ATSO Başkanı Çetin'den 2022 sezonu için önlem çağrısı
ATSO Başkanı Çetin'den 2022 sezonu için önlem çağrısı
Özge Özpirinçci anne oldu
Özge Özpirinçci anne oldu
Yiğit Marcus Aral hakkında yakalama kararı çıkarıldı
Yiğit Marcus Aral hakkında yakalama kararı çıkarıldı
Gençler iklim krizine karşı seslerini duyurdu
Gençler iklim krizine karşı seslerini duyurdu
18 Temmuz 2021 Pazar - 11:41

Bayram ekonomisinde beklenti; 10 milyar TL

PANDEMİ kısıtlamalarının ardından ilk tatil fırsatı olan 9 günlük Kurban Bayramı tatiliyle Akdeniz ve Ege sahillerinde birçok otel tamamen doldu.

Bayram ekonomisinde beklenti; 10 milyar TL
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Bayramda Türkiye genelinde 10 milyon kişi ve 10 milyar TL'lik seyahat ekonomisi bekleniyor. Turizm kenti Antalya'da Kaş, nüfusunun 6 katını ağırlayacak. Nüfuslarının 7-8 katına çıkacak Olimpos-Adrasan-Çıralı bölgesinde çadır bile kuracak yer kalmazken, Konyaaltı'nda ise oteller satışları 20 gün önce durdurdu.

16 Temmuz günü mesai bitimiyle başlayan ve 25 Temmuz günü sona erecek Kurban Bayramı tatilinde, son yılların en büyük iç turizm hareketliliği yaşanıyor. Birçok turizm bölgesinde oteller yüzde 100 doluluğa ulaşarak 15-20 gün öncesinden satışlarını kapattı. Buna rağmen günde onlarca talep almaya devam ettiklerini açıklayan turizmciler, bunlara üzülerek olumsuz yanıt vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

10 MİLYON KİŞİ, 10 MİLYAR TL

Kurban Bayramı'nda akraba, eş, dost ziyaretleriyle birlikte 10 milyon kişi civarında bir seyahat hareketliliği öngördüklerini açıklayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, bayramda 10 milyar TL'lik de bir ekonomi beklendiğini kaydetti. Temmuz- ağustos aylarının turizmcilerin altın ayları olduğuna dikkati çeken Bağlıkaya, üstüne bayramla ve bir de pandemiyle insanların uzun süredir evlerinden çıkamamaları nedeniyle oluşan seyahat özlemi de birleşince çok yoğun bir hareketlilik oluştuğunu dile getirdi. Bağlıkaya, "Şu an yazlık bir bölgedeyim ve bir yerden bir yere 1 saatte gidilemiyor, her yer kilit. Temmuz, ağustosu böyle geçiririz. Tabii maske, mesafe gibi kurallara dikkat ederiz ki eylülde tekrar kapanmayalım. İnşallah vatandaşlarımız dikkat eder" dedi.

YURT DIŞI VE YURT İÇİNDEN YÜKSEK TALEP

Kundu Turizm Yatırımcıları Birliği (KUYAB) Başkanı Abdullah Keleş, Rusya'nın açılması ve diğer ülkelerden de gelen yoğun taleplerle yurt dışından ciddi düzeyde bir hareketlilik oluştuğunu belirterek, Kurban Bayramı tatil sürecinde de yurt içinden çok yoğun talep alındığını kaydetti. Bayram dönemi için Kundu bölgesindeki otellerde ciddi düzeyde doluluğa ulaştığını belirten Keleş, hem yurt içi hem de yurt dışından gelen taleplerin sevindirici olduğu ve bu yıl sezonun kasım ayına kadar uzamasını beklediklerini söyledi.

İLÇE NÜFUSU 5-6 KATINA ÇIKTI

Bayramın en çok rağbet gördüğü bölgelerden biri olan turizm cenneti Kaş'ta, butik oteller ve villaların yüzde 100 doluluğa ulaştığı açıklandı. Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, "İlçemizde bu kış döneminden bu yana artan bir rezervasyon talebi vardı ve şu an itibarıyla Kaş'ta hemen hemen yüzde 100 doluluğa ulaştık. Bayram sürecinde de yüzde 100 doluluk görünüyor. Kaş olarak iyi bayram geçireceğiz. Tabii çevre iller ve ilçelerden gelen günübirlik ziyaretçilerle transit geçiş yapanlar da deniz ve plajlarımızdan istifade etmek istiyor. İlçemizin nüfusu 61 bin ve şu an itibarıyla ve bayram sürecindeki hizmet verdiğimiz nüfus 300 bine yakın olacak. 5-6 katına çıkıyor" dedi.

DÜNYACA ÜNLÜ PLAJLAR

Bayramdaki yoğun talebe karşın ilçeye gelen hiç kimseyi mağdur etmeden, güzel vakit geçirmelerini sağlayabilecekleri şekilde hizmete hazır olduklarını da anlatan Ulutaş, "İlçemiz tabiat harikası ve butik turizm konsepti olması nedeniyle ciddi bir tercih sebebi. Antalya'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki tek yer olan Xanthos ilçemizde. Patara Antik Kenti ve dünyaca ünlü plajlarımız Kaputaş, Patara, İnceboğaz, Akçagerme gibi dünyaca ünlü plajlarımız çok yoğun ilgi görüyor. Kaş olarak bayramda misafirlerimizi ağırlamaya hazırız" diye konuştu.

SATIŞLAR 20 GÜN ÖNCE KAPANDI

Turizmde temmuz ayına çok hızlı giriş yaptıkları ve özellikle aile odalarının çok kısa sürede kapandığını belirten Konyaaltı'ndaki bir otelin genel müdürü Mehmet Şahin, "Şu an ağustos sonuna kadar ilk başta aile odası yok, bayram satışlarını kapatalı ise yaklaşık 20 gün oldu. Ama hala çok yoğun rezervasyon talebi geliyor. Bu bayramda çocuklu aile sayısının fazla olduğunu görüyoruz. 'Bölgede bildiğiniz yer var mı, villa, butik otel, özel havuzlu oda var mı' tipi sorularla çok karşılaşıyoruz. Hala ciddi talep var ama maalesef otel olarak 20 gündür karşılayamıyoruz. Konyaaltı bölgesindeki diğer otellerde genelde aynı durumda" dedi.

EN ÇOK SEYAHAT EDİLECEK BAYRAM

Bayram sürecinde hem yurt içi hem de yurt dışında yaşayan Türklerden ciddi talep alındığını belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, "Ruslarda günlük artış devam ediyor. Tek olumsuz şey, İngiltere Türkiye'yi henüz kırmızı listeden çıkarmadı. Genel anlamda güvenli turizm sertifikası ile aldığımız önlemlerden taviz vermeden hizmet veriyoruz ve bayramda Ege ve Akdeniz bölgelerine yoğun talep var. Ama Kapadokya, Pamukkale, Güneydoğu, Karadeniz gibi tarihi ve kültürel alanlara da yüksek talep var ve son yılların en çok seyahat edilen Kurban Bayramı olacak. Akdeniz ve Ege'de artık rezervasyonsuz gidenlerin de yer bulması çok zor. Bayram için çok arayan oluyor ama talepleri karşılayamıyoruz" diye konuştu.

20 BİN EURO'LUK VİLLALAR BİLE DOLDU

Lüks tatil merkezi Belek bölgesinde ise otellerin şu an yüzde 80'in üzerinde dolu olduğunu açıklayan bir başka oteline genel müdürü Ali Kızıldağ da doluluğun sosyal mesafe ve pandemi kurallarına aykırı olacağından dolayı hem Covid önlemleri hem de verilecek hizmet kalitesi açısından belirli düzeyde odaları boş bıraktıklarını kaydetti. Bu Kurban Bayramı'nda geçen yıllara göre çok daha yoğun talep aldıklarını belirten Kızıldağ, otel olarak 2 bin eurodan başlayıp 20 bin euroya kadar gecelik fiyatı olan villaların bile bayram döneminde tamamen dolduğunu dile getirdi.

ÇADIR BİLE KURACAK YER YOK

Butik turizm merkezleri Çıralı, Olimpos ve Adrasan bölgesinde de bütün tesislerin bayram dönemi için yüzde 100 doluluğa ulaştığını açıklayan ağaç evler işletmecisi Kadir Kaya, "Bölgede bayram boyunca dolu geçecek. Rezervasyonu olmayanlar gelmesin, çünkü ne araba koyacak ne de çadır bile kurabilecekleri yer yok. O yüzden ciddi mağduriyet yaşayabilirler. Pandemiden dolayı bu tür tesislere çok yoğun talep var ama bu durumda doğayı da korumamız gerekiyor. Özellikle misafirlerimizden arabalarından yol kenarlarına çöp ve sigara izmariti atmamalarını istiyoruz" dedi.

GÜNDE ONLARCA TALEP GERİ ÇEVRİLİYOR

Yer bulamadığı için gelemeyenlerin de bayramdan sonraki süreçlerde rezervasyon yaptırarak gelmelerini tavsiye eden Kadir Kaya, "Bölgede 70-80 bin yatak kapasitesi var ve tamamı dolu. Bu yıl kapasitenin çok üzerinde bir yüklenmeyle karşılaştık. Her gün sadece beni kişisel olarak 'yer bulamadım' diye 10 kişi arıyor ve geri çeviriyorum, bizim resepsiyondaki arkadaşlar günde 50 kişiyi aynı şekilde geri çeviriyor. Birçok hatırlı isme bile arattıranlar oluyor ama bu talepleri karşılayamıyoruz" diye konuştu.

SON YÜZYILIN EN ÇOK ÖZLEM DUYULAN BAYRAMI

Bayram süreci için artık otellerin dolduğu ve gelen taleplere de üzülerek olumsuz cevap vermek zorunda kaldıklarını açıklayan bir otelin işletme müdürü İsmail Çağlar da, "Fakat gelecek misafirlerimize dolu dolu eğlence programları, yiyecek- içecek sunumlarıyla unutulmaz bir bayram tatili geçireceğiz. Pandemi sebebiyle insanların doğaya, bahçeye, denize, güneşe inanılmaz ölçüde, son yüzyılda en çok özlem duydukları bir süreci yaşıyoruz. Bu sebeple de bu bayram inanılmaz bir taleple karşı karşıya kaldık. Artık satışlarımızı kapattık ve bu bayram bereketiyle geliyor" ifadelerini kullandı.

TEKNE TURLARI DA DOLU

9 günlük bayram tatili için tekne turları da birçok bölgede tamamen doldu. Maldivler'e benzetilen Adrasan açıklarındaki Suluada tekne turları, bayram tatili boyunca günler öncesinden yüzde 100 doluluğa ulaştı. 120'si Adrasan'da, Çıralı ve Olimpos'la birlikte bölgede toplam 150 tur teknesi olduğunu belirten tur teknesi sahibi Kudret Acar, "Adrasan'daki teknelerin 80'i Suluada, 40'ı ise Ceneviz, Akseki, Sazak ve Akvaryum gibi koy turları yapıyor. Dokuz günlük bayram tatili için tüm tekneler de rezervasyonlar günler öncesinden doldu. Turlara katılmak için çok yoğun talep devam ediyor ama maalesef tüm tekneler doldu. Akşamları yaklaşık 20 teknenin gün batımı, mehtap turu yapıyor ve rezervasyonları durdurduk. Adrasan'ın 4 bine yakın nüfusu var ve bayramda 30 bini aşması bekleniyor" dedi.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)-

 
Antalya'ya gelen günlük turist sayısı 100 bini aştı
 
Tütüncü, Ankara’dan 3 müjde ile döndü
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Namık k. 20 Temmuz 2021 Salı 11:56

Turizm haberi bile yazmayan var.yillarca turizm kan kaybediyor çözüm yok sadece abartma.alistik herkes bir müjde veriyor turizm masa başı değil defter arası değil.sahada yaşanıyor.5-7 büyük almış pasta payı kalan bölüşüm sunmuştur.Cokluk sistem gerek,eski gibi all in,yarım v yatağa+kahvaltı sistem en başta

Yorumu oyla      0      0  
taş 18 Temmuz 2021 Pazar 16:28

Vallahi bravo,son yıllarda yok savaş,yok kriz,yok virüs,çok kötü günler geçirilmişti,şimdi anlaşılan patlayacak derken tam patladığı görülüyor.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Mimarlar Odası; 'Halk değil, rant planı'
Antalya 5'nci İdare Mahkemesi, Kültür ve Turizim Bakanlığı'nın Serik İlçesi'ne ...
'Günde yarım milyon turist Antalya'da tatil yapıyor'
ANTALYA Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, kentin ...
Antalya'ya hafta sonu 145 bin 726 yolcu geldi
TURİZM sezonunun açılmasıyla birlikte Antalya'ya iç ve dış hatlar olmak ...
 
Antalya’da bayram rezervasyonlarında doluluk yüzde 100'e ulaştı
PANDEMİYLE mücadelede aşının yaygınlaşması ve kısıtlamaların büyük ölçüde ...
Antalya uçağında paniğe kapılan yolcu acil çıkış kapısını açtı
Sheremetyevo Havalimanı’ndan kalkışı planlanan Rossiya Havayolları’nın ...
Turizm Fuarı'na 25 ülkeden 2 bin katılımcı
TURİZM profesyonellerine yönelik Türkiye'nin en önemli organizasyonlarından ...
 
Avantajlı Tatil İçin Lüks Villalar
Özellikle koronavirüs pandemi süreci ile birlikte gerek yurtiçinde gerekse ...
Antalya, 4 günde turist sayısında geçen yılın temmuzunu geçti
BU yılın 6 ayında turist sayısının 1 milyon 550 bine ulaştığı Antalya'da, ...
TÜRSAB Kuzeydoğu Anadolu BTK Başkanı denizde boğuldu
ANTALYA’nın Kemer ilçesinde 5 yıldızlı otele gelen TÜRSAB Kuzeydoğu Anadolu ...
 
Dursun Gündoğdu
Büyükşehire Dokuma’dan başkan çıkmaz
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Umudunuz bitmesin
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Bu yaşıma geldim böyle bir vahşet duymadım
İsa Altun
İsa Altun
NARKOTİK SUÇLAR VE UYUMA PROJESİ
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
23 yıl sonra yeniden
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Yetki mi, sorumluluk mu?.. Hangisi önce gelir?
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Biz kadınlar
Prof. Dr. Duran Canatan
Prof. Dr. Duran Canatan
Eşitlik Projesi
K. Kemal Derin
K. Kemal Derin
TİARTİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm KAMPÜS Sağlık Ekonomi Spor
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva