Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

 
Hava Durumu
ANTALYA 
5 / 20
DOLAR
3,8307
EURO
4,5122
IMKB
109,371
 
 
 
 
Nesrin Mater   
Lili Marleen çalsa yeniden...
24 Aralık 2016 Cumartesi  

LİLİ MARLEEN savaşı durduran, yaşamı hatırlatan şarkı…

1941 yılında Alman işgalindeki Belgrad radyosunda çalındığında bir şok etkisi yarattı. Ve o günden sonra her çalınışında ikinci harbin bütün cephelerinde savaş bu şarkı süresince durdu. Birbirlerini öldürmek için tetikte bekleyenler bu şarkıyı birlikte dinledi.

2016 hem ülkemiz, hem de dünya açısından felaketler yılı oldu. Keşke tüm yıl LİLİ MARLEEN çalsaydı, tüm radyolardan ve insanlık hep birlikte dinleseydi. Hep birlikte ölmekten üstelik niçin öldüğünü bilmeden ölmekten çok daha iyi olurdu.

Ölüyoruz, durmadan ölüyoruz. Ve ölüme övgüler düzüyoruz, yaşama şarkılar söylemek yerine. Hepimize yetecek bir dünyayı hiçbirimize yar etmeyen bir çağın ahmaklığına kanıyoruz. Ölürken de, öldürürken de haklılık nutukları atıyoruz. Oysa yaşamaktır haklı olan ve insanın hakkı olan… Yaşamı ölüm karşısında mağlup edip kendi elimizle teslim oluyoruz ölüm tacirlerine…

Dostlar, yaşamak güzel, yaşamak keyifli ve yaşamak bir armağan bize. Evet dostlar, hayat en güzel armağan… Dünyanın yaşayan güzel düşünen insanlara ihtiyacı var. Bize sunulmuş bu armağanın kıymetini bilmeliyiz. Kıtaları saran ölüm çılgınlığına bir dur demeliyiz. Dünya ölenlerle değil, yaşayanlarla güzel… Kurdun, kuşun, bütün insanların hakkı var bu dünyada… Hepimize yeter bu kocaman dünya… Hepimizi mesut eder bu dağlar, bu gökyüzü, bu engin denizler… Acılarımıza teselli, sevinçlerimize paydaştır tüm canlılar.

Peki dostlar neden bu ölümüne kavga ve ölümlere övgü? Güneşin sofrasında birlikte oturmak varken neden hep başkasının güneşini karartmaya çalışıyoruz? Bütün dünyayı saran bu savaş çılgınlığı ve çığırtkanlığı son bulmadan biz de kurtulamayız bundan biliyorum bunu. Ama yine de ölmesek diyorum, yaşasak dolu dolu… Düğünlerde halay çeksek, ölümlerde zılgıt çekmek ve ağıtlar düzmek yerine… Ah yeniden çalsa LİLİ MARLEN, yeniden hatırlasak yaşamın güzelliğini… Yeniden keşfetsek dağların yaban güllerini, bizi düşlere daldıran dolunayları… Hep birlikte haykırsak yaşamın kutsallığını, hep birlikte şarkılar söylesek.

Yeni bir yıl geliyor, tüm dileklerimiz dünyada savaşların bitmesi ve ülkemize güzel günlerin gelmesi… NE GÜZEL, NE GÜZEL OLACAK AH… YENİDEN ÇALSA LİLİ MARLEEN Ve yeniden bulsak kaybettiğimiz hayatı ,unuttuğumuz gülümsemeyi SAĞLIKLI, HUZURLU, MUTLU YILLARA...
 
 

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
Büyükşehir uyuma...
 
Dursun Gündoğdu
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın İsmet Paşa’ya gösterdiği vefa
 
Tufan Türenç
 
 
Kentimizde güzel şeyler oluyor dostlar
 
Nesrin Mater
 
 
Öğretmenler günümüz kutlu olsun
 
Serpil Nur Abiral
 
 
Antalyaspor ve şehremin !
 
Turgay Alp
 
 
Zehirli tuzakta internetin etkisi
 
İsa Altun
 
 
EKDAĞ'a kadın eli
 
Mesut Gürkan
 
 
Azap ve Araf
 
Zeyyat Şahin
 
 
TALAS EMMİ PROJESİ TAMAMLANDI
 
Duran Canatan
 
 
Talya/ASAT/CHP
 
DUYDUM/GÖRDÜM
26 yıl sonra babasına kavuştu

26 yıl sonra babasına kavuştu

Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bu yıl ertelediğiniz tüm konuları çözmeniz gereken bir yıl olacak. Geçen sene hayatınızda oldukça büyük değişimler ...
 
 
  RSS

Gün Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Gün Haber sorumlu tutulamaz.