Batık Ada'da sualtı temizliği
Batık Ada'da sualtı temizliği
Bakan Yerlikaya, 15 Temmuz şehidi ikiz polisleri andı
Bakan Yerlikaya, 15 Temmuz şehidi ikiz polisleri andı
Antalya'da ücretsiz yoğa eğitimi
Antalya'da ücretsiz yoğa eğitimi
Antalya Şehitliği'nde duygu dolu 15 Temmuz anması
Antalya Şehitliği'nde duygu dolu 15 Temmuz anması
18 Mart 2023 Cumartesi - 10:49

Farah Zeynep Abdullah'a para cezası

BATMAN'ın Beşiri ilçesinde yaşamına son veren İpek Er'e (18) cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen Uzman Çavuş Musa Orhan'a (25) hakaret ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırılan Ezgi Mola'ya destek için paylaşım yapan Farah Zeynep Abdullah 1300 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Farah Zeynep Abdullah a para cezası
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020'de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta Siirt'te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan'ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasını yazdı. Orhan hakkında Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan'ın yargılanması sürerken, sosyal medyadan yaşananlara tepki yağdı. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020'de sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

MOLA'YA CEZA VERİLMİŞTİ

Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola'nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Soruşturmanın ardından Mola hakkında 'sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret' suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında savunma yapan Ezgi Mola, Musa Orhan'ı tanımadığını, sosyal medya hesapları ve internet haber sitelerinde okuduğu yorumlardan sonra tweet attığını söyleyerek, "Kadına şiddete yönelik olarak bu ifadeleri kullandım. Tüm basın kanallarında çıkan haberlerde rahmetli İpek Er'in iddiasını doğrulayan adli tıp raporunu görünce, diğer sosyal medya kullanıcıları gibi ben de tabii ki bu durumun üzüntüsünü yaşadım ve üzüntümü sosyal medya hesabımda paylaştım. Benden önce 160 bin küsur bu konuyla alakalı tweet atıldı ve konu Türkiye gündemine girdi. Kadına yönelik şiddete karşı daha önce de paylaşımlarım oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek. Çünkü kadına şiddetin ülkemizde kanayan bir yara olduğunu düşünüyorum. Ana akım medyanın konu üzerine haberlerini okuduğumda çok öfkelendim ve artık sona ermesi için bahse konu olan tweeti attım. Burada yorumumu şahsa değil; duruma yaptım. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, 24 Mayıs 2022'de açıkladığı kararla Ezgi Mola'ya, 'hakaret' suçunu işlediği kanaatiyle 87 gün karşılığı 6 bin 960 TL adli para cezası verdi.

DESTEK MESAJI PAYLAŞMIŞTI

Yargılamanın tamamlanmasının ardından Ezgi Mola'ya destek için tweet atan oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında, Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş da 30 Ağustos'ta Uşak Banaz Cumhuriyet Başsavcılığı'na müvekkiline hareket ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda Farah Zeynep Abdullah'ın gerek sinema sektöründe gerekse sosyal medyada tanınırlığı yüksek biri olduğu vurgulanıp, "Bu itibar ile toplum içerişinde insanları yönlendirebilme kabiliyeti bulunmaktadır. Tüm dünyada bir virüs edasıyla yayılan linç kültürü de toplum içerisinde hukuki bir vasfı olmayıp yönlendirme kabiliyeti yüksek kişilerden beslenmektedir. Farah Zeynep Abdullah'ın hakaret içerikli sosyal medya paylaşımının yayınlanmasının ardından ciddi bir kitle tarafından hakaret ve tehdit içerikli mesajlar iletilmiş, müvekkil ve ailesi hayati bir tehlike ile karşı karşıya kalmıştır. İnsan haklarına olan saygısını defalarca dile getiren sanığın en temel haklardan biri olan masumiyet karinesini hiçe sayması, kamuoyuna yansıttığı çizginin bir aktivizm çizgisi değil, popülizm çizgisi olduğunu göstermektedir" denildi.

Dosya, uzlaştırma bürosuna gönderildi ancak taraflar uzlaşamadı.

'HER VİCDANLI İNSANIN GÖSTERDİĞİ TEPKİDEN DAHA FARKLI DEĞİL'

Farah Zeynep Abdullah ise savcılık ifadesinde, Musa Orhan'ın suç duyurusunun kötü niyetli ve maddi çıkar amaçlı olduğunu belirtip, "Paylaşım benim tarafımdan yapılmıştır. Ancak iddia edildiği gibi bu paylaşımın bir karalama kampanyası veya linç girişimiyle hiçbir şekilde ilgisi yoktur. Siirt'te zanlı Musa Orhan tarafından cinsel saldırıya uğradığını öne sürerek hayatına son veren İpek Er'in iddialarının adli tıp kurumunca hazırlanan raporla doğrulandığı görülmüş ve cinsel saldırı neticesinde intihar eden genç kıza ilişkin haberler tüm ülkede infial yaratmış ve beni de derinden sarsmıştır. İpek Er'e karşı yapılan bu cinsel saldırı neticesinde intihar etmesi, Musa Orhan'a ait spermin ölen İpek Er'in üzerinden çıkması ve Er'in intihar notunda yazılanlar sadece bende değil, toplum genelinde infial yaratmış ve büyük tepki uyandırmıştır. Oluşan bu tepki sonucunda da sosyal medyada binlerce kişi tarafından binlerce paylaşım yapıldığı görülmektedir. Tarafımca yapılan paylaşım her vicdanlı insanın gösterdiği tepkiden daha farklı değildir" dedi.

2 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTEMİYLE YARGILANIYORDU

Soruşturmanın ardından Farah Zeynep Abdullah hakkında, Musa Orhan'a sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle Banaz Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davanın 9 Mart'ta görülün duruşmasında karar çıktı. Hakim, Farah Zeynep Abdullah'ın 'hakaret' suçunu işlediğine hükmederek, geleceği üzerindeki etkilerini dikkate alıp, indirimlerle beraber 65 gün karşılığı 1300 TL adli para cezası verilmesine hükmetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, "Her kime yapılırsa yapılsın; sosyal medya gönderisiyle hakaret etmek, linç etmek anayasal düşünce özgürlüğü değildir. Masumiyet karinesi ve adil yargılanma hakkı hepimize lazım olan, korunması gereken, popülizme meze edilemeyecek kutsal değerlerdir" dedi. 

BATMAN'IN BESIRI ILCESINDE INTIHAR EDEN IPEK ER'E (18) CINSEL SALDIRIDA BULUNDUGU IDDIA EDILEN UZMAN CAVUS MUSA ORHAN'A (25) SOSYAL MEDYADAN HAKARET ETTIGI GEREKCESIYLE YARGILANDIGI DAVADA, PARA CEZASINA CARPTIRILAN EZGI MOLA'YA DESTEK OLMAK ICIN PAYLASIM YAPAN FARAH ZEYNEP ABDULLAH (FOTOGRAFTA), MUSA ORHAN'A 'SESLI, YAZILI VEYA GORUNTULU BIR ILETIYLE HAKARET' ETTIGI GEREKCESIYLE 2 YIL 4 AYA KADAR HAPIS ISTEMIYLE YARGILANDIGI DAVADA, 65 GUN KARSILIGINDA 1300 TL ADLI PARA CEZASINA CARPTIRILDI. (FOTO: IZMIR DHA) (ARSIV)

BATMAN'IN BESIRI ILCESINDE INTIHAR EDEN IPEK ER'E (18) CINSEL SALDIRIDA BULUNDUGU IDDIA EDILEN UZMAN CAVUS MUSA ORHAN'A (25) SOSYAL MEDYADAN HAKARET ETTIGI GEREKCESIYLE YARGILANDIGI DAVADA, PARA CEZASINA CARPTIRILAN EZGI MOLA'YA DESTEK OLMAK ICIN PAYLASIM YAPAN FARAH ZEYNEP ABDULLAH (FOTOGRAFTA), MUSA ORHAN'A 'SESLI, YAZILI VEYA GORUNTULU BIR ILETIYLE HAKARET' ETTIGI GEREKCESIYLE 2 YIL 4 AYA KADAR HAPIS ISTEMIYLE YARGILANDIGI DAVADA, 65 GUN KARSILIGINDA 1300 TL ADLI PARA CEZASINA CARPTIRILDI. (FOTO: IZMIR DHA) (ARSIV)

BATMAN'IN BESIRI ILCESINDE INTIHAR EDEN IPEK ER'E (18) CINSEL SALDIRIDA BULUNDUGU IDDIA EDILEN UZMAN CAVUS MUSA ORHAN'A (25) SOSYAL MEDYADAN HAKARET ETTIGI GEREKCESIYLE YARGILANDIGI DAVADA, PARA CEZASINA CARPTIRILAN EZGI MOLA'YA (FOTOGRAFTA) DESTEK OLMAK ICIN PAYLASIM YAPAN FARAH ZEYNEP ABDULLAH, MUSA ORHAN'A 'SESLI, YAZILI VEYA GORUNTULU BIR ILETIYLE HAKARET' ETTIGI GEREKCESIYLE 2 YIL 4 AYA KADAR HAPIS ISTEMIYLE YARGILANDIGI DAVADA, 65 GUN KARSILIGINDA 1300 TL ADLI PARA CEZASINA CARPTIRILDI. (FOTO: IZMIR DHA) (ARSIV)

BATMAN'IN BESIRI ILCESINDE INTIHAR EDEN IPEK ER'E (18) CINSEL SALDIRIDA BULUNDUGU IDDIA EDILEN UZMAN CAVUS MUSA ORHAN'A (FOTOGRAFTA) SOSYAL MEDYADAN HAKARET ETTIGI GEREKCESIYLE YARGILANDIGI DAVADA, PARA CEZASINA CARPTIRILAN EZGI MOLA'YA DESTEK OLMAK ICIN PAYLASIM YAPAN FARAH ZEYNEP ABDULLAH, MUSA ORHAN'A 'SESLI, YAZILI VEYA GORUNTULU BIR ILETIYLE HAKARET' ETTIGI GEREKCESIYLE 2 YIL 4 AYA KADAR HAPIS ISTEMIYLE YARGILANDIGI DAVADA, 65 GUN KARSILIGINDA 1300 TL ADLI PARA CEZASINA CARPTIRILDI. (FOTO: IZMIR DHA) (ARSIV)

BATMAN'IN BESIRI ILCESINDE INTIHAR EDEN IPEK ER'E (18) CINSEL SALDIRIDA BULUNDUGU IDDIA EDILEN UZMAN CAVUS MUSA ORHAN'A (25) SOSYAL MEDYADAN HAKARET ETTIGI GEREKCESIYLE YARGILANDIGI DAVADA, PARA CEZASINA CARPTIRILAN EZGI MOLA'YA DESTEK OLMAK ICIN PAYLASIM YAPAN FARAH ZEYNEP ABDULLAH, MUSA ORHAN'A 'SESLI, YAZILI VEYA GORUNTULU BIR ILETIYLE HAKARET' ETTIGI GEREKCESIYLE 2 YIL 4 AYA KADAR HAPIS ISTEMIYLE YARGILANDIGI DAVADA, 65 GUN KARSILIGINDA 1300 TL ADLI PARA CEZASINA CARPTIRILDI. ORHAN'IN AVUKATI MEHMET ERKAN AKKUS (FOTOGRAFTA).(FOTO: IZMIR DHA) (ARSIV)

Davut CAN/ İZMİR, (DHA)

 
Telefon dolandırıcılığı yapan şebekeye operasyon
 
Esnaf için konteyner çarşılar kuruluyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Telefon dolandırıcılığı yapan şebekeye operasyon
TELEFONLA aradıkları vatandaşlara kendilerini polis veya savcı olarak ...
Kahvedeki cinayetin sanığına, ağırlaştırılmış müebbet
BURSA'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde kahvede oturan Cevdet Asa'yı (68) ...
Yavru kedilerin öldürüldüğü iddiası
ESENYURT'da, bir sitede 15 günlük 3 yavru kedinin parçalanarak öldürüldüğü ...
 
Karadeniz’de ‘hamsi avı 1 yıl ertelensin’ çağrısı
KARADENİZ Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ...
Prof. Dr. Levent Kurnaz: Sel felaketleri daha da şiddetlenecek
BOĞAZİÇİ Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. ...
Jandarmadan sahte evrak operasyonu: 1 gözaltı
İSTANBUL'da düzenlenen operasyonla, sahte kimlik, sürücü belgesi ve sahte ...
 
Kahramanmaraş'ta 4.6 büyüklüğünde deprem
KAHRAMANMARAŞ’ın Göksun ilçesinde Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Hadise: Hala içim yanıyor
Afet bölgesi için yardım kampanyalarına katılan Hadise de duyduğu üzüntüyü ...
Demet Özdemir'den 'boşanma' iddialarına yanıt
Oyuncu Demet Özdemir, eşi Oğuzhan Koç'la boşanma aşamasına geldiği iddialarına yanıt verdi.
 
Dursun Gündoğdu
İbradı'da bir gün...
YAZARLAR
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Kurşun adres sormaz
Halit Çelikbudak
Halit Çelikbudak
Şansölyenin Kader Yılları
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Sıcak çok sıcak / Kemer ve sanat
İsa Altun
İsa Altun
Sessiz Çığlık
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Denizin güzelliği ve yaşadığım simit şoku…
Sude Karataş Geyikci
Sude Karataş Geyikci
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun
H.O.P
H.O.P
Ülkemize biçilen rol
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Türkiye’nin problemi yok, problemi bireysellik..  
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Karadağ ve tembellik üzerine 10 tavsiye
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Nisan ayında finansal konularda büyük şanslar yakalayabilirsiniz. Kazançlarınızı arttırabilmek adına pek çok fırsatın ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm Resmi REKLAMLAR KAMPÜS Spor GÜN'ün ürünü
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva