Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

 
Hava Durumu
ANTALYA 
5 / 20
DOLAR
3,8307
EURO
4,5122
IMKB
109,371
Ulusal Hematoloji Kongresi Belek'te yapıldı
Ulusal Hematoloji Kongresi Belek te yapıldı
 
TÜRK Hematoloji Derneği (THD) tarafından düzenlenen Ulusal Hematoloji Kongresi ile 11'inci Balkan Hematoloji Günü, Antalya'da turizm Belek bölgesinde yapıldı.
 
22.10.2016 - 16:18

Titanik Deluxe Otel'de 4 gün süren kongre ardından kongrede ele alınan konularla ilgili basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına, THD Yönetim Kurulu Başkanı ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklar ABD Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Güner Hayri Özsan, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Muhlis Cem Ar ile Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji ana bilim dalı öğretim Üyesi Prof.Dr. İlknur Kozanoğlu katıldı.

Basın toplantısına başkanlık yapan Prof.Dr. Ahmet Muzaffer Demir, kongreye 800 uzmanın katıldığını, 30 bilimsel oturum yapıldığını kaydetti. Prof. Dr. Demir, kongrede en önemli hedeflerinin Türkiye'de üretilen bilimi, katılımcılarla paylaşmak olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Demir, "368 bildirimimiz oldu. 120'si sözel, diğerlerini poster olarak tartıştık. Bilimsel olarak tatmin edici bir kongre gerçekleşti" dedi.

Kongre programında bilimsel oturumların yanı sıra sosyal program ve aktivitelere de yer verildiğini hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, "Üyelerimizin eserlerinden oluşan fotoğraf sergimizin bu sene yenisinin hazırlıkları tamamlandı. Kongrede ayrıca 'Geçmişe Açılan Kapı: Yenikapı Batıkları' başlıklı özel bir sunum yer aldı" diye konuştu.

Prof.Dr. Ahmet Muzaffer Demir, konuşmasında dünyada ve Türkiye'de önemli bir sağlık sorunu olan 'anemi'ye (kansızlık) de dikkati çekti. Aneminin her yaşta görülebilmesine rağmen bazı özel durumlarda daha sık görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Demir, şöyle konuştu:

"Süt çocukluğu ve puberte (ergenlik) dönemi, gebelik, emzirme dönemlerinde vücut ihtiyacını artmasına bağlı olarak kansızlık gelişebilir. Sağlık Bakanlığı'mızın 'Demir Gibi Türkiye' kampanyası da bu sorunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için yapılmıştır. Yaşlılarda ise daha çok vitamin eksiklikleri ve sindirim sisteminden kan kaybı sonucu oluşmuş kansızlıklar ön sıradadır. Başka hastalıklarla birlikte kansızlık olması o hastalığın seyrinde değişiklikler oluşturmakta hatta ölüm riskini arttırmaktadır. Çünkü kansızlık dokulardaki oksijen miktarına azaltmakta ve organ fonksiyonlarını bozmaktadır. Özellikle ileri yaşlardaki anemi, sindirim sistemi gibi hastalıklara işaret etse de anemi diğer hastalıklardan ölme riskini artırmaktadır. Felç geçiren yaşlı hastalarda görülen kansızlıkların hastalarda ölüm oranının arttırdığı gösterilmiştir. Ülkemizdeki felç geçirme sıklığı ve sayıları yurt dışında görülen sayılara benzerdir."

Prof.Dr. İlknur Kozanoğlu ise Türkiye'de kök hücre nakil merkezlerinin sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Bu sayının 75 olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. İlknur Kozanoğlu, "Gerek pediatrik ve gerekse erişkin hastalara aktif olarak nakil yapan merkez sayısı ise 50 kadardır. Türkiye de Sağlık Bakanlığından ruhsatlı pediatrik ve erişkin kemik iliği nakil merkezlerinin çoğu kemik iliği nakli aktivitelerini yıllardan beri ve üst düzeyde bakım hizmetiyle sürdürmektedir" dedi.

Doç.Dr. Muhlis Cem Ar da 'hemofili' hastalığı ve tedavi yöntemleri, Prof. Dr. Güner Hayri Özsan ise, 'hodgkin lenfoma' ve 'multipl myelom'un hakkında bilgiler verdi.

TURK HEMATOLOJI DERNEGI (THD) TARAFINDAN DUZENLENEN ULUSAL HEMATOLOJI KONGRESI ILE 11. BALKAN HEMATOLOJI GUNU, ANTALYA'DA TURIZM BELEK BOLGESINDE YAPILDI.(FOTO:SULEYMAN EKIN/ANTALYA-DHA)

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)-


 

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0    


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


13 kişi 750 kilo zayıfladı

İsveçli hastalar, Antalya'da şifa buluyor

Yüz nakli oldu; evli, mutlu ve çocuklu
»  Organ nakli ile hayata tutundular
»  Beyinsiz ama yaşıyor
»  Serik'te şifa buldu
»  Prof. Dr. Mustafa Özdoğan meme kanseri için uyarılar
»  Kulaklarından canlı kene ve arı çıktı
»  Anneden oğluna bayram hediyesi böbrek
»  8 ayda 220 organ, 1 doku nakli
»  Instagram'da Ünlülerin Paylaştığı Zayıflama Ürünü LipoMagnet
»  Son yıllarda anti varis setiyle varislerden kurtulma yöntemi
»  Diyabet ve kalp hastaları Ağustos güneşine dikkat
»  AÜ Yenidoğan Yoğun Bakım'da yangın
»  Astım hastaları yazın bunlara dikkat
»  Şiddetli kaşıntının nedeni bakın ne çıktı?
»  Çocuklarını göremeyince intihara kalkıştı
»  İşeme rahatsızlığına ilaçsız tedavi
»  Ameliyattan 3 saat sonra hastanede kına gecesi
»  Memorial'a güçlü bir isim
»  2015'te 8 milyon hasta hizmet aldı
»  Kalp kapağı robotla değişen kadın, 1 hafta sonra tarlaya döndü
»  Antalya'daki hastaneyi İstanbul'a bağladılar
»  Ada bebek sakat kalmaktan zamanla yarış ile kurtuldu
 
 
 
Büyükşehir uyuma...
 
Dursun Gündoğdu
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın İsmet Paşa’ya gösterdiği vefa
 
Tufan Türenç
 
 
Kentimizde güzel şeyler oluyor dostlar
 
Nesrin Mater
 
 
Öğretmenler günümüz kutlu olsun
 
Serpil Nur Abiral
 
 
Antalyaspor ve şehremin !
 
Turgay Alp
 
 
Zehirli tuzakta internetin etkisi
 
İsa Altun
 
 
EKDAĞ'a kadın eli
 
Mesut Gürkan
 
 
Azap ve Araf
 
Zeyyat Şahin
 
 
TALAS EMMİ PROJESİ TAMAMLANDI
 
Duran Canatan
 
 
Talya/ASAT/CHP
 
DUYDUM/GÖRDÜM
26 yıl sonra babasına kavuştu

26 yıl sonra babasına kavuştu

Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bu yıl ertelediğiniz tüm konuları çözmeniz gereken bir yıl olacak. Geçen sene hayatınızda oldukça büyük değişimler ...
 
 
  RSS

Gün Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Gün Haber sorumlu tutulamaz.