Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

 
Hava Durumu
ANTALYA 
22 / 13
DOLAR
2,1313
EURO
2,9492
IMKB
73,476
 
 
 
 
Bülent Ecevit   
Projeleri engelleyen milletvekili
27 Mayıs 2013 Pazartesi  

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, bütün projelerini engelleyenin AKP’li bir milletvekili olduğunu ileri sürüyor. ‘Etik olarak’ ismini söylemiyor Akaydın ama onun kim olduğunu da herkesin bildiğini hatırlatıyor.
Akaydın’ın ismini vermediği milletvekilinin büyük olasılıkla Menderes Türel. Çünkü bu konuda daha önceleri karşılıklı atışmışlardı. Türel, “Yardım istesin gereğini yaparım” demiş, Akaydın da, “Ben hiç kimsenin elini ayağını öpmem” diyerek karşılık vermişti.
Cumhuriyet Gazetesi’nde Leyla Tavşanoğlu’nun söyleşisinde ‘Kentsel Dönüşüm’ projelerinin hükümetin engellemeleriyle karşılaştığını açıkca belirtiyor Mustafa Akaydın. Kendi yandaşı belediyeyse hükümetin Hazine destekli borçlanma sağladığını söylüyor. Ya da AB projelerinde karar verici makam hükümet olduğu için sosyal demokrat belediyelerin AB projeleri hep reddediliyormuş.
Bu tür desteklerin genelde AKP’li belediyelere yapıldığını hatırlatan Akaydın’ın hükümetten bir ricası var: “Bize ekstra bir şey vermeyin. Ama bizden de kırpmayın ve engellemeyin.”
En büyük engellemeyi yapan kurumların Maliye Bakanlığı ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü olduğunu açıkladı. Akaydın, Antalya milletvekillerine bir mektup yazdığını ve kentin sıkıntılarını bildirdiğini hatırlatıyor. Ve “Bütün bu projeleri engelleyen bir tek milletvekili var. O da AKP’den. Etik olarak ismini vermiyorum” diyor Akaydın. Ankara’da bürokraside nereye gitse, “Bu milletvekilini aşmadan sorunlarınızı çözemezsiniz” karşılığını aldığını itiraf ediyor Başkan Akaydın. Ve ekliyor: “Bu milletvekili nedense çok hasmane bir tutum içinde büyükşehir belediyesine karşı.”
 
Topraksız tarım...
Dünyada tarım alanları giderek azalıyor ve verimsizleşiyor. Artan dünya nüfusu, küresel ısınma ve gıda fiyatlarındaki anormal artışa bağlı olarak gelecekte büyük sıkıntıların yaşanacağı gerçeği de dile getirilmeye başlandı.
Geleneksel tarımsal üretiminin geleceğine ilişkin bu karamsar beklentiler, bilim dünyasını yıllardır yoğun bir arayış içine itmiş bulunuyor. Örneğin topraksız tarım üzerine yapılan araştırmalar, bugün araştırma boyutundan çıkarak fiili olarak uygulamaya girdiği görülüyor. Henüz çok çok başında olsa da Türkiye de bu uygulamanın içinde. Girişimci sermayenin son yıllardaki yakın takibe aldığı ‘topraksız tarım’, yakın geleceğin en popüler yatırım alanlarından biri olmaya aday. Türkiye’de ve Antalya’da birçok yatırımcı, gelişmeleri uzaktan ama büyük bir ilgiyle izliyor. Topraksız tarım, toprağa göre beş kat daha fazla verim sağlıyor.
Topraksız tarımla ilgili internette yerli ve yabancı birçok döküman ve bilgiye ulaşmak mümkün. Toprak yerine volkanik kayaların kullanıldığı, taş yünü ya da perlit denilen maddelerle çeşitli minerallerin ve suyun enjekte edildiği sistem şimdilik az sayıda girişimci tarafından yapılıyor. Topraksız tarımda yatırım maliyeti metrekare bazında ortalama 60 Euro olarak hesaplanıyor.
Aslında dünyanın son dönemde odaklandığı sektörlerin başında tarım geliyor. Çünkü gıda fiyatları son yıllarda yüzde 50’nin üzerinde arttı. Bu artışla birlikte dünya ekonomisi de olumsuz etkilendi. Gelişmiş ülkelerden gelen bilgilere bakacak olursak, gelecekte yüz binlerce insanın açlık çekeceği iddia ediliyor. Yani tarıma bugünden yatırım yapmak. Devletlerin bunun için gerekli önlemi ve desteği sağlamaları gerekiyor. Tarım konusunda ilerleme sağlayabilen toplumlar, gelecekte gıda sıkıntısıyla karşılaşmayak.
Topraksız tarımın en yoğun olarak kullanıldığı ülkelerin başında Hollanda ve Belçika geliyor. Bu iki ülkenin seralarının toplam yüzde 95’inde topraksız tarım yapılıyor. Türkiye’de ise özellikle son bir yıldır yatırımcılar bu alana ilgi gösteriyor. Türkiye’deki son tabloya göre toplam 50 bin hektara yakın seranın yaklaşık 4 bin dönümünde, topraksız tarım uygulamasına geçildiği sanılıyor.
Topraksız tarım yönteminde verim, normal tarıma göre beş kat daha fazla. Hareketli su kültürü ile yapılan topraksız tarımda bir tohumdan 16 bin adet domates alınıyor. Yani bir dönümden 80 ton ürün alınıyor. Ve bu üretim şeklinde hormon ve ilaç kullanılmıyor.
Kalıntı içermeyen ve yüksek fiyatlardan alıcı bulan ürünlerin yetiştiği topraksız seralar, geleneksel seracıları da harekete geçirecektir. Başta Antalya olmak üzere, Mersin, Denizli, Muğla ve ilçelerindeki üretilere bu konuda öncülük yapılmalı, destek olunmalı.
 
Turkcell’in SMS’leri...
Eşim Emsal, Turkcell abonesi. Ama kendisine gelen mesajlardan o kadar bıktı ki, ne yapacağını şaşırmış vaziyette.
Telefonuna son bir ay içinde gelen mesajlara birlikte baktık... Bir tanesi aynen şöyle:
“Değerli Müşterimiz, hesabınızda biriken PARAPUAN’larınız 100TL/1440 dk’ya ulaşmıştır. Hemen 0216 500 33 00 arayarak dakikalarınızı aktifleştiriniz. 0216 500 33 00”
Hemen ‘532’i çevirerek Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni aradık. Birkaç dakikalık uğraştan sonra ve “Bu görüşme için size ücret yansıyacaktır” şeklindeki uyarıdan sonra yine de bağlanıp merakımızı giredermek ve eğer bir üçkağıtlık olay ise de duyurmuş olalım istedik.
‘Call Center’deki güzel sesli bayana durumu aktardık. O zaten biliyormuş. Özetle dedi ki: “Bunlara karşı dikkatli olun. Bunların kurumumuzla alakası olmayan kampanyalar. Bunlardan haberdarız ama biz birşey yapamıyoruz.”
Şaşkınlıktan ‘La havle’ çektik eşimle ben. Onlar birşey yapamıyorsa vatandaş ne yapabilir ki. Kimi kime şikayet edebiliriz ki.
Telefondaki mesajlara bakmaya devam ettik. Buram buram ‘Üçkağıt’ kokan bir diğer mesaj da şu:
“Turkcelllilere özel CepteSoru bilgi yarışması başlıyor! 1300 kısa numarasındandan gelen sorulara vereceğin her doğru cevap sana anında 20TL/50DK konusma paketi kazandırıyor! Birazdan gelecek soruyu cevapla ve kazanmaya basla! http://ceptesoru.com”
Ve biraz sonra gelmiş olan o soru:
“Eşinizin annesi sizin annenizin nesi olur? Dünür diyorsan A, kayıncosu diyorsan B yaz, bu mesajı hemen cevapla ve anında Turkcell içi günlük 20TL/50DK kazan. Cevaplama bedeli 3,5TL dir. Yanlış cevaplardan ücret alınmamaktadır. Doğru cevaplar çekilişsiz, kurasız 20TL/50DK kazandırır. http://ceptesoru.com MH5327556669”
Bir diğer mesaj:
“Çocuğunuzun gelişimi ve ailenizle ilgili danışmak istediğiniz her türlü soru icin 08882228888 Aile Danışma Hattı psikologları sizi dinliyor! (2TL/Dakika)”
Bütün bu mesajların karşılığında vatandaşın dolandırılıp dolandırılmadığını araştıracak bir polis şefi, bir cumhuriyet savcısı yok mudur acaba...
Turkcell durumdan memnun olmalı ki bu gibi mesajların dolandırıcılık olduğunu kabul ediyor ama yetkili mercileri uyarıp şikayette bulunmuyor nedense...
 
Şekersiz rakı olmaz
Geçen hafta gazetelerde rakı ilanı vardı. ‘Sıfır Şeker’ diye de not düşülmüş. Manisa’da üretim yapılan bir alkol fabrikasının yeni piyasaya sürdüğü rakının reklamıydı.
 Rakı içiciler şaşkındı, herkes bunu konuşuyordu. Hatta arayanlar oldu, “Topkapı rakının şeker oranı düşüktü, ama bu ne şimdi” diye meraklanmışlardı.
Antalya’da üretilen Topkapı Rakı’nın CEO’su İsmail Karaman’a bilgi verdi; “Tüketiciyi kandırıyorlar, başka birşey değil. Şekersiz rakı mı olurmuş hiç. Şekersiz üzüm mü ürettiler de bizim haberimiz yok. Üzüm demek şeker demek. Şekerini azalttık tamam ama sıfır şeker, yok ne yazık ki” diye eleştirdi.
Topkapı Rakı’da binde 1 ila 2 oranında şeker bulunurken, normal rakılarda bu oran yüzde 2-3 dolayında değişiyor.
Rakı içicilere önemle duyurulur...
 
Ünlü sözler:
“Ayna benim en iyi arkadaşımdır, çünkü ben ağladığımda, o asla gülmez.” (Charlie Chaplin)

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
Bir Devrim Kök yazısı
 
Dursun Gündoğdu
 
 
Başbakan'a önemli bir uyarı
 
Tufan Türenç
 
 
Türküler Kanunlardan Güçlüdür
 
Mustafa Tuncel
 
 
Efsanevi festival: Oktoberfest
 
Bülent Ecevit
 
 
SİYASİ KAVŞAKTA RANT LEVHASI
 
İbrahim KESER
 
 
GEÇ OLMADAN 30 MART
 
Sevgi KORKMAZ
 
 
Türel ile büyük buluşma
 
Nesrin Mater
 
 
O BİR GAZETECİ
 
Aliseydi Karagöz
 
 
Sağlıklı Kentler
 
Duran Canatan
 
 
Turizm hükümet gibi…
 
Gaye Coşkun
 
 
Biri bizi gözetliyor
 
İsa Altun
 
 
FİNALE UZANDIK
 
Yavuz Başar
 
 
Marinal şov Ceyn'de
 
Mesut Gürkan
 
 
20 Ocak
 
Seymur Süleymanov
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bu yıl ertelediğiniz tüm konuları çözmeniz gereken bir yıl olacak. Geçen sene hayatınızda oldukça büyük değişimler ...
 
 
  RSS

Add to Google
Gün Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Gün Haber sorumlu tutulamaz.