Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

 
Hava Durumu
ANTALYA 
5 / 20
DOLAR
3,8307
EURO
4,5122
IMKB
109,371
 
 
 
 
Duran Canatan   
TALAS EMMİ PROJESİ TAMAMLANDI
14 Haziran 2016 Salı  

Antalya’da  Talaseminin Önlenmesi amacı ile, evlilik öncesi Talasemi testlerinin  ruhsatlı Talasemi Tanı Merkezlerinde yapılması, sonuçların uzmanlar tarafından yorumlanması, ayrıntılı genetik danışma  verilmesi, taşıyıcı çiftlerin genetik analizlerinin yapılması ve doğum öncesi tanı merkezlerine gönderilerek hasta çocuk doğumunun önlenmesi konularını, ayrıca mevcut  Talasemi hastalarının uzun ve kaliteli yaşaması için, sağlıklı bireylerin düzenli  kan bağışı ve onlara psikososyal destek sağlanması konuları içeren  TALAS EMMİ projesi tamamlandı.

Akdeniz Kan Hastalıları Derneğinin,   Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı ile beraber yürüttüğü ,İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi  Başkanlığı tarafından  PRODES kapsamında desteklenen   “ Talas Emmi  Yerel Yöneticilerle El Ele “ projesi, 18 Kasım 2015 tarihinde SERİK ilçesinde başlatıldı, 02 Haziran 2016 tarihinde ELMALI ilçesinde tamamlandı.

Sıra ile  SERİK, MANAVGAT, ALANYA, GAZİPAŞA, KEMER, KUMLUCA FİNİKE, KEMER, DEMRE, KAŞ, MURATPAŞA, KONYAALTI, KEPEZ, DÖŞEMEALTI, AKSU, AKSEKİ, İBRADI, GÜNDOĞMUŞ, KORKUTELİ ELMALI  ilçelerinde  kaymakamların organizasyonu ile  ilçe yöneticilerine, muhtarlara, imamlara, sağlık çalışanlarına ve halka yönelik  seminer gerçekleştirilmiştir.

Seminerde    Proje eğitimcisi ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı, Çocuk Kan ve Genetik Hastalıklar Uzmanı Sayın Prof. Dr. Duran CANATAN,  katılımcılara insanının oluşumu, genetik yapı, genetik hastalıklar, akraba evliliği, kan hastalıkları, Talasemi Hastalığının genetik yapısı, tedavisi ve önleme yöntemleri, Talaseminin ülkemizde ve Antalya’da durumu hakkında bilgiler verdi.

Özellikle talasemi önleme programında Evlilik Öncesi Testin önemi üzerinde duruldu. Nikah kıyan memurlar, muhtarlar ve imamlara bu testi yaptırmadan nikah kıymamaları istendi. 

Ruhsatsız merkezlerde yapılan testlerin hem test yaptıran kişiler açısından hem de test sonucunu veren hekim  ve kurumu hakkında hukuki ve etik sorunlar çıkaracağının altını çizdi.

Ruhsatlı merkezlerde testin yorumu konu ile ilgili uzman tarafından yapıldıktan sonra evlenen çiftlere  ayrıntılı genetik danışma verilmesi gerektiği, talaseminnin yüzlerce farklı tipi olması nedeni ile, taşıyıcıların mutlaka genetik DNA testini yaptırması ve her ikisde taşıyıcı çıkar ise doğum öncesi tanı merkezlerine yönlendirilmesi gerektiğinin önemi vurgulandı.

Seminerde  Prpje koordinatörü ve Akdeniz Kan Hastalıkları Derneği başkanı  Ziraat  Mühendisi Rukiye Karadal, bir Talasemi hastası olarak çoçukluktan, okul ve iş yaşamına kadar bir hastanın yaşadığı sorunları paylaştı, hastalara kan bağışı ve psikososyal destek konusunda bilgiler verdi.
  

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 1   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
cengiz denizer
26 Temmuz 2017 Çarşamba 15:56
Tebrik ediyorum.Antalyalılar sizin hizmetlerinizi unutmaz inşallah.İsimlendirmenizde çok akıllıca ve akılda kalıcı..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş

 Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
Büyükşehir uyuma...
 
Dursun Gündoğdu
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın İsmet Paşa’ya gösterdiği vefa
 
Tufan Türenç
 
 
Kentimizde güzel şeyler oluyor dostlar
 
Nesrin Mater
 
 
Öğretmenler günümüz kutlu olsun
 
Serpil Nur Abiral
 
 
Antalyaspor ve şehremin !
 
Turgay Alp
 
 
Zehirli tuzakta internetin etkisi
 
İsa Altun
 
 
EKDAĞ'a kadın eli
 
Mesut Gürkan
 
 
Azap ve Araf
 
Zeyyat Şahin
 
 
TALAS EMMİ PROJESİ TAMAMLANDI
 
Duran Canatan
 
 
Talya/ASAT/CHP
 
DUYDUM/GÖRDÜM
26 yıl sonra babasına kavuştu

26 yıl sonra babasına kavuştu

Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bu yıl ertelediğiniz tüm konuları çözmeniz gereken bir yıl olacak. Geçen sene hayatınızda oldukça büyük değişimler ...
 
 
  RSS

Gün Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Gün Haber sorumlu tutulamaz.