzet farkı olduğunu söyledi. İncir bahçelerinde sadece hayvan gübresi kullandıklarını söyleyen üreticiler, bunun dışında hiçbir kimyasal gübreye ihtiyaç duymadıklarını dile getirdi. Tamamen doğal ortamda organik incir yetiştirdiğini belirten Halil Saydam (50), "30 yıldan beri yol kenarında kendi ürettiğim taze ve kuru organik inciri satarak geçimimi sağlıyorum. Evimin ekmeğini buradan kazandığım parayla çıkarıyorum. Ürünlerin tamamını kendi incir bahçemde organik olarak yetiştiriyorum ve burada satıyorum. Bahçemizde hiçbir kimyasal kullanmıyoruz. Organik ürünlerde meyveler daha lezzetli oluyor. Kimyasal kullanılan bahçelerde ağaçlar ve toprak zamanla ölüyor. Kimyasal gübre adeta bir uyuşturucu gibi toprakta alışkanlık ve bağımlılık yapıyor. Toprak bu kimyasal gübreleri her yıl istiyor. Tüm çiftçilere hayvansal gübre kullanmalarını tavsiye ederim. Bu sene fiyatlar da, verim de mahsul de güzel, çok memnunuz" dedi.

'ORGANİK OLAN ÜRÜN DAHA TATLIDIR'

Dalından koparılan ürünlerin tamamen organik olduğunu ifade eden Kemal Taşkıran (61) da, "Germencik ilçesinin Çarıklar ve Meşeli mahallerinde bahçem var. Kendi bahçemin ürünleri, 6 yıldan beri yol kenarında incir satıyorum. Organik ürün, kendi halinde olan doğal bir şeydir. Kimyasal gübre verdiğin zaman o ürün organik olmaz. Sattığım kendi ürünümde ne gübre, ne de ilaç var. Hiçbir katkı maddesi yok. Dalından günlük koparıp, getirip, burada satıyorum. Organik olan ürün daha tatlı oluyor. Ancak ilaç ve farklı gübreler kullanıldığı zaman üründeki tat değişiyor. Benim bahçemde gübre falan yok, tamamen organik ve doğal ürün" diye konuştu.

'ÜRÜNLERİMİZLE BİR BEBEK GİBİ İLGİLENİRİZ'

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Veziroğlu Mahallesi girişinde 10 yıldan bu yana sebze meyve satışı yapan evli ve 2 çocuk babası Ercan Özel, organik ürün ayrımı ile ilgili şunları söyledi:

"Burada insanlara 10 yıldan beri organik ürünler satıyorum. Her gelen müşteriye organik ve organik olmayan arasındaki farkı anlatmaya çalışıyorum. Organik ürünlerin insan sağlığına faydalı olduğu araştırmacılar tarafından da kabul edilmiştir. Benim sattığım ürünlerin tamamı organik. Kendi tarlamızda üretiyor, burada satıyoruz. Bu ürünlerin organik olup olmadığı birkaç yöntemle anlaşılır. Örneğin üzümde, yediğiniz zaman çekirdeksiz olması ve ağızda kabuk kalmaması gerekir. Organik ürünlerle organik olmayan ürünler arasında koku farkı bile vardır. Organik ürün toprak kokar. Genetiği değiştirilmediğinden sertliği ve dayanıklılığı daha az olabilir. Organik ürünlerin her aşaması kontrol altındadır. Ürünlerimizle adeta bir bebek gibi ilgileniriz. Üretimi aşamasında kesinlikle herhangi bir katkı maddesi kullanmayız. Organik ürünler, organik olmayanlara göre daha lezzetlidir. Eşit büyüklükte ve göz alıcı olmayabilirler. Organik olmayan ürünler ise değişik kimyasal maddeler kullanılarak olgunlaştırılır. Güzel görünüm için genetik ilaçlamalar kullanılır. Üzerinde toprak yerine kimyasal ilaç kalıntıları bulunabilir."

GUNUMUZDE DOGAL VE KATKISIZ GIDAYA OLAN TALEBIN HER GECEN GUN ARTMASIYLA BIRLIKTE ORGANIK PAZAR HIZLA BUYUDU. UZMANLAR ISE TUKETICIYI UYARIYOR; BIR URUNUN ORGANIK OLUP OLMADIGINI ANLAMAK ICIN MUTLAKA ETIKETINI KONTROL EDIN.HALIL SAYDAM (FOTOGRAFTA) (FOTO: BURHAN CEYHAN / AYDIN, DHA)

GUNUMUZDE DOGAL VE KATKISIZ GIDAYA OLAN TALEBIN HER GECEN GUN ARTMASIYLA BIRLIKTE ORGANIK PAZAR HIZLA BUYUDU. UZMANLAR ISE TUKETICIYI UYARIYOR; BIR URUNUN ORGANIK OLUP OLMADIGINI ANLAMAK ICIN MUTLAKA ETIKETINI KONTROL EDIN. (FOTO: BURHAN CEYHAN / AYDIN, DHA)

GUNUMUZDE DOGAL VE KATKISIZ GIDAYA OLAN TALEBIN HER GECEN GUN ARTMASIYLA BIRLIKTE ORGANIK PAZAR HIZLA BUYUDU. UZMANLAR ISE TUKETICIYI UYARIYOR; BIR URUNUN ORGANIK OLUP OLMADIGINI ANLAMAK ICIN MUTLAKA ETIKETINI KONTROL EDIN. (FOTO: BURHAN CEYHAN / AYDIN, DHA)

GUNUMUZDE DOGAL VE KATKISIZ GIDAYA OLAN TALEBIN HER GECEN GUN ARTMASIYLA BIRLIKTE ORGANIK PAZAR HIZLA BUYUDU. UZMANLAR ISE TUKETICIYI UYARIYOR; BIR URUNUN ORGANIK OLUP OLMADIGINI ANLAMAK ICIN MUTLAKA ETIKETINI KONTROL EDIN. MANISA'NIN SEHZADELER ILCESINDE 10 YILDIR YOL KENARINDA MEYVE-SEBZE URUNLERI SATAN ERCAN OZEL(43) ORGANIK URUNLERIN NASIL ANLASILACAGINI, ORGANIK URUNLERIN NORMAL URUNLERDEN NE FARKI OLDUGUNU ANLATTI.  FOTO:CEMIL SEVAL/MANISA,(DHA)

GUNUMUZDE DOGAL VE KATKISIZ GIDAYA OLAN TALEBIN HER GECEN GUN ARTMASIYLA BIRLIKTE ORGANIK PAZAR HIZLA BUYUDU. UZMANLAR ISE TUKETICIYI UYARIYOR; BIR URUNUN ORGANIK OLUP OLMADIGINI ANLAMAK ICIN MUTLAKA ETIKETINI KONTROL EDIN. MANISA'NIN SEHZADELER ILCESINDE 10 YILDIR YOL KENARINDA MEYVE-SEBZE URUNLERI SATAN ERCAN OZEL(FOTOGRAFTA) ORGANIK URUNLERIN NASIL ANLASILACAGINI, ORGANIK URUNLERIN NORMAL URUNLERDEN NE FARKI OLDUGUNU ANLATTI.  FOTO:CEMIL SEVAL/MANISA,(DHA)

GUNUMUZDE DOGAL VE KATKISIZ GIDAYA OLAN TALEBIN HER GECEN GUN ARTMASIYLA BIRLIKTE ORGANIK PAZAR HIZLA BUYUDU. UZMANLAR ISE TUKETICIYI UYARIYOR; BIR URUNUN ORGANIK OLUP OLMADIGINI ANLAMAK ICIN MUTLAKA ETIKETINI KONTROL EDIN. MANISA'NIN SEHZADELER ILCESINDE 10 YILDIR YOL KENARINDA MEYVE-SEBZE URUNLERI SATAN ERCAN OZEL(43) ORGANIK URUNLERIN NASIL ANLASILACAGINI, ORGANIK URUNLERIN NORMAL URUNLERDEN NE FARKI OLDUGUNU ANLATTI.  FOTO:CEMIL SEVAL/MANISA,(DHA)

Nevra UÇKAÇ- Burhan CEYHAN- Cavit AKGÜN- Cemil SEVAL/İZMİR, AYDIN, MUĞLA, MANİSA, (DHA)

Etiketler:
 
Oyun parkının sulama sistemini kırdılar
 
Yöreler Renkler Festivali'nde Rusya gecesi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Oyun parkının sulama sistemini kırdılar
İZMİR'in Buca ilçesindeki Yörük Ali Efe Parkı’nda bulunan 30 adet sulama ...
17 yaşındaki genç babasını bıçaklayarak öldürdü
MALTEPE'de 17 yaşındaki Akın B. babası Yusuf B.'yi çıkan tartışma sonucu ...
Otomobil, kazaya müdahale eden polis aracına çarptı: 1 yaralı
Beşiktaş Barbaros Bulvarı Yıldız Kavşağı'nda takla atan bir otomobilin ...
 
Kaza yapan kamyonet alev topuna döndü
KUZEY Marmara Otoyolu'nda bariyerlere çarparak yan yatan kamyonet alev ...
Çeşme ve Foça açıklarında 79 kaçak göçmen yakalandı
İZMİR'in Çeşme ve Foça ilçeleri açıklarında durdurulan fiber tekne ve ...
Otomobil ata çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı ilçesinde önce başı boş ata ardından da refüje ...
 
14 yıldır kayıp oğlunu yaşlandırılmış robot resmiyle arıyor
ESKİŞEHİR'de 2005 yılında anneannesinin evinin önünde oynarken kaybolan ...
Bolu'da kaza: 2 yaralı
BOLU'nun Yeniçağa ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen ...
Erzurum'da ayı saldırısı: 1 ölü, 2 yaralı
ERZURUM'un Uzundere ilçesinde, ayının saldırısına uğrayan Mustafa Öneş ...
 
Dursun Gündoğdu
Antalya'nın virüsle sınavı
YAZARLAR
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Olmadı TRT…
İsa Altun
İsa Altun
KİŞİSEL BİLGİLER RİSK ALTINDA!
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Polisten kıskıvrak
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Muratpaşa'da neler neler oluyor?
Duran Canatan
Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Mayıs ayında daha fazla eyleme, kişisel veya mesleki gerçekleştirme için yeni fırsatlar aramak, önemli değişiklikler ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva