Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

 
Hava Durumu
ANTALYA 
6 / 19
DOLAR
3,9517
EURO
4,6932
IMKB
104,549
Turizmcilerin karanlık isyanı
Turizmcilerin karanlık isyanı
 
ANTALYA'daki turizm sektörü temsilcileri, yılbaşına sayılı gün kala, kentin ana caddelerinde hiçbir ışıklandırma olmayışını eleştirdi. Turizmciler, Antalya'nın yeni yıla karanlıkta değil, ışıl ışıl girmesi gerektiğini söyledi.
 
13.12.2016 - 10:45

Antalya'da yılbaşı döneminde oteller ve bazı AVM'lerin dışında hiçbir ışıklandırma ve süsleme olmayışı, turizm sektörünün de tepkisini çekti. İki yıl önce Rixos Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince'nin dikkat çektiği bu soruna ilişkin, 2014 yılı yılbaşında Cumhuriyet Meydanı ve Kalekapısı Rixos Grubu tarafından ışıklandırılmış ve süslenmişti. Aynı dönemde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ise Kapalıyol'u ışıklandırmıştı.


Yusuf Hacısüleyman

MORAL VE MOTİVASYONU YÜKSELTİR

Yeni yılın herkesin hayatında yeni bir heyecan anlamı taşıdığına dikkat çeken Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, şöyle dedi:

"Bir yılı geride bırakıyorsunuz ve yeni yıl ileriye doğru bir umuttur. Yeni yılın güzel şeyler getireceği düşünülür. Dolayısıyla bu süsleme ile moral yükseltilir. Süsleme, ışıklandırma gibi şeyler umut ve insanların yaşam motivasyonunu yükseltiyor. Bunu da herkesin kendi alanında yapması gerekiyor. Dükkanlar, oteller kendi süslemelerini yapmalıdır. Herkes kendi alanını yaparsa o zaman yaşama umutla bakışı daha iyi dile getirmiş oluruz." 

ANTALYA DAHA FAZLA YAPMALI

Antalya'nın bu yaşama sevincini daha fazla dile getirmesi gerektiğini belirten Hacısüleyman, şöyle devam ettti:

"Çünkü birçok ülkeden gelen misafirin yılbaşını burada geçirmesini arzu ediyoruz. Dolayısıyla bunu daha fazla yaşatmamız gerekiyor. 24 Aralık'tan itibaren 1 hafta Chrismas bayramı var ve yabancıların dini bayramı yılbaşı ile birleşiyor. Önemli bir tatil dönemi ve dünyadaki her destinasyon gibi biz de talibiz. O yüzden otellerde süslemeleri yapıyoruz. Ama şehir genelinde de esnaf, sokaklarda da bu tür süslemeler olduğunda insanlar daha mutlu oluyor." 

DEĞİŞİM SORUNU

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran ise her tesisin kendi önünü aydınlatması gerektiğini belirtti. Duran, şöyle devam etti:

"Bir kere caddeler karanlık. Ne dükkanlar ne belediyeler henüz tam bir değişim içine girmiş değil. Ben de şunu algılıyorum, herhalde zor geçen bir yıl acaba insanlarda karamsarlık mı var? Bilakis tam bu aydınlatmalar olmalı. Biz kendi tesisimizi 1 Aralık'tan beri şıkır şıkır aydınlattık. Çünkü otele geldiğinizde bir canlılık görüyorsunuz. Ben misafirlerimden şunu duyuyorum, 'Rixos Downtown'a geldiğimde yeni yılı yaşamaya başladım' diyor. Çünkü otelin dış mekanından iç mekanına kadar her alan kapıdan girdiğinizden itibaren ışıl ışıl." 

YERLİ VE YABANCI TURİSTE MOTİVASYONDUR

Işıklandırma ve süsleme gibi hazırlıkların insana bir canlılık, heyecan verdiğine işaret eden POYD Başkanı Duran, “Aslında bu açıdan bakıldığında şehrin kesinlikle aydınlatılmazsı lazım. Bu bir motivasyondur. Halka da motivasyondur, şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turiste de motivasyondur. Ben burada sadece kamu kurumları değil özel sektörün de dükkan ve tesisleri olsun herkesin kendi önünü aydınlatması gerekiyor. Bizde Rixos olarak tüm tesislerimizi aydınlattık ve bizim geleneğimiz haline geldi. Çok güzel süslemeler yapılmış vaziyette ve çevremize ışık saçmaya devam ediyoruz" dedi. 

ANTALYA FAZLASIYLA HAK EDİYOR

Antalya'nın dünya şehri olma iddiası taşıyan bir kent olduğuna dikkat çeken Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ, şöyle konuştu:

"Antalya, bunu fazlasıyla hak ediyor. Turistik değerleri, doğal güzellikleri ve 40 yılı aşkın turizm geleneğiyle dünyada bir sürü destinasyondan daha fazla dünya kenti olmayı hak eden bir yer. Bu nedenle bütün dünyanın geleneksel kutlamalarının Antalya kentinde de aynı güzellik, aynı zenginlik ve aynı aydınlıkta kutlanmasından daha doğal birşey olamaz. Gerek kamunun gerekse özel sektörün bu konuda üzerine düşen ne varsa yapması gerektiğini düşünüyorum. Oteller kendi içlerinde ve çevresinde yeni yılla ilgili gerekli süsleme aydınlatma ve aksesuar çalışmalarını yıllardır geliştirerek yapmaktalar. Şehrin genelinin de bu anlamda hazırlanması ve dünya kentine yakışır bir hale getirilmesi Antalya'ya destinasyon anlamında değer katacaktır." 

YILBAŞI SÜSLEMESİ BİR DÜNYA KÜLTÜRÜ 

Her yıl aynı konunun gündeme geldiğine değinen Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizametin Şen, şöyle dedi:

"Antalya'nın bir dünya kenti olduğu söyleniyorsa bunun mutlaka yerine getirilmesi ve dünya standartlarında kentin hazırlanması gerekiyor. Bilindiği gibi dört hafta öncesinden bu süslemeler Avrupa'da başlıyor. Bugüne kadar AVM'lerin iç ve dışlarında bu süslemeler yerine getirildi. Onlara öncelikle teşekkür etmek lazım ama ne yazık ki kentin diğer bölümlerinde bu konuda bir hareketlenme hala yok. Yılbaşını kutlamanın Noel olmadığını artık herkesin anlaması, bilmesi gerekiyor. Bu anlayışı bir an evvel umarım kamu yöneticileri de anlar ve Antalya'yı dünya kentine yakışır bir süslemeyle buluştururlar. Yılbaşı için süsleme bambaşka ve bu bir dünya kültürü."Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)- 

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 4    


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
halil
14 Aralık 2016 Çarşamba 18:53
Yanlı habercilik anlayışınızdan dolayı haber sitenizi takibi bıraktım.Hayırlı işler bol güneşler.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Mehmet Demir
14 Aralık 2016 Çarşamba 11:48
Doymaz vampir otelciler, hem devletin trilyonlarca liralık teşvikiyle otel yaparlar bedavadan bile ucuza, daha sonra milletin parasıyla kazandıkları şan şöhret ve sözde iş adamlığı ile övünerek devlete kafa tutarlar, eleştirirler şu acı keder günlerinde bos bos oterler
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
halil
14 Aralık 2016 Çarşamba 11:04
Müslüman mahallesinde salyangoz satanların altı kuru.Para desen onlarda, mal, mülk onlarda.Halep'te, Türkmen dağında, Arakanda kimseleri yok nasılsa.BİRAZ VİCDAN.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
selçuk
13 Aralık 2016 Salı 11:09
Nasıl dünya kentiymiş bu antalya,yolu yok sokağı yok --- siz otellerinizi ve malikanelerinizi süüsleyip ışıl ışıl yapın, biz yastayız şehitlerimiz var + burası islam ülkesi.bitti.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
  Bu kategorideki diğer haberler


Kaş'ta dört mevsim dalış

Antalya'ya kötü haber

Validen ünlü turizmciye; 'İçimizi kararttın'...
»  Osman Ayık'ın annesi vefat etti
»  Başkan Türel, Antalya'yı anlattı
»  Türkiye'de ilk kez Aska yer aldı
»  Bakanlıklara yeni atamalar
»  Turist kaybı kuyumcuyu da vurdu
»  O otel eski bakanın çıktı
»  Mert Alaş ve Irina Shayk Antalya’da
»  5 yıldızlı otele haciz
»  Öğrenciler plajı temizledi
»  Fransız tur operatörleri Demre'de
»  Alman turistten kupalık hareket
»  Krize rağmen Alanya'da yatak sayısı arttı
»  Otellerini açtı kazada öldü
»  Kruvaziyerde yüzde 64'lük düşüş
»  Antalya'ya 12 günde 30 bin Rus turist geldi
»  Eylül güneşi
»  O otel çalışanları iş bıraktılar
»  Doktor balıklar iş başında
»  Putin'in sözcüsünün kızından güzel mesajlar
»  İran'dan müjde geldi
»  Turizmin kaderi bu raporda
 
 
 
Ne efsanesi be kardeşim
 
Dursun Gündoğdu
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın İsmet Paşa’ya gösterdiği vefa
 
Tufan Türenç
 
 
Kentimizde güzel şeyler oluyor dostlar
 
Nesrin Mater
 
 
Dünya Çocuk Hakları Günü
 
Serpil Nur Abiral
 
 
Siyasetin kilometre taşları
 
Turgay Alp
 
 
Kimyasal terör
 
İsa Altun
 
 
EKDAĞ'a kadın eli
 
Mesut Gürkan
 
 
Azap ve Araf
 
Zeyyat Şahin
 
 
TALAS EMMİ PROJESİ TAMAMLANDI
 
Duran Canatan
 
 
Talya/ASAT/CHP
 
DUYDUM/GÖRDÜM
26 yıl sonra babasına kavuştu

26 yıl sonra babasına kavuştu

Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bu yıl ertelediğiniz tüm konuları çözmeniz gereken bir yıl olacak. Geçen sene hayatınızda oldukça büyük değişimler ...
 
 
  RSS

Gün Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Gün Haber sorumlu tutulamaz.