Kepez’de ‘Dokuma Buluşması’
Kepez’de ‘Dokuma Buluşması’
Antalya'daki ölümlü kavganın 11 şüphelisinden 3'ü tutuklandı
Antalya'daki ölümlü kavganın 11 şüphelisinden 3'ü tutuklandı
Kadın kooperatifleri kazandırmaya devam ediyor
Kadın kooperatifleri kazandırmaya devam ediyor
Arka Sokaklar’ın kostümleri kayboldu! Set iptal edildi
Arka Sokaklar’ın kostümleri kayboldu! Set iptal edildi
1 Kasım 2023 Çarşamba - 11:27

A.Ü. Rektörü Özlenen Özkan; 'Teklif var ama...'

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Prof. Dr. Ömer Özkan Hoca ile bize yurt dışından çok önemli yerlerden teklifler geldi. Ancak ülkemiz için çalışmayı seçtik. Burada olmaktan her zaman çok mutlu olduk hiç pişman olmadık” dedi.

A.Ü. Rektörü Özlenen Özkan;  Teklif var ama...
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde Cumhuriyet’in Yüzü Kadınlar Söyleşisi düzenlendi. Konuşmacıları arasında Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın olduğu söyleşiye, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, Konyaaltı Kaymakamı Rahmi Köse, Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri katıldı. Program kapsamında Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ile Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Antik Kenti Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, İlk Kadın Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongre Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu, ilk kadın hava kontrolörü Nevin Doman deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

100 YILI GERİDE BIRAKTIK SONRAKİ YÜZYILDA NELER YAPACAĞIZ

Lise öğrencilerinin katıldığı etkinlikte Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Cumhuriyetin 100. yılında sizlerle burada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. İlk 100 yılı geride bıraktık Türkiye Cumhuriyeti bize muhteşem şeyler armağan etti. Ancak bundan önce Osmanlı’da bizimdi, Selçuklu ’da bizimdi diğer Türk uygarlıkları da bizimdi. Hepsi bizi bugün biz yapan hiçbiri birbirinden ayrılmayacak unsurlar. İlk 100 yılı geride bıraktık bundan sonraki yüzyılda neler yapacağız bence artık hızlı bir şekilde bunu hedeflememiz gerekiyor hep beraber. Ben Akdeniz Üniversitesi için buna başladım.” dedi.

BİR YERDE OLMAK İÇİN YAPACAĞINIZ TEK BİR ŞEY VAR EMEK VERMEK

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Rektör Özkan, “Bir yerde olmak için yapacağınız tek bir şey var o da emek verip kendini adamak. Her başarılı örnekte bunu görüyorsunuz. Albert Einstein bile, “Dehanın 10’da 1’i yetenek 10’da 9’u da çalışmaktır.” demiştir. Ben hep çocuklarıma da bunları söylüyorum, ne kadar yetenekli olursanız olun emek vermeden bir yere gelmek mümkün değil. Sizlerin bu yaşlarda kendisine hedef koyması çok önemli. Bu anlamda benim size tavsiyem, çok erken yaşta kendinizi tanımanız ve hedefinizi belirlemeniz. Kendi karakterinize uygun gerçek hedefler belirlemeniz ve seçeceğiniz meslek size uygun mu, siz mesleğe uygun musunuz diye değerlendirmek. Hedefi erken belirlemek sizin bir adım öne geçmenizi sağlıyor ancak bu yetmiyor elbette. O hedefler doğrultusunda yaşamanız ve çalışmanız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

BİZE YURT DIŞINDAN ÇOK YERDEN TEKLİFLER GELDİ

Yurt dışı hayali kuran gençlere de seslenen Rektör Prof. Dr. Özkan, “Yurt dışına çok gidip geliyoruz ama ülkemizden daha güzel hiçbir yer yok. Prof. Dr. Ömer Özkan Hoca ile bize yurt dışından çok önemli yerlerden teklifler geldi. Ancak ülkemiz için çalışmayı seçtik. Burada olmaktan her zaman çok mutlu olduk hiç pişman olmadık. Türkiye olabilecek en güzel memleket, biz Türkler muhteşem insanlarız. Çalışmamın çoğu hastanede geçiyor, yurt dışındaki insanların ülkemizin sağlık sistemine olan ilgisini birebir görüyorum. Bizi tercih ediyorlar çünkü Türkler onlara insan gibi davranıyorlar. Yurt dışında böyle bir şey yok. Birisi yere düşse neden düştün diye soran olmaz. Bu çok kıymetli bir şey. Biz güzel insanlarız ve verici insanlarız. Bu bizim kültürümüzden gelen bir şey.” dedi.

ÜLKENİZİ YÜCELTİN

Ülkenizin güçlü olduğu kadar dünyada kabul görebildiğinizi anlatan Rektör Özkan, “Burada dikkat etmeniz gereken şey yaptığınız işlerle ülkenizi yüceltmek. Çünkü ülkeniz ne kadar yüce olursa, siz de gittiğiniz yerde o kadar güçlü olursunuz. Türkiye’yi yüceltmek bu bağlamda sizin göreviniz.” ifadelerini kullandı. Özellikle kız çocuklarından büyük şeyler beklediklerinin altını çizen Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Cumhuriyetin en büyük kazanımı kadınlara olmuştur. Burada bir sürü kız öğrencimiz var. Biz bu kazanımın karşılığını nasıl ödeyeceğiz; tabii ki işimizi iyi yaparak, kız çocuklarının daha iyi eğitim almasını sağlayarak. Çünkü kızlarımızın iyi bir eğitim alması çok kıymetli. Bir toplumu yetiştiren kadınlardır. Erkekleri yetiştiren de kadınlardır. Bu anlamda kız çocuklarının çok daha donanımlı olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

DÜNYADAKİ EN İYİ KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE SAHİP ÜLKELERDEN BİRİ TÜRKİYE

Türkiye’de kadın erkek eşitliğinin iyi bir yerde olduğunu söyleyen Rektör Özkan, “TBMM’de 600 milletvekilinden 112’si kadın milletvekili dünyanın çok az yerinde bu rakamlar mevcut. Üniversitemizde de yüzde 49’u kadın yüzde 51’i erkek öğrencilerimizin, akademisyenlerimiz içindeki sayı da böyle. Dünyadaki en iyi kadın erkek eşitliğine sahip ülkelerden bir tanesi Türkiye. Bu anlamda biz kadınız engelleniriz diye düşünmeyin. Cerrahlar dünyasında erkekler egemendir ama asla engelleme ile karşılaşmadım. Karşılaşırsanız da bu tamamen kişisel bir şeydir. Kadın erkek eşitliği evet dünyada olması gerektiği gibi değil ama dünyanın da asla gerisinde değil. Zaten biz o oranları daha yukarıya taşıyacağız. Önemli olan işinizi iyi yapmak ve hedeflerinizi tutkuyla gerçekleştirecek şekilde hayatınızı belirleyin.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yalnız bir ülke olduğunu söyleyen Rektör Özkan, “Sizler bizim geleceğimizsiniz iyi ki varsınız. Sizin ülkeye katkılarınız savunma sanayi alanında yazılım, sağlık, tıp alanında yapacaklarınız o kadar kıymetli ki. İyi ki varsınız bizler buradayız her zaman ne ihtiyacınız olursa. Her öğrenciye kapım açık olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.

CUMHURİYETTEN, VATANDAN, MİLLETTEN VE ATATÜRK’TEN VAZGEÇİLMEZ

‘Son sözü baştan söyleyelim’ diyerek konuşmasına başlayan Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Antik Kenti Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Genç Cumhuriyetin yetiştirdiği bir Türk kadınıyım ben. Eğitim hayatımızda bize çok net olarak bir şey öğretildi. Cumhuriyetten, vatandan, milletten ve Atatürk’ten vazgeçilmez. Vazgeçmeyin onlardan.” şeklinde konuştu.

NEDEN GİDİYORSUNUZ BU ÜLKENİN KÜLTÜRÜNÜ TALAN EDENLERİN ÜLKESİNE

Gençlerin gözünün başka bir ülkeye çevrildiğini üzüntüyle karşıladığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Antik Kenti Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Bu beni çok yaralıyor. Bizim jenerasyonumuzu kırıyor. Yanımda dünyanın en başarılı üniversitelerinden biri olan Akdeniz Üniversitesi’nin çiçek gibi en üst düzeyli rektörü otururken yapmamalısınız. Nereye gidiyorsunuz çocuklarım siz nereye? Sanıyor musunuz ki başınızı çevirdiğiniz üniversiteler size böyle kucaklarını açmış bekliyorlar. Yok öyle bir şey ne olacaksanız bu ülkede olacaksınız. Emeğini alın terini kendi toprağına akıtmayan öğrenci, insan bu vatanın neresinde doğdu da bugünlere getirildi diye düşünüyoruz biz çünkü. Ben ki hala toprağı kazıyorum, gün ışığına çıkarılmamış eserleri çıkarıyorum. Yurt dışına kaçırılmış eserler için mücadele veriyorum. Siz neden gidiyorsunuz bu ülkenin kültürünü talan edenlerin ülkesine. Göreviniz bu ülkede. Siz öyle bir ülke yaratmalısınız ki bizim yarattığımız gibi. Başka insanlarda bu ülkeye gelmeli diyorum ki zaten sizlerde bu ülkeye ne kadar çok insanın gelmek istediğini biliyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından konuşmacılara günün anlam ve önemine binaen çınar ağaçları ve plaketler takdim edildi

 
Antalya'da minik eller toprağa ilk tohumunu ekti
 
3 kişiyi öldüren firari sanık, 667 gündür aranıyor
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 9 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
serdal şahiner 12 Ocak 2024 Cuma 20:50

Atatürkün degerini bilen tüm hocalarımıza saygılarımı arz ediyorum.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Antalya'da 'Cumhuriyet İçin Koş Akdeniz' etkinliği gerçekleştirildi
Akdeniz Üniversitesi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yıl Cumhuriyet ...
AÜ Tıp Fakültesi öğrencileri beyaz önlüklerini törenle giydi
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi tarafından 2023-2024 eğitim öğretim ...
Akdeniz Üniversitesi'nde 'Cumhuriyet' sergisi
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından “100. Yılında ...
 
AÜ Öğrenci Toplulukları Tanıtım Günleri başladı
AKDENİZ Üniversitesi Öğrenci Topluluk Tanıtım Günleri başladı. Rektör ...
AÜ Tazelenme Üniversitesi'nde ilk derse yoğun ilgi
Akdeniz Üniversitesi 60+ Tazelenme Üniversitesi’nin 2023-2024 Akademik ...
Antalyalı doktorun önerisi bakanlığın dikkatini çekti
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hukuk Fakültesi'nden Dr. Sevda Bora Çınar, kanun ...
 
Prof. Dr. Ömer Özkan’a TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülü
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, ...
Akdeniz Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı törenle açıldı
Antalya'ya BilimFest'in açılışı ve bir dizi ziyaret için gelen Sanayi ...
Rektör Özkan, Ezber Bozan Genç Dino podcast yayına konuk oldu
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Ezber Bozan Genç ...
 
Dursun Gündoğdu
Antalya felaketi yaşarken onlar bakın neredeymiş...
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Türkiye mutlu emekli mutsuz
Sude Karataş Geyikci
Sude Karataş Geyikci
Romantik Bale: Giselle
İsa Altun
İsa Altun
Sigarayı bırakma günü
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Çok gidenler var ama yine de yaşam bir umuttur
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Nasıl çıkılır bu işin içinden?
H.O.P
H.O.P
Ülkemize biçilen rol
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Türkiye’nin problemi yok, problemi bireysellik..  
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Karadağ ve tembellik üzerine 10 tavsiye
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Şubat ayında iş koşulları ve sağlığa dair önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Ayın ilk iki haftasında sosyal çevrenizle ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm Resmi REKLAMLAR KAMPÜS Spor GÜN'ün ürünü
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva