Koronavirüsten bugün 30 kişiyi kaybettik
Koronavirüsten bugün 30 kişiyi kaybettik
Profesörden 'meteor' açıklaması
Profesörden 'meteor' açıklaması
Hülür: Aşıyla ekonomik ve sosyal kazanımlar da elde edilir
Hülür: Aşıyla ekonomik ve sosyal kazanımlar da elde edilir
AÜ'ye TÜBİTAK desteği
AÜ'ye TÜBİTAK desteği
15 Nisan 2020 Çarşamba - 08:26

Turizmde sozonun açılış tarihi konusunda kafalar karışık

Turizmde sezon ne zaman başlayacak. Turizmciler bu konuda değişik tarihler veriyor. Kimi, en iyi ihtimalle ağustos, eylül derken, kimi bu yılı unutup 2021'e bakmak gerektiğini söylüyor.

Turizmde sozonun açılış tarihi konusunda kafalar karışık
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

KORONAVİRÜS salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde, ağustos- eylül aylarına rezervasyon alınmaya başlandı. Seyahat acenteleri, aralık-ocak gibi aylarda satın alınan erken rezervasyonları iptal etmek yerine, ağustos ve eylül gibi aylara ertelemeye çalışıyor. Tur operatörleri iç turizm için de paket hazırlığı başlattı.

Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs salgınıyla mücadelede bütün ülkeler sınırlarını kapatırken, salgından en çok etkilenen sektörlerden biri de turizm oldu. Bütün turizm bölgelerinde oteller kapatılırken, bazıları çalışanlarını ücretli, bazıları ücretsiz izne çıkardı. Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından Antalya'da da sektör temsilcileri, salgının sona ermesi olasılığına karşı hazırlıklarını sürdürüyor. Salgından sonra turizmdeki en büyük umut ise iç turizmde. Bazı oteller ve seyahat acenteleri, özellikle ağustos- eylül aylarına yönelik erken rezervasyon satışlarına başladı.

'MÜŞTERİYE KENDİMİZİ UNUTTURMAMAMIZ LAZIM'

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Başdanışmanı Osman Ayık, kampanyaların başlatılabileceğini belirterek, "Çünkü müşteriye kendimizi unutturmamamız lazım. Bunun karşılığını göreceğiz, bir talep oluşacak diye de bakmamamız lazım. Hiç kimse şu anda bir öngörüde bulunamıyor. Belirsizlik devam ediyor. İşin ne zaman başlayacağı, sezonun ne zaman açılacağı bilinmiyor. Burada en önemli konulardan biri, iç pazar. İç pazar için biraz daha farklı bir hareket şekli olabilir. Çünkü arabalı seyahatler vs. gibi birtakım gelişmeler olabilir" dedi.

CIN'DE BASLAYIP TUM DUNYAYA YAYILAN KORONAVIRUS SALGININDAN EN COK ETKILENEN SEKTORLERDEN BIRI DE TURIZM OLDU. ANTALYA BUYUKSEHIR BELEDIYESI TURIZM BASDANISMANI OSMAN AYIK(FOTODAKI), KAMPANYALARIN BASLATILABILECEGINI BELIRTEREK, "CUNKU MUSTERIYE KENDIMIZI UNUTTURMAMAMIZ LAZIM. BIR TALEP OLUSACAK DIYE DE BAKMAMAMIZ LAZIM. HIC KIMSE SU ANDA BIR ONGORUDE BULUNAMIYOR. ISIN NE ZAMAN BASLAYACAGI, SEZONUN NE ZAMAN ACILACAGI BILINMIYOR" DEDI. (FOTO:ANTALYA,DHA)

AĞUSTOS ÖNCESİ UÇUŞ PLANI YOK

Yurt dışı için aynı durumun söz konusu olmadığına dikkat çeken Ayık, "Fransa, Çekya ve İskandinav ülkeleri gibi ülkelerde, 'Mayıs başında okulları açalım' diye konuşulmaya başlandı. Ama yurt dışı seyahatler uçak durumuna bağlı. Orada da nasıl bir seyir olacak onu kimse bilmiyor şu an. İşi yavaş yavaş açmak lazım, müşteriyle bağı kopartmamak gerekiyor. Ama muhtemelen bu işler önce her ülkenin kendi içinde olacak. Çok ciddi bir uçak kapasitesi sıkıntısı olacak. Hava yolu şirketleri ağustos ayı öncesinde kolay kolay bir şey planlamıyor. Kim, nasıl getirecek bu yolcuyu. Onun için şu gün başlayacak demek çok zor" diye konuştu.

ÖNCE İÇ TURİZM BAŞLAR

Sektör olarak umutlarını hiçbir zaman kaybetmediklerini söyleyen Osman Ayık, şöyle konuştu:

"Bizim öngörümüz, genelde bu işler önce yakında, içerde başlayacak. İnsanlar arabayla gidebileceği yerlere kadar gidecek. Dünyanın hemen her yerinde de böyle olacak. Örneğin bir ülke işi çözdü, bitirdi. Ama bu ortamda kimse yurt dışından misafir gelmesini istemez. Sıkıntının topyekun ortadan kalkması gerekiyor. Herkes kendi sınırları içinde kapanmaya, orada hapsetmeye çalışıyor. İç pazar için kampanyalar olabilir tabi ki. Herkes önce kendi içinde başlatacak ve sonra dalga dalga gelişecek."

CIN'DE BASLAYIP TUM DUNYAYA YAYILAN KORONAVIRUS SALGININDAN EN COK ETKILENEN SEKTORLERDEN BIRI DE TURIZM OLDU. BUTUN TURIZM BOLGELERINDE OTELLER KAPATILIRKEN, BAZILARI CALISANLARINI UCRETLI, BAZILARI UCRETSIZ IZNE CIKARDI. DUNYANIN EN ONEMLI TURIZM DESTINASYONLARINDAN ANTALYA'DA DA SEKTOR TEMSILCILERI, SALGININ SONA ERMESI OLASILIGINA KARSI HAZIRLIKLARINI SURDURUYOR. SALGINDAN SONRA TURIZMDEKI EN BUYUK UMUT ISE IC TURIZMDE. BAZI OTELLER VE SEYAHAT ACENTELERI OZELLIKLE AGUSTOS- EYLUL AYLARINA YONELIK ERKEN REZERVASYON SATISLARINA BASLADI.(FOTO:ANTALYA,DHA)

KÜÇÜK OTELLER ŞANSLI OLACAK

İç pazarın boyutunun da çok önemli olduğunu vurgulayan Ayık, "Burada muhtemelen orta ve küçük ölçekli işletmeler daha şanslı olacak. Yani 30 odalı bir otel hizmet verebilir. Ona 5 müşteri geldiğinde onun için bir kapasite, ama 1000- 2 bin yataklı tesis için başka bir şey. Bizim elimizde çok ciddi kapasite var ve bu kapasiteyi tatmin edecek hareketlilik olacak mı? Kapasitenin ne kadarını faaliyete geçirebileceğiz? Birçok soru var ve bunların cevaplarını bulmak gerekiyor. Müşterinin psikolojisi de önemli. Şu an tüm dünyada çok ciddi bir algı var ve insanların önce bu psikolojiden çıkması ve seyahati düşünmeye başlaması lazım" diye konuştu.

CIN'DE BASLAYIP TUM DUNYAYA YAYILAN KORONAVIRUS SALGININDAN EN COK ETKILENEN SEKTORLERDEN BIRI DE TURIZM OLDU. ANTALYA TICARET VE SANAYI ODASI TURIZM MESLEK KOMITESI'NDEN ALP OZEL(FOTODAKI), BAZI OTELLER VE SEYAHAT ACENTELERININ SATISLARININ ACIK OLDUGUNU, ANCAK TALEP OLMADIGINI SOYLEDI. (FOTO:ANTALYA,DHA)

DAHA ÇOK ERTELEME VAR

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Meslek Komitesi'nden Alp Özel, bazı oteller ve seyahat acentelerinin satışlarının açık olduğunu, ancak talep olmadığını söyledi. Özel, seyahat acenteleri tarafından aralık- ocak gibi aylarda satışı yapılan erken rezervasyonlarda ise iptal etme yerine, tarih değişikliğine gidildiğini anlattı. TÜRSAB'ın da 'İptal etme, ertele' şeklinde bir çağrısı olduğunu belirten Özel, "Durum şu; Acenteler aralık- ocak gibi aylarda sattıkları rezervasyonların paralarını müşteriye geri ödeyemiyor. Sıkıntı büyük. Çünkü acenteler otellere ön ödeme yaptı. Bu yüzden ertelemeler ağustos, eylül aylarına yapılıyor. Temmuz da pas geçiliyor. Gösterge şu ki temmuzda bomboş olacağız. Temmuza iç rezervasyon talebi gelmiyor" dedi.

CIN'DE BASLAYIP TUM DUNYAYA YAYILAN KORONAVIRUS SALGININDAN EN COK ETKILENEN SEKTORLERDEN BIRI DE TURIZM OLDU. ANTALYA KENT KONSEYI TURIZM CALISMA GRUBU BASKANI RECEP YAVUZ(FOTODAKI), ASI VEYA ILAC BULUNMADAN VE YASAKLAR KALKMADAN SEZONUN ACILMASININ COK ZOR OLDUGUNU BELIRTTI. (FOTO:ANTALYA,DHA)

2020'DE SAĞLIĞI, 2021'DE TURİZMİ DÜŞÜNECEĞİZ

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, aşı veya ilaç bulunmadan ve yasaklar kalkmadan sezonun açılmasının çok zor olduğunu belirterek, "Bir kere bizim açımızdan sorun aşılırsa önce iç turizm başlayacak. Alman Robert Koch Enstitüsü Başkanı, 'En erken olsa olsa sonbahar olur. Zaten okullar uzatılıyor. İç turizmde başlayabilirsiniz. Ama uzun ve uzak yolculukları kafanızdan çıkarın bu yıl' diyor. Bu sene sezonu çok düşünmemek lazım. 2020'de sağlığı, 2021'de turizmi düşüneceğiz" diye konuştu.

CIN'DE BASLAYIP TUM DUNYAYA YAYILAN KORONAVIRUS SALGININDAN EN COK ETKILENEN SEKTORLERDEN BIRI DE TURIZM OLDU. PROFESYONEL OTEL YONETICILERI DERNEGI BASKANI ULKAY ATMACA(FOTODAKI), "SU ANDA REZERVASYONLAR GELIYOR AMA AGUSTOS, EYLUL, EKIM AYLARINA YONELIK.  ESKIDEN 100 GELIYORSA SIMDI BIR TANE GELIYOR" DEDI.(FOTO:ANTALYA,DHA)

İÇ TURİZME PAKET HAZIRLIĞI

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, ETS, Jolly gibi tur operatörlerinin iç turizme yönelik paket hazırlığı içerisinde olduğunu belirterek, bu paketin de bu hafta sonuna doğru açıklanmasını beklediklerini kaydetti. Atmaca, "Herkes iç pazara yönelik erken rezervasyon hazırlığı içinde. İndirim oranları, talepler, kim ne kadar tatile çıkmayı planlayacak, bakmak lazım. Biz bütün hazırlığımızı mayıs sonu, haziran başına yönelik yapıyoruz. İki hafta önce mayıs başı diyorduk, şimdi mayıs sonu demeye başladık. İnsanların vereceği reaksiyon önemli. Şu anda rezervasyonlar geliyor ama ağustos, eylül, ekim aylarına yönelik. Az da olsa geliyor. Eskiden 100 geliyorsa şimdi bir tane geliyor" dedi.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)-
 

Etiketler:
 
Koronavirüsten bugün 107 kişi vefat etti
 
Koronavirüs nedeniyle sahildeki çardaklar boş kaldı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Koronavirüs sonrası turizmde talepler değişecek'
AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan ...
Bu yaz Almanya'dan turist gelecek mi?
Turizm sektörü 2020 sezonunun ne zaman başlayacağını merak ederken, Türkiye'nin ...
Turizmde umutlar yaza kaldı
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye'nin 2023'e sağlam bir vizyonla gittiği ...
 
Bakan Ersoy ertelenen turizm sezonu için yeni tarih verdi
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sezonuyla ilgili olarak, ...
Ve o paylaşımları kaldırdı
Titanic Deluxe Bodrum Otel Genel Müdürü Süreyya Ertuğrul, CHP Genel Başkanı ...
Turizmci genel müdürün CHP ve Atatürk takıntısı
Titanic Deluxe Bodrum Otel Genel Müdürü Süreyya Ertuğrul, CHP'ye yönelik ...
 
Doktoru yanılttı mı?
Antalya’da 30 yıldır turizme hizmet veren ve bugün yaşamını yitiren BETUYAB ...
Antalya turizmcisi yasta... Bekir Akkaş vefat etti...
Turizm dünyasının duayen isimlerinden Bekir Akkaş, 64 yaşında hayata veda ...
Turizmcilerden Bakan Ersoy'un açıklamasına destek
KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, koronavirüs salgını dolayısıyla ...
 
Dursun Gündoğdu
Antalya'nın virüsle sınavı
YAZARLAR
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Olmadı TRT…
İsa Altun
İsa Altun
KİŞİSEL BİLGİLER RİSK ALTINDA!
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Polisten kıskıvrak
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Muratpaşa'da neler neler oluyor?
Duran Canatan
Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Mayıs ayında daha fazla eyleme, kişisel veya mesleki gerçekleştirme için yeni fırsatlar aramak, önemli değişiklikler ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva