Antalya’nın en çok erişilebilir parkı Konyaaltı’nda
Antalya’nın en çok erişilebilir parkı Konyaaltı’nda
Piknik tüpün üzerine yuva kurdu
Piknik tüpün üzerine yuva kurdu
THK'nın 'Ateş Kuşları' görev başında
THK'nın 'Ateş Kuşları' görev başında
Yaşlı evlerinden sanat eserleri
Yaşlı evlerinden sanat eserleri
22 Ağustos 2023 Salı - 22:55

ATSO Meclis Üyesi Ali Yılmaz: 'Şehrin göbeğine hançer saplanıyor'

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) 4 saat süren ağustos ayı meclis toplantısında konuşan Meclis Üyesi Ali Yılmaz, planlanan İtalya gezisi, 3 katlı AVM ve 600 dairelik proje konularında eleştiriler yöneltti.

ATSO Meclis Üyesi Ali Yılmaz:  Şehrin göbeğine hançer saplanıyor
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

ATSO'nun ağustos ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Öztürk başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, son iki yılda yapılan ekonomik politikalardan dönülmesinden memnun olduklarını, bu dönüşümün biraz daha zamana yayılmasının faydalı olacağını söyledi. Vize sorunu ile ilgili konuşan Bahar, “AB adayı olan ve garabet haline gelmiş bir Gümrük Birliği’ne taraf olan Türkiye’nin vatandaşları vize almak zorunda ve üstelik bunu da başaramıyor. İş insanları, ihracat yaptıkları müşterilerini ziyaret edemiyor, fuarlara katılamıyor. Hükümetimizden bu garabetin, bu zulmün bitirilmesi için acilen adımlar atılmasını bekliyoruz” dedi.

DORT SAAT SUREN ATSO AGUSTOS AYI MECLIS TOPLANTISINDA ZAMAN ZAMAN GERGIN ANLAR YASANDI. (FOTO: SEMIH ERSOZLER/ANTALYA-DHA)

ÇİN RİSKİ UYARISI

Antalya’nın Covid-19 ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan en çok etkilenen şehir olduğunu belirten Bahar, “Dünya genelinde faiz artışları nedeniyle hız kaybeden küresel talep sürecini yaşıyoruz. Şimdi önümüzde başka bir risk bulunmakta. Henüz ne kadar ciddi olduğunu bilemesek de Çin ekonomisindeki yavaşlama işaretleri görüyoruz. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in dış ticaret performansı son 3 yılın en zayıf düzeyine indi. Hem ihracatta hem ithalatta sert düşüş yaşanıyor. Ancak asıl çarpıcı sorun Çin inşaat sektöründe. Ülkede iki yıldır inşaat şirketleri ya iflas ediyor ya da devlet desteği ile ayağa kaldırılıyor. Sektöre yönelik güven azaldığı için konut fiyatları düşmeye başladı ve bu da büyümenin beklenenden daha fazla yavaşlayacağını gösteriyor. Yakın zamanda küresel ekonomideki en büyük risk şu anda buymuş gibi görünüyor” dedi.

KUR POLİTİKASI ELEŞTİRİSİ

2021’de ihracatın artması beklentisi ile döviz kurunun bilinçli olarak yükseltildiği bir süreç yaşandığını söyleyen Bahar, “O günlerdeki rekabetçi kur sloganını hepimiz hatırlıyoruz. Kur yükselecek, Türk malları Dolar ve Euro bazında ucuzlayacak böylece ihracat artacaktı. Buna karşılık kur yüksek olduğu için yabancı mallar pahalılaşacak, ithalat azalacaktı. Dolar iki ay içinde 9 liradan 18 liraya yükseldi. Ama artan ihracat değil, ithalat oldu. Kur geçişkenliği dediğimiz olgu ile enflasyon patladı. Kurun yükselmesi ile ihracatın artması ilk bakışta akla uygun gibi görünse de bu son derece yanlış ve kısa vadeli bir bakış açısıdır” diye konuştu.

‘ORTA VADELİ PLANIN DİSİPLİNLİ BİR ŞEKİLDE UYGULANMASINI BEKLİYORUZ’

İstikrarlı, tutarlı ve kalıcı bir ekonomi politikasını özlediklerini söyleyen Bahar, ülke olarak ekonomide yeniden bir atılım döneminin heyecanını yaşamak istediklerini söyledi. Bahar, sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Türkiye’nin çok kısa aralıklarla ekonomik model değiştiren bir ülke görüntüsünden çıkması gerekiyor. Biliyorsunuz, ekonomik istikrar çok zor ve uzun bir süreçte sağlanabiliyor. Biz, iş dünyası olarak hazırlanan orta vadeli planın disiplinli bir şekilde uygulanmasını bekliyoruz. Bu planın içinde kamuda tasarruf önlemlerinin mutlaka yer almasını ve israftan kaçınılmasını istiyoruz. Orta vadeli planın Türkiye’nin yeni ekonomi yol haritası olmasını ve bu kısır döngü sürecine bir daha geri dönülmemesini diliyoruz.”

‘EXPO ŞEHRE KAZANDIRILMALI’

Satışı ile gündeme gelen EXPO alanı ile ilgili konuşan Bahar, “Antalya EXPO arazisinde 1 milyon 50 bin metrekarelik 4 parsel Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarıldı. Bugün 81 vilayete sorsak, hepsi kendi şehirlerinde böyle bir alana sahip olmak istediklerini söyleyecektir. Peki biz ne yapıyoruz, proje üretemedik diye, orayı değerlendiremedik, şehre katamadık, halkımıza sunamadık diye elimizden çıkarıyoruz. EXPO alanının tamamı, hiçbir firmaya satılamayacak kadar stratejik bir alandır ve kamusal alan olarak kalmalıdır. EXPO alanı ile ilgili şehrin buraya bir proje üretmesi gerekiyor. Film platosu, sağlık turizmi alanı, bilişim vadisi, müze yaşam alanı gibi konuları tartışmalı, icraata geçilmeli ve alan şehre kazandırılmalıdır. Bu konuda da ilgili kurum ve kuruluşlarımızla, devletimizle ortak çalışmaya hazırız. Görev olarak görüyoruz ve elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz” diye konuştu.ALİ YILMAZ'DAN ELEŞTİRİ YAĞMURU

Konuşmaların ardından söz alan Meclis Üyesi Ali Yılmaz, “Günlük kiralamalara değindim, komite olarak yönetime bu konuyla ilgili bir de yazı yazdık. Bu konu Antalya için bir sorun olacak. Ancak yönetim kurulundan bir cevap alamadım. Bu konuda öncülük yapalım. Yeni iş yeri açtım 14 bin lira harç ödedim. Bu paralarla İtalya’ya gidilmemeli. Biz üyelerimizden topladığımız bu paralarla gitmemeliyiz. Eski hal yeri kamunun malıydı. Oraya 3 katlı AVM ve 600 daire yapılıyor. Şehrin göbeğine hançer saplanıyor. Bu konuda biz hiçbir şey yapmıyoruz. Belli odaları ve kurumları ele geçirip rant sağlamak. Bu tadilatın planını Şehir Plancıları Odası Başkanı Funda Yörük, Kırcami’ye dava açan kardeşimiz şehrin göbeğine bu projeyi yapıyor. Büyük oda olarak bunlara tavır koymamız lazım” dedi.

‘KOMİTE ÜYELERİNİN NE BİLGİSİ OLDU NE DE DAVET EDİLDİK’

Konuşmanın ardından söz alan meclis üyesi Nilay Akbaş, “48’inci komite olarak haziran ayında bir karar alarak temmuz ayında eğitim camiasını toplama kararı aldık. Ancak yönetim kurulundan farklı bir tarihte olması yönünde karar çıktı. Bir süre sonra yönetim kurulu başkanımız sektör temsilcileriyle bir toplantı düzenledi. Biz komite üyelerinin ne bilgisi oldu ne de davet edildik. Biz bu toplantılara neden davet edilmedik? Burada birlik, beraberliği konuşuyoruz. Sizlerin seçilerek geldiği odada kendi sektörünüzle ilgili kahvaltı düzenlense ve bilgi sahibi olmasaydınız ne hissederdiniz?” diye konuştu.

‘TÜM SEKTÖRLERİ AĞIRLAMAK İSTİYORUM’

Akbaş ve Yılmaz'a cevap veren Ali Bahar şunları söyledi: “Davut başkan için söylenenleri reddediyorum. Buradaki her başkan görevini en iyi şekilde yerine getirmiştir. Birimiz diğerimizin devamıdır. Toplantının temmuz ayında yapılıp yapılmaması tamamen yönetim kurulunun uhdesinde. İstediği kararı verebilir. Arkadaşımız kendi açısından haklı olabilir ama bir karar alınmış. Ben tüm sektörleri ağırlamak istiyorum.”

‘SENİN ADINA UTANDIM’

Bahar’ın konuşmasının ardından eski başkan Davut Çetin söz istedi. Çetin, “Ali Bey konuşmalarını hayretle izliyorum. Bir meclis üyesine komitesi hakkında böyle cevap verilemez. Ben senin adına utandım. Ben görev sürecim boyunca hiç kimseye böyle cevap vermedim. Sizi sevdiğim için söylüyorum, yapmayın. Bunu yapmayın, böyle kararlar almayın. Burada hep beraber çalışacaksak çalışalım. Çalışmayacaksak nasıl çalışılacağını hepinizden iyi bilirim. Bu odanın saygınlığını kaybettirirsiniz. Öyle İtalya gezisi filan sektöre fayda sağlamaz. Sektör temsilcileri kendi sektörleri ile ilgili gezilere gitsin” dedi. 

ESKİ BAŞKANA TEŞEKKÜR

Yurtdışı gezileriyle Antalya’ya kazanımlar sağladıklarını söyleyen Bahar, “Öncelikle sorunu nisanda çözdük. Başımızın üstünde yeriniz var, her zaman bekliyoruz. Yapmış olduğunuz telkinler için teşekkür ediyorum. Bizi uyarılacak yerde uyarırsanız seviniriz. Benim de anlatacak çok şeyim var ama makam anlatma makamı değil. Bir arkadaşım acaba incinir mi diye anlatmıyorum. Davut başkan sayesinde odaya katıldım, ondan çok şey öğrendim. Başkanım bırak öğrendiklerimizi farklı şekilde uygulama hürriyetine sahip olalım” diye konuştu.

Bazı meclis üyeleri de Davut Çetin’e, kendi döneminde de gezi ve komitelerle ilgili sorunlar yaşandığını söyleyerek tepki gösterdi.

DORT SAAT SUREN ATSO AGUSTOS AYI MECLIS TOPLANTISINDA ZAMAN ZAMAN GERGIN ANLAR YASANDI. (FOTO: SEMIH ERSOZLER/ANTALYA-DHA)

DORT SAAT SUREN ATSO AGUSTOS AYI MECLIS TOPLANTISINDA ZAMAN ZAMAN GERGIN ANLAR YASANDI. (FOTO: SEMIH ERSOZLER/ANTALYA-DHA)

DORT SAAT SUREN ATSO AGUSTOS AYI MECLIS TOPLANTISINDA ZAMAN ZAMAN GERGIN ANLAR YASANDI. (FOTO: SEMIH ERSOZLER/ANTALYA-DHA)
 

 
ATSO Meclis Başkanı Öztürk; 'Artık bardak taştı'
 
Antalya uçağından elleri havada indirildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen 2 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ATSO Meclis Başkanı Öztürk; 'Artık bardak taştı'
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis toplantısı bir kez daha ...
Antalya'da 270 kaçak göçmen yakalandı
ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, ...
Antalya ulaşımında devir teslim
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Nurettin Şengül oldu.
 
Konyaaltı Sahili’nde canlı müzik yasaklandı
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde bulunan işletmelerin canlı ...
Konyaaltı Oda Orkestrası müzisyenlerini arıyor
KONYAALTI Belediyesi Oda Orkestrası yeni müzisyenleri kadrosuna katmak ...
Antalya'da cani koca adliyeye böyle götürüldü
Antalya'da, boşanma aşamasındaki eşi Sümeyye Yavlak'ı 20'den fazla bıçak ...
 
'Tom Odell' Antalya'da sahne aldı
DÜNYACA ünlü indie pop sanatçısı Tom Odell, ilk kez Antalya'da sahne aldı. 
Kepez'de uyuşturucu ve tabanca operasyonu
ANTALYA'nın Kepez ilçesinde jandarma operasyonunda 5 ruhsatsız tabanca ...
'Sakin şehir' Finike'yi huzursuz eden deprem gerçeği
ULUSLARARASI Cittaslow Birliği'nin 'sakin şehir' listesinde yer alan Antalya'nın ...
 
Dursun Gündoğdu
Organize insafsızlık
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Bayram günleri
Halit Çelikbudak
Halit Çelikbudak
Avrupa’da beş kriz
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Kemer turizmi annesini kaybetti
İsa Altun
İsa Altun
Sessiz Çığlık
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Denizin güzelliği ve yaşadığım simit şoku…
Sude Karataş Geyikci
Sude Karataş Geyikci
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun
H.O.P
H.O.P
Ülkemize biçilen rol
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Türkiye’nin problemi yok, problemi bireysellik..  
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Karadağ ve tembellik üzerine 10 tavsiye
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Nisan ayında finansal konularda büyük şanslar yakalayabilirsiniz. Kazançlarınızı arttırabilmek adına pek çok fırsatın ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm Resmi REKLAMLAR KAMPÜS Spor GÜN'ün ürünü
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva