Antalya’da suyun fiyatı arttı
Antalya’da suyun fiyatı arttı
AÜ'de Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü açıldı
AÜ'de Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü açıldı
Yeşil bir gelecek için ilk adım
Yeşil bir gelecek için ilk adım
ASSİM robotik-kodlama eğitimleri başlıyor
ASSİM robotik-kodlama eğitimleri başlıyor
3 Temmuz 2023 Pazartesi - 08:02

Fransız maceracı Türk denizciler tarafından kurtarıldı

137 gün Atlantik Okyanusu'nda ilerleyen ve yakın bir süre önce 6 metrelik özel teknesiyle denizde kaybolan Fransız maceracı Didier Bovard, Amerikan Sahil Güvenliği'nin uyarı mesajıyla, Porto Riko açıklarında Türk denizcilerin 6 saatlik operasyonuyla kurtarıldı.

Fransız maceracı Türk denizciler tarafından kurtarıldı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Geminin kaptanı Necati Doğan sosyal medyadaki paylaşımında, "Tekneyi kurtarmamızı istediler. Amerikan Sahil Güvenliği'nden gelen mesajda şöyle diyordu, 'Porto Riko'nun 200 mil kuzeyinde bir tekne acil durumda sürükleniyor, hareket kabiliyeti yok, arkasından fırtına geliyor, fırtınaya kapılırsa kurtarılamaz, en yakın gemi sizsiniz, onu kurtarmanızı istiyoruz, şirketinizle iletişime geçtik.' Hemen, gerekli prosedürü başlattık, gemiyi oraya en hızlı ulaşacak rotaya çevirdik. Yaklaşık 4 saatlik bir aramadan sonra, sadece parlayan bir ayna görüp parlayan aynaya doğru yöneldik. Islıkla adamı uyarıp, botun içine girmesini halat atarı fişekleyeceğimizi söyledik, o da bota kendini tamamen kapattı. 200 metrelik ince halatın bir kısmını 6 metrelik tekneye taktırmaya çalışacaktık, çok şükür becerebildik. Adam çok yorgun, bitkin görünüyordu, hemen su, çikolata verdik. Kan şekeri yerine gelsin diye ve tansiyonunu ölçtük" dedi. Gemi kaptanı Necati Doğan o anları ve özel tekneyi sosyal medya hesabındaki görüntülerle paylaştı.

Olay, 24 Haziran Cumartesi günü Porto Riko açıklarında yaşandı. Türk denizcilerin görevli olduğu özel bir şirkete ait ham petrol gemisi Atlantik Okyanusu'nda ilerlerken Amerikan Sahil Güvenliği'nin uyarısıyla, bir süre önce denizde kaybolan bir tekne için kurtarma operasyonu başlattı. Kanarya Adaları'ndan denize açılan Fransız maceracı Didier Bovard'ın içinde yer aldığı, pedal ile hareket eden özel yapım tekne Türk denizcilerin 6 saatlik çabasıyla güverteye çekilerek, kurtarıldı. Gemide Türk denizcilerle poz veren Fransız maceracının ilk isteği ise asitli içecek (kola) oldu. 137 gün boyunca okyanusta olduğu öğrenilen Fransız adam, gemiden U.S. Customs and Border Protection ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği ekipleriyle birlikte ayrıldı. Geminin kaptanı Necati Doğan yaşananları sosyal medya paylaşımlarıyla anlattı.

"FIRTINAYA KAPILIRSA KURTARILAMAZ VE EN YAKIN GEMİ SİZSİNİZ"

Kaptan Necati Doğan yaşananları anlattığı paylaşımda, "24 Haziran Cumartesi sabahı saat 9.30'da şirketten bir telefon geldi ve dediler ki, 'Yerel Ulaştırma Bakanlığı bizimle iletişime geçti. USCG Amerika Sahil Güvenliği size mesaj atacak, arama kurtarma çalışmasına katılacaksınız, mesajı alınca gerekli prosedürü başlatın.' Sonra Amerika Sahil Güvenliği'nden mesaj geldi. Mesajda şöyle diyordu, 'Porto Riko'nun 200 mil kuzeyinde bir tekne acil durumda, sürükleniyor, hareket kabiliyeti yok, arkasından fırtına geliyor, fırtınaya kapılırsa kurtarılamaz ve en yakın gemi sizsiniz, onu kurtarmanızı istiyoruz, şirketinizle iletişime geçtik.'"dedi.

SÜREKLİ AMERİKA SAHİL GÜVENLİĞİ İLE SÜRÜKLENME İHTİMALİNİN YÜKSEK OLDUĞU MEVKİLER İŞARETLENDİ

Doğan kurtarma operasyonuyla ilgili bilgi verdiği paylaşımlarının devamında, "Bize tam bir koordinat verdiler gemiyi en hızlı şekilde o mevkiye götürüp o tekneyi kurtarmamızı istediler. Hemen gerekli prosedürü başlattık, gemiyi oraya en hızlı ulaşacak rotaya çevirdik. Tüm personeli köprü üstüne topladık ve 4 saat kadar mesafede bir arama kurtarma çalışmasına katılıp, mahsur kalmış 6 metrelik küçük bir botu kurtaracağımızı söyledik ve planı anlattık, küçük bir prova ve yapılacakları anlatıp, herkesi yerli yerine yerleştirdik. Geminin en başına, en uç kısımlarına, kırlangıçlara, radarların başına ve telsize. Teknenin telsizine ulaşabilmek için, sürekli anonslar geçildi. Sürekli Amerika Sahil Güvenliği ile koordinat güncellemeleri gerçekleştirildi ve teknenin sürüklenme ihtimalinin yüksek olduğu mevkiler işaretlendi. Kıç düdüklerle uyarılar devam etti." İfadelerini kullandı.

"SADECE PARLAYAN BİR AYNA GÖRÜP PARLAYAN AYNAYA DOĞRU YÖNELDİK"

"Yaklaşık 4 saatlik bir aramadan sonra, sadece parlayan bir ayna görüp. Parlayan aynaya doğru yöneldik." İfadelerini kullanan Doğan, "Yol kesip tekneye iyice yaklaşıp, sancak taraftan vinçle almayı planladık. Burada benim görevim güverteye gidip. Planı uygulamaktı. 200 metreye kadar halat atabilen fırlatma aparatını da alıp güverteye gittim. Islıkla adamı uyarıp, botun içine girmesini halat atarı fişekleyeceğimizi söyledik, o da bota kendini tamamen kapattı. Mümkün mertebe rüzgardan etkilenmeyecek şekilde en uzağa fırlatıp 200 metrelik ince halatın bir kısmının 6 metrelik tekneye taktırmaya çalışacaktık, çok şükür becerebildik." dedi.

"KAN ŞEKERİ YERİNE GELSİN DİYE HEMEN SU VE ÇİKOLATA VERDİK"

Doğan kurtarma operasyonunu, "Adam halatı tuttu ve biz de tekneyi tutabilecek daha kalın bir halat gönderdik ama gemiyi yerinde tutmak zordu. Sonra plan değişti, botu ve bottaki adamı iskele taraf yani sol taraftan almak için vinci iskeleye çevirdik. Bir yandan 4 kişi adamın botunu iskele bordaya kontrollü bir şekilde çekiyorduk. Adam çok yorgun bitkin görünüyordu. Adama hemen su, çikolata verdik kan şekeri yerine gelsin diye ve tansiyonunu ölçtük. Önce asitli içecek istedi, sonra 'No Power' (Gücüm yok) falan dedi, şekerli bir şeyler istedi." şeklinde anlattı.

OLAY, 24 HAZIRAN CUMARTESI GUNU PORTO RIKO ACIKLARINDA YASANDI. TURK DENIZCILERIN GOREVLI OLDUGU OZEL BIR SIRKETE AIT HAM PETROL GEMISI ATLANTIK OKYANUSU’NDA ILERLERKEN AMERIKAN SAHIL GUVENLIGI’NIN UYARISIYLA, BIR SURE ONCE DENIZDE KAYBOLAN BIR TEKNE ICIN KURTARMA OPERASYONU BASLATTI. KANARYA ADALARI’NDAN DENIZE ACILAN FRANSIZ MACERACI DIDIER BOVARD’IN ICINDE YER ALDIGI, PEDAL ILE HAREKET EDEN OZEL YAPIM TEKNE TURK DENIZCILERIN 6 SAATLIK CABASIYLA GUVERTEYE CEKILEREK, KURTARILDI. GEMIDE TURK DENIZCILERLE POZ VEREN FRANSIZ MACERACININ ILK ISTEGI ISE ASITLI ICECEK (KOLA) OLDU. 137 GUN BOYUNCA OKYANUSTA OLDUGU OGRENILEN FRANSIZ ADAMIN, GEMIDEN U.S. CUSTOMS AND BORDER PROTECTION ABD GUMRUK VE SINIR GUVENLIGI EKIPLERIYLE BIRLIKTE AYRILARAK ABD’YE GITTIGI OGRENILDI. GEMININ KAPTANI NECATI DOGAN YASANANLARI SOSYAL MEDYA PAYLASIMLARIYLA ANLATTI. FOTOGRAFTA: TEKNENIN GUVERTEYE CEKILDIGI AN (DHA)

OLAY, 24 HAZIRAN CUMARTESI GUNU PORTO RIKO ACIKLARINDA YASANDI. TURK DENIZCILERIN GOREVLI OLDUGU OZEL BIR SIRKETE AIT HAM PETROL GEMISI ATLANTIK OKYANUSU’NDA ILERLERKEN AMERIKAN SAHIL GUVENLIGI’NIN UYARISIYLA, BIR SURE ONCE DENIZDE KAYBOLAN BIR TEKNE ICIN KURTARMA OPERASYONU BASLATTI. KANARYA ADALARI’NDAN DENIZE ACILAN FRANSIZ MACERACI DIDIER BOVARD’IN ICINDE YER ALDIGI, PEDAL ILE HAREKET EDEN OZEL YAPIM TEKNE TURK DENIZCILERIN 6 SAATLIK CABASIYLA GUVERTEYE CEKILEREK, KURTARILDI. GEMIDE TURK DENIZCILERLE POZ VEREN FRANSIZ MACERACININ ILK ISTEGI ISE ASITLI ICECEK (KOLA) OLDU. 137 GUN BOYUNCA OKYANUSTA OLDUGU OGRENILEN FRANSIZ ADAMIN, GEMIDEN U.S. CUSTOMS AND BORDER PROTECTION ABD GUMRUK VE SINIR GUVENLIGI EKIPLERIYLE BIRLIKTE AYRILARAK ABD’YE GITTIGI OGRENILDI. GEMININ KAPTANI NECATI DOGAN YASANANLARI SOSYAL MEDYA PAYLASIMLARIYLA ANLATTI. FOTOGRAFTA: KURTARILAN BOVARD'IN GUVERTEDE YURUYUSU (DHA)

OLAY, 24 HAZIRAN CUMARTESI GUNU PORTO RIKO ACIKLARINDA YASANDI. TURK DENIZCILERIN GOREVLI OLDUGU OZEL BIR SIRKETE AIT HAM PETROL GEMISI ATLANTIK OKYANUSU’NDA ILERLERKEN AMERIKAN SAHIL GUVENLIGI’NIN UYARISIYLA, BIR SURE ONCE DENIZDE KAYBOLAN BIR TEKNE ICIN KURTARMA OPERASYONU BASLATTI. KANARYA ADALARI’NDAN DENIZE ACILAN FRANSIZ MACERACI DIDIER BOVARD’IN ICINDE YER ALDIGI, PEDAL ILE HAREKET EDEN OZEL YAPIM TEKNE TURK DENIZCILERIN 6 SAATLIK CABASIYLA GUVERTEYE CEKILEREK, KURTARILDI. GEMIDE TURK DENIZCILERLE POZ VEREN FRANSIZ MACERACININ ILK ISTEGI ISE ASITLI ICECEK (KOLA) OLDU. 137 GUN BOYUNCA OKYANUSTA OLDUGU OGRENILEN FRANSIZ ADAMIN, GEMIDEN U.S. CUSTOMS AND BORDER PROTECTION ABD GUMRUK VE SINIR GUVENLIGI EKIPLERIYLE BIRLIKTE AYRILARAK ABD’YE GITTIGI OGRENILDI. GEMININ KAPTANI NECATI DOGAN YASANANLARI SOSYAL MEDYA PAYLASIMLARIYLA ANLATTI. FOTOGRAFTA: BOVARD'IN GEMININ ICINE GIRISI (DHA)

OLAY, 24 HAZIRAN CUMARTESI GUNU PORTO RIKO ACIKLARINDA YASANDI. TURK DENIZCILERIN GOREVLI OLDUGU OZEL BIR SIRKETE AIT HAM PETROL GEMISI ATLANTIK OKYANUSU’NDA ILERLERKEN AMERIKAN SAHIL GUVENLIGI’NIN UYARISIYLA, BIR SURE ONCE DENIZDE KAYBOLAN BIR TEKNE ICIN KURTARMA OPERASYONU BASLATTI. KANARYA ADALARI’NDAN DENIZE ACILAN FRANSIZ MACERACI DIDIER BOVARD’IN ICINDE YER ALDIGI, PEDAL ILE HAREKET EDEN OZEL YAPIM TEKNE TURK DENIZCILERIN 6 SAATLIK CABASIYLA GUVERTEYE CEKILEREK, KURTARILDI. GEMIDE TURK DENIZCILERLE POZ VEREN FRANSIZ MACERACININ ILK ISTEGI ISE ASITLI ICECEK (KOLA) OLDU. 137 GUN BOYUNCA OKYANUSTA OLDUGU OGRENILEN FRANSIZ ADAMIN, GEMIDEN U.S. CUSTOMS AND BORDER PROTECTION ABD GUMRUK VE SINIR GUVENLIGI EKIPLERIYLE BIRLIKTE AYRILARAK ABD’YE GITTIGI OGRENILDI. GEMININ KAPTANI NECATI DOGAN YASANANLARI SOSYAL MEDYA PAYLASIMLARIYLA ANLATTI. FOTOGRAFTA: BOVARD'IN KURTARILMASINI SAGLAYAN AYNA PARILDAMASI (DHA)

Melihcan ÇALIŞKAN / İSTANBUL, (DHA)

 
Baraj gölüne giren genç, boğuldu
 
Twitter'dan kaçanlar izdiham oluşturdu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Baraj gölüne giren genç, boğuldu
BURSA'da, arkadaşlarıyla birlikte piknik yapmak için gittiği Demirtaş ...
Tekneleri alabora olan 3 genci jandarma kurtardı
BURSA'da, İznik Gölü’nde alabora olan teknede bulunan ve 800 metre açıkta ...
Başkan Uysal, ‘Bir daha yaşanmasın’
Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Sivas’ta, Madımak Katliamı’nın ...
 
İstanbul’da PKK/KCK operasyonu: 9 gözaltı
İSTANBUL’da PKK/KCK silahlı terör örgütü adına kırsalda silahlı faaliyet ...
14 yaşındaki kızı hamile bıraktı 30 yıl ceza yedi
MUĞLA'nın Fethiye ilçesinde o dönem 14 yaşındaki Y.S.A.'dan bebeği dünyaya ...
Eskişehir'de yolcu otobüsü şarampole düştü: 35 yaralı
ESKİŞEHİR'de, yol kenarındaki araziye düşen yolcu otobüsündeki 35 kişi yaralandı.
 
Maseratili polis memuru açığa alındı
İZMİR-İstanbul Otoyolu'nda eşine ait Maserati otomobille giderken trafikte ...
11 kişinin bindiği otomobil otobüsle çarpıştı: 4 ölü, 21 yaralı
İZMİR'in Menderes ilçesinde, içerisinde 11 kişinin bulunduğu otomobilin ...
'Sıkıştırma' ve 'perdeleme' yöntemiyle çaldılar
ERZURUM polisi, Kurban bayramı alışverişine çıkan vatandaşların paralarını ...
 
Dursun Gündoğdu
İbradı'da bir gün...
YAZARLAR
Halit Çelikbudak
Halit Çelikbudak
Şampiyonanın ardından
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Kurşun adres sormaz
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Sıcak çok sıcak / Kemer ve sanat
İsa Altun
İsa Altun
Sessiz Çığlık
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Denizin güzelliği ve yaşadığım simit şoku…
Sude Karataş Geyikci
Sude Karataş Geyikci
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun
H.O.P
H.O.P
Ülkemize biçilen rol
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Türkiye’nin problemi yok, problemi bireysellik..  
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Karadağ ve tembellik üzerine 10 tavsiye
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Nisan ayında finansal konularda büyük şanslar yakalayabilirsiniz. Kazançlarınızı arttırabilmek adına pek çok fırsatın ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm Resmi REKLAMLAR KAMPÜS Spor GÜN'ün ürünü
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva