Olay, geçen yıl 15 Mayıs'ta meydana geldi. İddiaya göre M.Y. isimli kadın, baş ağrısı nedeniyle hastaneye gitti. Hastanedeki tedavisinin ardından baş ağırısı şikayeti devam eden M.Y., bir yakınının tanıdığını iddia ettiği Abdurrahman Ö., ile kardeşi H.Y. aracılığı ile iletişime geçerek, baş ağrısının tedavisi için 'muska' yazmasını istedi. 3 muska için 600 TL para vererek, 'muska' yazdıran mağdurlar M.Y. ile H.Y. dolandırılıdğını fark ederek, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında şüpheli Abdurrahman Ö., hakkında 'dini duyguların kullanılması suretiyle dolandırıcılık' suçundan dava açıldı.
Kayseri 3´üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında tutuksuz sanık Abdurrahman Ö., ile şikayetçi kadın M.Y. ile kardeşi H.Y. hazır bulundu. Önceki ifadelerini tekrar eden şikayetçi kardeşler, 3 muska karşılığı 600 TL verdiklerini ve mağdur olduklarını söyleyerek, sanıktan şikayetçi olduklarını söylediler.
Suçsuz olduğunu öne süren sanık Abdurrahamn Ö. ise, "Ben sadece yardımcı olmaya çalıştım. Suçsuzum. Beraatimi istiyorum" dedi.
Mahkeme heyeti, sanık Abdurrahman Ö.'yü, 'dini duyguların kullanılması suretiyle dolandırıcılık' suçundan M.Y.'ye yönelik eylemi nedeniyle 1 yıl 3 ay, kardeşi H.Y.'ye yöenlik ise, aynı suçtan da 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanığa verilen her iki cezanın da hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.
Samed Aydın SUN/KAYSERİ, (DHA)