AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Erol, vefat etti
AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Erol, vefat etti
Galatasaray'da Dursun Özbek yeniden başkanlığa seçildi
Galatasaray'da Dursun Özbek yeniden başkanlığa seçildi
Ajda sahnede seslendi: Bizi de uyutsunlar
Ajda sahnede seslendi: Bizi de uyutsunlar
Genç kadın ötanazi ile hayata veda etti
Genç kadın ötanazi ile hayata veda etti
12 Ekim 2021 Salı - 12:47

Turizmin 'en kötü yılı'nda Türkiye dünyada 5'inci

DÜNYA Turizm Örgütü (UNWTO), koronavirüs salgını nedeniyle 'en kötü yıl' olarak tarihe geçen 2020'nin verilerini açıkladı. Türkiye 15,9 milyon turist sayısıyla 5'inci, 10,2 milyar dolar gelir ile de 11'inci sırada yer aldı. Turizmin Türkiye ihracatına katkısı ise yüzde 7 oldu.

Turizmin  en kötü yılı nda Türkiye dünyada 5 inci
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

Dünya turizm sektörünün 'en kötü yılı' olarak tarihe geçen 2020'nin verilerini içeren rapor, UNWTO tarafından açıklandı. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, UNWTO'nun raporlarıyla turizmin kabusu olan 2020 yılının, sektörde yarattığı hasarın da ortaya çıktığını söyledi.

KAYIPTA YÜZDE 73, GELİRDE YÜZDE 64

2019 yılında en iyi dönemini yaşayan turizmin, 2020'de dönemsel olarak durma noktasına bile geldiğine işaret eden Yavuz, 2020'de dünya genelinde bir önceki yıla göre yüzde 73 kayıp yaşandığını ve sürekli seyahat eden her 10 kişiden 7'sinin bu dönemde edemediğini belirtti. Seyahatlerin azalmasıyla turizm gelirinin de yüzde 64 oranında sert bir kayıp yaşadığını söyleyen Yavuz, "2020 yılında gerçekleşen 402 milyon seyahat ile 533 milyar dolar gelir ancak elde edilebildi" dedi.

ŞİDDETİ EN ÇOK HİSSEDEN ÜLKELER

Kaybın şiddetini birinci derecede hisseden ülkeleri Hırvatistan, Mısır, Arnavutluk, Katar, Karadağ, Bahama Adaları, Macao, Dominik Cumhuriyeti, Şeyseller, Curaçao, Ürdün olarak sıralayan Yavuz, İspanya, Türkiye, Yunanistan, İtalya ve Fransa gibi klasik Akdeniz destinasyonlarının, 1 yılı bu depremin artçılarıyla geçirdiğini ifade etti. Yavuz, "Ülkeler koronaya karşı mücadelelerini sürdürürken kısıtlamaların kalktığı her fırsatta da turizm faaliyetlerini tekrar harekete geçirmeye çalıştılar" dedi.

KORONA SIRALAMAYI DEĞİŞTİRDİ

Sadece 6 ülkenin turist sayısında iki haneli rakamlara ulaşabildiğini ve salgının sıralamaları da değiştirdiğini anlatan Yavuz, "83,5 milyon turistle 2019 yılının 1'incisi İspanya, 2020'de 19 milyon turistle 4'üncülüğe geriledi. 2019'un 3'üncüsü olan Çin, radikal tedbirlerle turist sayısını neredeyse sıfırladı ve adeta dünya turizminden silindi. Yılların turizm ülkesi Fransa'dan ise bir veri bile yok" diye konuştu.

İTALYA BİRİNCİ, TÜRKİYE BEŞİNCİ

2020'de 25 milyon 200 bin turistle dünyada en çok turist ağırlayan ülkenin İtalya olduğunu belirten Yavuz, diğer ülkeleri şöyle sıraladı:

"Korona sürecinin kazananı Meksika gibi gözüküyor. 24 milyon 30 bin turistle Meksika tarihinde ilk kez ikinci sıraya yerleşti. ABD ve İspanya 19 milyon turistle 3 ve 4'üncü sırayı alırken, Türkiye 15,9 milyon misafirle korona sürecinde de dünya 5'inciliğini korudu."

2020'de 533 milyar dolarlık toplam turizm gelirinden en çok payı 76,1 milyar dolarla ABD'nin aldığını hatırlatan Yavuz, Türkiye'nin ise 10,2 milyar dolarla gelir sıralamasında 11'incisi olduğunu söyledi. Sadece 1,8 milyon turist ağırlayan ve kişi başı turist geliri 14 bin 127 dolar olan Avustralya'nın 25,8 milyar dolar turizm geliriyle ikinci sırada yer aldığını belirten Yavuz, diğer ülkeleri şöyle sıraladı:

"İtalya 19,8, Tayland 14,2, Avusturya 13,8, Hindistan 13, Kanada 11,3, Meksika 11, Japonya 10,7, Kore 10,5, Türkiye 10,2, Portekiz 8,8, Macao 8,6, Polonya 7,8, Belçika 6,6, Hırvatistan 5,6, Yunanistan 4,9, Mısır 4,4, Suudi Arabistan 4, Fas 3,8 milyar dolar."

KİŞİ BAŞI GELİRDE 17'NCİ SIRADA

2020'de kişi başı turizm harcamasının dünya genelinde ortalama 1330 dolar olduğuna dikkati çeken Yavuz, Türkiye'nin kişi başı turizm gelirinin 643 dolarda kaldığını, en çok turist getiren 20 ülke içinde kişi başı gelirde 17'nci sırada yer aldığını söyledi. Yavuz, turist sayısı düşük olmasına rağmen kişi başı gelirin 1000 doların üstünde olduğu 50'den fazla ülkenin listede bulunduğuna da vurgu yaptı.

TURİST ARTIYOR, GELİR DÜŞÜYOR

Son yıllarda sıklıkla dile getirilen, turist sayısının artmasına rağmen gelirin düşmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalındığını belirterek Yavuz, şunları söyledi:

"Önümüzde somut İspanya örneği var. İspanya 2019'da 83,5 milyon turisti, kişi başı 954 dolar turizm geliriyle ağırlamıştı. Kişi başı turizm gelirinde 2019'da İspanya ile aramızda 371 euro, 2020'de 333 euro fark vardı. Aynı dönemde Türkiye, 51,2 milyon turist ile 583 dolar kişi başı gelir elde etmişti" diye konuştu.

'TECRÜBELİ ÜLKELER YİNE ÖNE ÇIKTI'

Yavuz, en çok turistin gittiği ülkelerdeki kişi başı geliri şöyle sıraladı:

"İtalya 786, Meksika 453, ABD 3915, İspanya 976, Türkiye 643, Avusturya 918, Polonya 923, Macaristan 432, Hollanda 1253, Yunanistan 684, Tayland 2118, Portekiz 1360, Rusya 449, Hindistan 2059, Hırvatistan 1004, Malezya 690, Suudi Arabistan 975, Japonya 2600, Vietnam 651 dolar. Korona sürecinde gördük ki, artık klasikleşen tatil ülkeleri krizli dönemlerde de tecrübeleri, kapasiteleri ve ürünleriyle yine öne çıkıyor."

'HER ŞEY DAHİL SİSTEMİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ'

Türk turizminin geçmiş bütün krizlerde görüldüğü gibi en hızlı tepki verip, çözüm üreten esnekliğe sahip olduğunu ifade eden Yavuz, artık bu sayıları koruyup, gelirleri artırmanın, en azından 700-800 dolara çıkarmanın yollarının araştırılmasını önerdi. Bir an önce sektörün bütün bileşenlerinin bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayan Yavuz "Mutlaka yapılacak birçok şey vardır. Öncelikle 'her şey dahil' sistemini tekrar gözden geçirip, gerekli dokunuşları yaparak, turistin geldiği ülkeyi gezmesinin önünü açmalıyız" ifadelerini kullandı.

DUNYA TURIZM ORGUTU (UNWTO), KORONAVIRUS SALGINI NEDENIYLE DUNYA TURIZM SEKTORU TARIHININ EN KOTU YILI OLARAK TARIHE GECEN 2020'NIN VERILERINI ACIKLADI. TURKIYE 15,9 MILYON TURIST SAYISIYLA 5'INCI, 10,2 MILYAR DOLAR GELIRLE 11'INCI, 643 DOLAR KISI BASI TURIZM GELIRIYLE 17'NCI SIRADA YER ALDI. TURIZMIN TURKIYE'NIN IHRACATINA KATKISI ISE YUZDE 7 OLARAK ACIKLANDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

DUNYA TURIZM ORGUTU (UNWTO), KORONAVIRUS SALGINI NEDENIYLE DUNYA TURIZM SEKTORU TARIHININ EN KOTU YILI OLARAK TARIHE GECEN 2020'NIN VERILERINI ACIKLADI. TURKIYE 15,9 MILYON TURIST SAYISIYLA 5'INCI, 10,2 MILYAR DOLAR GELIRLE 11'INCI, 643 DOLAR KISI BASI TURIZM GELIRIYLE 17'NCI SIRADA YER ALDI. TURIZMIN TURKIYE'NIN IHRACATINA KATKISI ISE YUZDE 7 OLARAK ACIKLANDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

DUNYA TURIZM ORGUTU (UNWTO), KORONAVIRUS SALGINI NEDENIYLE DUNYA TURIZM SEKTORU TARIHININ EN KOTU YILI OLARAK TARIHE GECEN 2020'NIN VERILERINI ACIKLADI. TURKIYE 15.9 MILYON TURIST SAYISIYLA 5'INCI, 10.2 MILYAR DOLAR GELIRLE 11'INCI, 643 DOLAR KISI BASI TURIZM GELIRIYLE 17'NCI SIRADA YER ALDI. TURIZMIN TURKIYE'NIN IHRACATINA KATKISI ISE YUZDE 7 OLARAK ACIKLANDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

DUNYA TURIZM ORGUTU (UNWTO), KORONAVIRUS SALGINI NEDENIYLE DUNYA TURIZM SEKTORU TARIHININ EN KOTU YILI OLARAK TARIHE GECEN 2020'NIN VERILERINI ACIKLADI. TURKIYE 15,9 MILYON TURIST SAYISIYLA 5'INCI, 10,2 MILYAR DOLAR GELIRLE 11'INCI, 643 DOLAR KISI BASI TURIZM GELIRIYLE 17'NCI SIRADA YER ALDI. TURIZMIN TURKIYE'NIN IHRACATINA KATKISI ISE YUZDE 7 OLARAK ACIKLANDI. (RECEP YAVUZ) (FOTO:ANTALYA-DHA)

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

 
Muratpaşa'da Akdeniz'in geleceği konuşulacak
 
Gilaburu meyvesinin hasadı başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Modern Yapılarda Tatil Sunan Portville Villa
Yaz aylarında tatiliniz nerede geçireceğiniz konusunda içinden çıkılmaz ...
Turizmde bu kış daha iyi olacak
PROFESYONEL Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Ekim ...
Tur operatörlerinin yıl sonu tahmini 8 milyon
ANTALYA Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 2021'in ...
 
Antalya'da turist sayısı 7 milyonu geçti
ANTALYA'ya yılbaşından bu yana hava yoluyla gelen turist sayısı 7 milyonu geçti.
Antalya'ya ekimde 5 ülkeden turist beklentisi
ANTALYA'ya gelen turistin yüzde 70'ini oluşturan ve çeşitli kısıtlamalar ...
'Güvenli Turizm Sertifikası zorunluluğu kalksın' önerisi
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 36'ncı Grup Oteller ve Konaklama ...
 
Nizamettin Şen’den turizmciye; Kafayı değil, kasayı sayın
Tatil amacıyla yurtdışına çıkan Ruslar gittikleri ülkeden en az parayı Türkiye’de harcadı.
Kemer'de icradan satılık otel
T.C. Kemer İcra Dairesi, Antalya ili, Kemer ilçesi, Kemer Mahallesi, 157 ...
Patara para bastı
ANTALYA'nın Demre ve Kaş ilçelerindeki ören yerleri ağustos ayında gelen ...
 
Dursun Gündoğdu
Ak Parti Antalya'da ders almamış
YAZARLAR
Mesut Gürkan
Mesut Gürkan
Denizin güzelliği ve yaşadığım simit şoku…
Turgut Güngör
Turgut Güngör
Karanlık ilişkiler
Halit Çelikbudak
Halit Çelikbudak
19 Mayıs ve Milli Mücadele
Serpil Nur Abiral
Serpil Nur Abiral
Tünektepe teleferik faciası
İsa Altun
İsa Altun
Belediye başkanı olmak...
Sude Karataş Geyikci
Sude Karataş Geyikci
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun
H.O.P
H.O.P
Ülkemize biçilen rol
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel
Türkiye’nin problemi yok, problemi bireysellik..  
Nesrin Mater
Nesrin Mater
Karadağ ve tembellik üzerine 10 tavsiye
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA GÜN HABER
ASTROLOJİ
Koç
 
21 Mart - 20 Nisan
Nisan ayında finansal konularda büyük şanslar yakalayabilirsiniz. Kazançlarınızı arttırabilmek adına pek çok fırsatın ...
 
Ana Sayfa Türkiye Antalya BURDUR ISPARTA Siyaset Turizm Resmi REKLAMLAR KAMPÜS Spor GÜN'ün ürünü
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�YimIletisim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva